Fundusze zamknięte tylko dla zamożnych? Niekoniecznie

23.08.2017 | Anna Zalewska
Fundusze zamknięte szturmem zdobywają rynek. Dla zwykłego inwestora ich wadą jest wysoki próg wejścia. Na rynku są jednak produkty, które tę barierę likwidują

Zdecydowana większość funduszy zamkniętych ma charakter niepubliczny. Oznacza to, że emisje certyfikatów są kierowane do wąskiego grona inwestorów (maksymalnie 149 osób), a wartość jednorazowej inwestycji musi wynieść co najmniej równowartość 40 tys. euro.
 
Na rynku są jednak produkty, które dają bezpośredni dostęp do wybranych FIZ-ów przy niższej wpłacie (najczęściej 20 tys. zł). Chodzi o polisy na życie z UFK. Bezpośredni, czyli taki, że UFK w całości odzwierciedla zachowanie wybranego FIZ-a. Według danych na koniec czerwca tego roku do funduszy zamkniętych trafiło w ten sposób blisko 1,3 mld zł.
 
Najbardziej aktywne na tym polu jest Altus TFI, które poprzez polisy inwestycyjne pozyskało do swoich FIZ-ów blisko 1 mld zł. Fundusze zamknięte Altusa są dostępne w wybranych programach Vienna Life (dawna Skandia), Europy (niedostępne dla nowych inwestorów) oraz AXA. Coraz bardziej na tym rynku rozpycha się także Trigon TFI, które poprzez polisy inwestycyjne z UFK pozyskało już ponad 0,2 mld zł. Fundusze z oferty towarzystwa można znaleźć w wybranych programach Europy oraz AXA. Trzecim graczem na tym rynku pod względem pozyskanych środków jest Eques Investment TFI, który oferuje swój fundusz Eques Debitum 2 FIZ NFS wspólnie z Europą. Powoli na rynek wchodzą także inni gracze, jednak w ich przypadku pozyskane tą drogą aktywa nie przekraczają kilku-kilkunastu milionów zł.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

 
Bezpośredni dostęp do wybranych funduszy zamkniętych daje w sumie tylko trzech wymienionych wcześniej ubezpieczycieli. Pierwszy z nich – Vienna Life - w ramach konkretnego programu zazwyczaj oferuje tylko jeden fundusz zamknięty oraz szereg funduszy otwartych. Klienci mają do wyboru dwa warianty: zamknięty (w którym wybierają z góry określony FIZ) oraz otwarty (w ramach którego mogą wybierać spośród kilkudziesięciu różnych funduszy otwartych, w tym także zagranicznych).
 
AXA i Europa oferują natomiast programy, w których klienci otrzymują dostęp do kilku funduszy zamkniętych jednocześnie. Dla przykładu, db Invest Premium - program przygotowany dla klientów Deutsche Banku daje dostęp do 6 funduszy zamkniętych z oferty 5 TFI o różnych strategiach (absolutnej stopu zwrotu, dłużnej oraz akcyjnej). Można więc rozłożyć wymagane w tym programie 20 tys. zł na kilka funduszy. Można też przenosić środki między funduszami, przy czym trzeba się liczyć z dłuższym okresem dokonania zmian niż w przypadku funduszy otwartych (FIO i SFIO).
 
Niemal wszystkie polisy na życie, które oferują fundusze zamknięte to programy ze składką jednorazową. Większość z nich jest dostępna od 20 tys. zł, a zalecany czas trwania to kilka lat. W każdym programie trzeba się liczyć z kilkoma opłatami, głównie dystrybucyjną, administracyjną i za ryzyko.

W ofercie ubezpieczycieli są także fundusze (UFK), których zarządzający inwestują w różne fundusze zamknięte, tworząc z nich portfel. Przybliżymy je w najbliższym czasie.
 
Przeczytaj także: Ubezpieczający - ubezpieczony - uposażony - czyli kto z kim, komu i co?

Anna Zalewska
Analizy Online


TAGI:

fundusze zamknięteproduktyprodukty z UFK

zobacz także

↑ na górę