Aktywa funduszy inwestycyjnych (czerwiec 2017)
11.07.2017 | Zespół Analiz Online
W czerwcu aktywa krajowych funduszy inwestycyjnych spadły o -1,26 mld zł (-0,5%) i na koniec miesiąca wyniosły 272,21 mld zł

Przyczyniły się do tego przede wszystkim likwidacje funduszy aktywów niepublicznych, w wyniku których tylko w tej grupie w czerwcu aktywa zmalały o -2,79 mld zł.

Bądź na bieżąco

Dołącz do 15 000 inwestorów, którzy prosto na maila otrzymują powiadomienia o nowych artykułach, wynikach inwestycyjnych oraz ważnych wydarzeniach rynkowych.


Największy wzrost aktywów obserwowaliśmy w funduszach dłużnych (+0,54 mld zł), a także gotówkowych i pieniężnych (+0,44 mld zł). W obydwu przypadkach to zasługa wysokich napływów netto.
 
Wzrost aktywów miał miejsce również w segmencie mieszanym (+0,42 mld zł). W tym roku systematycznie rośnie wartość środków w nim zgromadzonych. Dzięki temu na koniec czerwca było w nich łącznie ponad 30,33 mld zł. 


Dzięki dobrej koniunkturze na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (indeks WIG był w czerwcu o +1,5% nad kreską) o +0,22 mld zł wzrosły aktywa w funduszach akcyjnych. Według szacunków Analiz Online napływy netto w funduszach akcji były tylko nieznacznie powyżej zera, zatem wzrost w tym segmencie zawdzięczamy wynikom zarządzania.
 
W czerwcu wzrosły również aktywa w funduszach sekurytyzacyjnych (+0,07 mld zł) i nieruchomości (+0,04 mld zł). W przypadku pierwszych łączna wartość środków w nich zgromadzonych wyniosła na koniec miesiąca 6,29 mld zł – najwięcej w historii tego segmentu.
 
Poza funduszami aktywów niepublicznych tylko w dwóch innych segmentach spadła w czerwcu wartość środków. W funduszach surowców nieznacznie, bo o -50,5 mln zł. W funduszach absolutnej stopy zwrotu z kolei o niecałe -0,14 mld zł. W przypadku tych drugich jest to już trzeci miesiąc spadku aktywów z rzędu i znów stało się tak za sprawą odpływów netto, a nie wyników zarządzania – ten z perspektywy całego segmentu był w czerwcu dodatni. 

Zespół Analiz Online

TAGI:

wartość i struktura aktywów

zobacz także

Copyright © Analizy Online S.A. 2018

↑ na górę