Miliard w funduszu – sprawdź kto dołączył do grona gigantów
17.07.2017 | Katarzyna Czupa
Aktywa netto przekraczające miliard złotych to nie lada wyczyn na polskim rynku - największe fundusze stanowią niespełna 5% liczby wszystkich produktów. Liderów stale jednak przybywa

Spośród blisko 700 produktów detalicznych działających na polskim rynku jedynie 32 fundusze mogą pochwalić się aktywami, których wartość netto przekracza 1 mld zł. W pierwszym półroczu 2017 r. w gronie tym po raz pierwszy znalazły się cztery fundusze - Investor Płynna Lokata (Investor FIO), NN Akcji (NN FIO), PKO Akcji Plus (Parasolowy FIO) i PKO Technologii i Innowacji Globalny (Parasolowy FIO).

Bądź na bieżąco

Dołącz do 15 000 inwestorów, którzy prosto na maila otrzymują powiadomienia o nowych artykułach, wynikach inwestycyjnych oraz ważnych wydarzeniach rynkowych.

Uwagę rynku przykuł przede wszystkim pierwszy z produktów. Po latach umiarkowanych sukcesów w kwestii zwiększania aktywów, w 2016 r. wartość zgromadzonego kapitału wzrosła bowiem blisko 4,5-krotnie – z 215 mln zł netto w styczniu do blisko 890 mln zł netto na koniec grudnia. Próg 1 mld zł został przekroczony w lutym br. Pod koniec czerwca fundusz dysponował kapitałem o wartości blisko 1,7 mld zł netto, co pozwoliło mu znaleźć się na 15. miejscu największych funduszy detalicznych w Polsce.

Za tak dynamicznym przyrostem stoi zmiana strategii inwestycyjnej, do której doszło w połowie 2015 r. Krok ten doprowadził zarówno do poprawy osiąganych stóp zwrotu, jak i wyników sprzedaży. W ubiegłym roku do funduszu napłynęło ponad +680 mln zł. W efekcie produkt został nagrodzony „Alfą 2016” w kategorii najlepiej sprzedający się fundusz. Ten rok jest jeszcze bardziej imponujący – w pierwszym półroczu saldo wpłat i wypłat wyniosło przeszło +780 mln zł. To najlepszy wynik spośród wszystkich produktów detalicznych.

W przypadku NN Akcji (NN FIO) awans do grona produktów o największych aktywach nastąpił po prawie 19 latach. Fundusz rozpoczął swoją działalność w marcu 1998 r., a magiczną granicę udało się przekroczyć  dopiero w lutym br.


Warto zauważyć, że w kwestii przyrostu aktywów minione blisko dwie dekady upłynęły pod znakiem zmieniającego się szczęścia. Już dwukrotnie – w 2007 r. i 2011 r. – wydawało się, że osiągnięcie 1 mld zł to tylko kwestia czasu. Jednak w obu przypadkach dochodziło do istotnego spadku kapitału, który był efektem zarówno negatywnych wyników, jak i ujemnego bilansu sprzedaży (w sierpniu 2011 r. w ciągu zaledwie miesiąca fundusz stracił -111 mln zł).

Do grona liderów w zakresie wielkości aktywów dołączyły także dwa produkty z oferty PKO TFI - PKO Akcji Plus (Parasolowy FIO) i PKO Technologii i Innowacji Globalny (Parasolowy FIO). Pierwszy z produktów na rynku działa na rynku już przeszło 10 lat, jednak aż do lipca 2015 r. jego aktywa nie należały do imponujących (oscylowały w granicach 200-300 mln zł netto). Dopiero decyzja o połączeniu go z funduszem PKO Akcji pozwoliła mu zbliżyć się do największych rozwiązań na rynku. Ostatecznie do grona tego PKO Akcji Plus został zaliczony w kwietniu br.

PKO Technologii i Innowacji Globalny (Parasolowy FIO) to najmłodszy produkt w analizowanej grupie. Uruchomiono go w 2010 r., a w obecnej formie funkcjonuje od początku 2011 r. Jednak to nie jedyna cecha, która odróżnia go od konkurentów. Charakterystyczna jest także konsekwencja w zwiększaniu aktywów. Ich wielkość wzrastała systematycznie niemal od samego początku działalności produktu. Największe przyrosty fundusz odnotował w 2015 r. – wtedy wartość jego aktywów zwiększyła się prawie 3-krotnie. Choć w kolejnych miesiącach wzrosty nie były aż tak dynamiczne, ostatecznie granicę 1 mld zł przekroczono w styczniu br., co było zasługą zarówno wpłat klientów, jak i wyników zarządzania.

Wartość kapitału zgromadzonego w ramach 32 największych funduszy wynosi przeszło 61 mld zł netto. To blisko 43% całkowitej wartości aktywów netto wszystkich produktów detalicznych. Największymi aktywami dysponuje PKO Skarbowy (Parasolowy FIO) – na koniec czerwca było to 5,3 mld zł.  

Katarzyna Czupa
Analizy Online
 

TAGI:

fundusze pieniężne i gotówkowewartość i struktura aktywów

zobacz także

Copyright © Analizy Online S.A. 2018

↑ na górę