To był tydzień: „Ogień i gniew” - czerwień na giełdach
11.08.2017 | Wojciech Kiermacz
Na globalnych rynkach nerwowo. Korea Północna i USA kierują pod swoim adresem groźby. Inwestorzy znów patrzą w kierunku bezpiecznych przystani

We wtorek prezydent Stanów Zjednoczonych, Donald Trump, postawił Korei Północnej ultimatum – żadnych więcej pogróżek w kierunku USA albo spotka ich „ogień i gniew, jakiego świat wcześniej nie widział”. Słowa te padły niedługo po tym, jak analitycy pracujący dla amerykańskiego wywiadu ustalili, że Korea Północna wyprodukowała miniaturową głowicę nuklearną. Reżim nie pozostał dłużny i stwierdził w swoim oświadczeniu w czwartek, że do połowy sierpnia zakończy przygotowania  do ataku na tereny w pobliżu bazy militarnej USA w Guam na Oceanie Spokojnym. Cztery rakiety średniego zasięgu miałyby spaść do morza tuż w pobliżu strategicznej wyspy. To byłby jasny sygnał, że Korea Północna ma bazę na celowniku.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.


Źródło: http://edition.cnn.com/2017/08/08/politics/north-korea-missile-ready-nuclear-weapons/index.html

W ostatnich miesiącach ryzyko natury geopolitycznej nie miało dużego wpływu na notowania na globalnych rynkach akcji. Tym razem jest inaczej. W świetle braku innych istotnych danych i  informacji, w USA obserwujemy najwyższe od trzech miesięcy spadki. Na czerwono święcą się również giełdy Starego Kontynentu oraz państw azjatyckich, zwłaszcza tych w bezpośrednim sąsiedztwie Korei Północnej.


W atmosferze wiszącego w powietrzu konfliktu zbrojnego zyskują aktywa uznawane za „bezpieczne przystanie”. Na przestrzeni tygodnia cena za uncję złota wzrosła o +2,8%, a kurs franka szwajcarskiego wzrósł w stosunku do dolara o +1,4% (dane na godz. 12:00).

Wyniki portfeli inwestorów dodatkowo osłabiły słabe dane makroekonomiczne z Niemiec. Choć nastroje wśród tamtejszych przedsiębiorców są wprost euforyczne (indeks Instytutu jest na najwyższym poziomie w historii), to jednak twarde dane studzą nastroje inwestorów. Wyrównana sezonowo produkcja przemysłowa spadła w czerwcu o -1,1% m/m, choć spodziewano się niewielkiej dodatniej dynamiki. W ujęciu rok do roku spadek wyniósł z kolei -3,4% (dane niewyrównane sezonowo). Również dane o eksporcie zaskoczyły in minus (-2,8% m/m w porównaniu z prognozami na poziomie zbliżonym do zera). Niemiecki DAX zniżkował na przestrzeni tygodnia o –2,7% (dane na godz. 12:00).

Globalne, minorowe nastroje udzieliły się również warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Zwłaszcza w drugiej połowie tygodnia, gdy oliwy do ognia dolały spadki cen kluczowych surowców – miedzi i ropy naftowej. Rozpoczynający się właśnie sezon wynikowy na GPW ma ambiwalentny wpływ na szeroki rynek – z jednej strony in minus zaskoczyły wyniki finansowe banków (Pekao i ING). Z drugiej lepsze od oczekiwań były wyniki spółek telekomunikacyjnych. Na dobre sezon wynikowy rozkręci się pod koniec sierpnia.

Rynek funduszy inwestycyjnych:
Informacją tygodnia na rynku funduszy jest powołanie z dniem 1 października Ewy Radkowskiej-Świętoń na nowego prezesa Skarbca TFI. Specjalistka zastąpi na tym stanowisku Marka Rybca, który prowadził Skarbiec przez pięć ostatnich lat.

Dobre informacje płyną z rynku detalicznego funduszy. Zgromadzone w nich aktywa wzrosły o prawie +2,4 mld zł. Oprócz sprzyjających warunków rynkowych, zaobserwowaliśmy również solidne napływy. Te w funduszach dostępnych szeroko wyniosły +1,9 mld zł, najwięcej od ponad 2 lat.

„Parkiet” podał, że kilka podmiotów z branży interesuje się przejęciem KBC TFI, należącego do belgijskiej grupy KBC Asset Management. Swoją propozycję wysłało Belgom m.in. Altus TFI.

Wyniki giełdowych TFI poprawiają się. Towarzystwo Quercus podało, że w pierwszym półroczu ich zysk netto wyniósł niecałe 15 mln zł. To oznacza wzrost o +29% w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej. Z kolei Altus TFI wypracował 46 mln zł – o +34% więcej niż rok wcześniej.

Barbara Jawdosiuk nie jest już dyrektorką departamentu funduszy inwestycyjnych Komisji Nadzoru Finansowego. Potwierdził to rzecznik Komisji. Ekspertka jest związana z KNF od 1994 r. 

Wojciech Kiermacz
Analizy Online


TAGI:

AzjaDonald Trumppodsumowanie tygodnia

zobacz także

13.07.2018
↑ na górę