Wysoki zysk przy rozsądnym ryzyku – sprawdź najlepsze fundusze w 5-letnim okresie

14.08.2017 | Wojciech Kiermacz
Oferta funduszy dynamicznie rośnie, zwłaszcza w ostatnich latach. To pozwala porównać jakość rozwiązań w coraz dłuższych horyzontach. Które radzą sobie najlepiej?

Dziś na tapetę bierzemy fundusze, których dostatecznie długi staż pozwala na obliczenie wskaźnika Information Ratio (IR) nie tylko w okresie rocznym i trzyletnim (widocznym w comiesięcznym Rankingu Analiz Online), ale również pięcioletnim.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Przypomnijmy, że wskaźnik IR ocenia relację zysku do ryzyka. W liczniku mamy dodatkową stopę zwrotu (różnica między stopą zwrotu funduszu a wynikiem średniej dla danej grupy), a w mianowniku ryzyko, oparte na historycznej zmienności dodatkowych stóp zwrotu (tracking error). Im większy licznik i mniejszy mianownik tym lepsza ocena rankingowa. Fundusze, które kwalifikują się na 5a w pięciostopniowej skali należą do 15% najlepszych w danej grupie.

Czytaj również: Ranking funduszy inwestycyjnych w lipcu

W zestawieniach poniżej prezentujemy fundusze z wybranych grup, które charakteryzują się najlepszym IR za okres ostatnich pięciu lat, pozwalającym na przyznanie najwyższej noty 5a. Stopa zwrotu w kolumnie obok odpowiada również pięcioletniemu okresowi od 31 lipca 2012 roku do 31 lipca 2017 roku.


W przypadku funduszy akcji polskich małych i średnich spółek najlepszą relacją zysku do ryzyka charakteryzuje się Ipopema m-INDEKS, czyli jeden z niewielu na polskim rynku funduszy indeksowych. Zarządzający starają się odwzorować indeks spółek o średniej kapitalizacji - mWIG40. W tego typu funduszach opłaty stałe są na ogół wyraźnie niższe niż w tradycyjnych strategiach z tej samej grupy porównawczej. To oczywiście wpływa pozytywnie na stopy zwrotu, zwłaszcza w coraz dłuższych okresach.

Patrząc na zestawienie funduszy akcji polskich uniwersalnych nie sposób nie pociągnąć dalej tematu opłat w funduszach. Najlepszą relację zysku do ryzyka mają bowiem fundusze Aviva Investors Akcyjny i NN SFIO Akcji 2. Powód? Bardzo niskie opłaty za zarządzanie. Według sprawozdań funduszy z końca ubiegłego roku, pierwszy z nich pobrał wynagrodzenie wynoszące tylko 0,27% z aktywów każdego uczestnika. Drugi – 0,60%. To mało nawet na tle rynków rozwiniętych. Problem polega na tym, że jednostek tych funduszy nie może kupić przeciętny inwestor. Produkty te zostały stworzone na potrzeby grupy Aviva i ING. Menadżerowie mają ten komfort, że przy tak niskich opłatach mogą podejmować niższe ryzyko niż zarządzający funduszami z tej samej grupy porównawczej. Stąd atrakcyjna relacja zysku do ryzyka. 


W funduszach mieszanych po dwóch reprezentantów mają BZ WBK TFI (fundusze tworzone dla klientów banku Credit Agricole), Investors TFI oraz Noble Funds TFI. Wyróżniają się rozwiązania Investors. Obydwie strategie zarządzane przez Macieja Chudzika charakteryzują się najlepszą relacją zysku do ryzyka w swoich grupach.  


W segmencie dłużnym wyróżniają się fundusze Aviva Investors Poland, jednak dwa z nich (Dłużny i Papierów Skarbowych) należą do parasola SFIO. Tak jak w przypadku funduszu akcyjnego, są więc tworzone na potrzeby grupy i w związku z tym mają niższe opłaty. Ale już fundusz Aviva Investors Obligacji Dynamiczny jest szeroko dostępny. Jest również dość popularny wśród samych zarządzających. Według ostatnich kompletnych sprawozdań na koniec ubiegłego roku, jego jednostki miało 10 innych funduszy z oferty konkurencyjnych TFI.

Sprawdź: Ulubione fundusze zarządzających


W grupie funduszy pieniężnych przodują strategie KBC TFI. Sęk w tym, że obydwa mają bardzo wysoko ustawiony próg wejścia. Pierwszy z nich, KBC Portfel Pieniężny, należy do parasola VIP SFIO i skierowany jest do klientów zamożnych, którzy są w stanie za jednym razem zainwestować 100 tys. zł. W drugim – KBC Gamma – pierwsza wpłata wynosi jeszcze więcej, bo 160 tys. zł. Z powyższej listy najmniejsze wymogi ma UniKorona Pieniężny, w który możemy zainwestować już od 100 zł. 

Wojciech Kiermacz
Analizy Online


TAGI:

information ratiowyniki inwestycyjne

zobacz także

↑ na górę