Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Najpopularniejsze fundusze w ofercie ubezpieczycieli

28.08.2017 | Wojciech Kiermacz
Które fundusze pozyskały najwięcej środków w pierwszym półroczu w ramach UFK? Przedstawiamy zestawienie

Zdecydowanie najwięcej kapitału napłynęło do dwóch ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych (UFK) oferowanych przez Open Life TUnŻ - Open Life Obligacji Korporacyjnych 6 UFK oraz Open Life Obligacji Korporacyjnych Europy Środkowej i Wschodniej UFK. Pierwszy zostawił daleko w tyle rywali, pozyskując w pierwszym półroczu prawie +594 mln zł netto. W ramach tego UFK do 100% środków jest lokowane w certyfikaty Open Finance Obligacji Przedsiębiorstw FIZ AN

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.


Klienci chętnie lokują środki w UFK, które dają dostęp do funduszy zamkniętych. W pierwszej dziesiątce zestawienia mamy np. ALTUS FIZ Multi Strategia, który znajduje się w ofercie Vienna Life. W pierwszym półroczu w ramach UFK pozyskano do niego prawie +140 mln zł netto. Sporo środków napłynęło także do Trigon Quantum Neutral (+86 mln zł netto) oraz do Nationale-Nederlanden Portfel Funduszy Zamkniętych UFK (+66 zł netto), produktu złożonego z całej palety FIZ-ów.

Czytaj również: Fundusze zamknięte tylko dla zamożnych? Niekoniecznie

W ramach UFK popularne są popularnością cieszą się również portfele modelowe. Poza wspomnianym produktem z oferty Nationale-Nederlanden TUnŻ, w zestawieniu znalazł się również Europa Portfel Modelowy Strategia Niebieska (umiarkowane ryzyko) UFK (+136 mln zł netto). Złożony jest on z funduszy polskich i zagranicznych o różnych strategiach i klasach ryzyka.

UFK jest dla wielu TFI istotnym kanałem sprzedaży również funduszy otwartych. W przypadku Investors TFI na liście top 10 znalazły się dwa fundusze oferowane przez to towarzystwo. W pierwszej połowie 2017 roku do Investor Zabezpieczenia Emerytalnego trafiło poprzez UFK (w ofercie AllianzEuropaMetLifeOpen LifePZUUniqa i Warta) +95 mln zł netto, co odpowiadało ponad jednej czwartej całego bilansu sprzedaży tego funduszu. Do Investor Płynna Lokata (w ofercie AegonAllianzAXAGeneraliPZU i Uniqa) wpłacono +63 mln zł netto.

W zestawieniu znalazły się jeszcze dwa fundusze otwarte, których środki inwestowane są w dług przedsiębiorstw. Mowa o Millennium Obligacji Korporacyjnych oraz UniLokacie, do których poprzez UFK, od kilku różnych ubezpieczycieli, napłynęło kolejno +82 i +52 mln zł netto. 

Wojciech Kiermacz
Analizy Online


TAGI:

UFKwartość i struktura aktywów

zobacz także

↑ na górę