Aktywa zagranicznych funduszy inwestycyjnych (czerwiec 2017)
24.08.2017 | Zespół Analiz Online
pobierz plik: pdf

Od ponad roku aktywa funduszy zagranicznych utrzymują się w wąskim przedziale 5,5-5,7 mld zł. W pierwszej połowie tego roku ich wartość nieznacznie wzrosła do 5,6 mld zł na koniec czerwca (+0,4%). 

Gdy jednak weźmiemy pod uwagę wyceny w dolarach (który w I połowie osłabił się względem PLN), to okaże się, że obraz jest nieco lepszy. Wartość aktywów wzrosła o ponad +13% do 1,5 mld USD. Po słabej końcówce zeszłego roku, klienci znów więcej wpłacili do funduszy zagranicznych, niż z nich wypłacili. Bilans całego półrocza przewyższył +0,1 mld zł.

Bądź na bieżąco

Dołącz do 15 000 inwestorów, którzy prosto na maila otrzymują powiadomienia o nowych artykułach, wynikach inwestycyjnych oraz ważnych wydarzeniach rynkowych.


Wzrost aktywów odnotowały przede wszystkim fundusze dłużne, o blisko +90 mln zł. To zasługa głównie funduszy obligacji rynków wschodzących, do których klienci wpłacili netto ok. +50 mln zł. Spadek aktywów odnotowały natomiast fundusze akcyjne, wciąż największy segment rynku z 2,7 mld zł na koniec czerwca. W tym segmencie widoczna była większa rozbieżność – spadek aktywów odnotowały przede wszystkim wybrane fundusze akcji globalnych inwestujące na rynku surowców. Za to aktywa zgromadzone w funduszach akcji rynków wschodzących (ponad 0,2 mld zł) oraz azjatyckich bez Japonii (ponad 0,7 mld zł) wyraźnie wzrosły.


Zespół Analiz Online

Zaprezentowane w raporcie aktywa pochodzą od instytucji zagranicznych, których tytuły uczestnictwa były dystrybuowane na podstawie notyfikacji Komisji Nadzoru Finansowego, oraz w wyniku sprzedaży poprzez ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe.

TAGI:

aktywa funduszy zagranicznychraportwartość i struktura aktywów

zobacz także

Copyright © Analizy Online S.A. 2018

↑ na górę