Zawieszenie ratingów dla funduszy z oferty Skarbiec TFI
13.07.2017 | Zespół Analiz Online
Zmiany osobowe TFI to często przyczynek do zmian w ocenach ratingowych. Tym razem nie jest inaczej.

W minionych tygodniach doszło w Skarbiec TFI do znaczących zmian kadrowych. W czerwcu zespół opuścili Tomasz Stadnik (członek zarządu, CIO), Łukasz Stelmasiak (odpowiedzialny za produkty dłużne) oraz Jacek Babiński (odpowiedzialny za produkty akcyjne). Lukę docelowo wypełnić mają Ewa Radkowska-Świętoń (członek zarządu, odpowiedzialna za akcje) oraz Dariusz Lasek (członek zarządu, odpowiedzialny za dług) - odpowiednio od października 2017 oraz kwietnia 2018 roku. Dodatkowo równie niedawno z TFI pożegnał się Karol Godyń, zarządzający funduszami akcyjnymi i mieszanymi, który dołączył do zespołu w listopadzie 2015 roku.

W przypadku nadawania ratingów Analiz Online jednym z kluczowych obszarów oceny jest ocena procesu oraz zespołu inwestycyjnego. Bierzemy pod uwagę szereg czynników, z których w tym przypadku warto wymienić stabilność zespołu i staż poszczególnych osób "za sterami" funduszy. Na przestrzeni minionych 5 lat w TFI było już 3 CIO (Ludmiła Falak-Cyniak, Piotr Kuba, Tomasz Stadnik), wkrótce będzie czwarty. Pomimo że idee stojące za procesem inwestycyjnym - np. zespołowe podejście do inwestycji, zarządzanie ryzykiem etc. - mogą pozostać niezmienne, to osoba CIO ma wpływ na bardzo wiele czynników, choćby na skalę autonomii, jaką otrzymują od niego zarządzający. Dlatego też zmiany na tym stanowisku, zwłaszcza częste trudno uznać za plus w tym obszarze oceny.

Karol Godyń być może nie legitymował się w Skarbiec TFI bardzo długim stażem, ale podczas swojej obecności w instytucji osiągnął bardzo dobre rezultaty. Najlepszym tego przykładem są dwie niedawne (maj 2017) oceny dla funduszy mieszanych - Skarbiec III Filar otrzymał 5 gwiazdek, natomiast Skarbiec Waga Zrównoważony 4 gwiazdki. Przed jego kolegami i koleżankami z zespołu stoi trudne zadanie utrzymania dobrej passy.

Zważywszy na to, że zespół inwestycyjny opuściły osoby zarówno z najwyższego szczebla kierownictwa, jak i odpowiedzialny za wyniki funduszy zarządzający, zdecydowaliśmy się zawiesić oceny dla następujących 3 funduszy:

  • Skarbiec Akcja (poprzednio 3 gwiazdki)
  • Skarbiec III Filar (poprzednio 5 gwiazdek)
  • Skarbiec Waga Zrównoważony (poprzednio 4 gwiazdki)

Zawieszenie ocen nie oznacza, że oczekujemy pogorszenia wyników, lecz jest skutkiem braku podstaw do utrzymania dotychczasowych ocen w mocy.

Zespół Analiz Online

TAGI:

ratingi i analizy funduszySkarbiec TFI

Bądź na bieżąco

Dołącz do 15 000 inwestorów, którzy prosto na maila otrzymują powiadomienia o nowych artykułach, wynikach inwestycyjnych oraz ważnych wydarzeniach rynkowych.

zobacz także

Copyright © Analizy Online S.A. 2018

↑ na górę