KBC TFI nie patrzy na innych i przeszacowuje Sygnity
11.07.2017 | Wojciech Kiermacz
Jedyne TFI, które nie wezwało Sygnity do wcześniejszego wykupu obligacji zdecydowało się przeszacować ich wartość

Na początku lipca spółka Sygnity, producent oprogramowania, poinformowała o otrzymaniu wezwania do wcześniejszego wykupu części wyemitowanych obligacji. Wezwanie wystosowały dwa towarzystwa funduszy inwestycyjnych  -  AXA TFI i Pioneer Pekao TFI. Po nich na ten sam ruch zdecydowały się Ipopema TFITFI Allianz Polska oraz Esaliens TFI. Poza nimi jeszcze tylko KBC TFI miało w swoich funduszach kłopotliwe obligacje. Towarzystwo jednak nie zdecydowało się dołączyć do reszty i wezwać spółkę informatyczną do wcześniejszego wykupu.

Bądź na bieżąco

Dołącz do 15 000 inwestorów, którzy prosto na maila otrzymują powiadomienia o nowych artykułach, wynikach inwestycyjnych oraz ważnych wydarzeniach rynkowych.

- Nie widzieliśmy w tym celu. W interesie wszystkich uczestników, zarówno wierzycieli jak i  akcjonariuszy, jest aby doszło do porozumienia, które naszym zdaniem z dużym prawdopodobieństwem powinno nastąpić. W naszej opinii wezwania do wcześniejszego wykupu nic nie dadzą. Zdecydowaliśmy się przeszacować wartość obligacji do poziomu ostatniej ceny transakcyjnej - mówi Bogdan Jacaszek, zarządzający funduszami w KBC TFI.

Papiery Sygnity, według danych ze sprawozdań na koniec ubiegłego roku, znajdowały się w ośmiu funduszach KBC TFI. W siedmiu z nich ich udział w aktywach był stosunkowo niewielki i nie przekraczał 1%.  W przypadku KBC Obligacji Korporacyjnych było to jednak więcej, bo 2,5%. Ze wspomnianej ósemki to właśnie ten fundusz najboleśniej odczuł skutki przeszacowania. Dzienna stopa zwrotu na 7 lipca wyniosła -0,71%.

Na polskim rynku funduszy temat przeszacowywania obligacji korporacyjnych to „wolna amerykanka”. Na porządku dziennym jest sytuacja, w której kłopotliwe obligacje spółki mogą być przeszacowywane lub nie wedle uznania towarzystw. Jednym z ostatnich przykładów są obligacje będącej w sanacji spółki Action, które w zależności od TFI były przeszacowywane od o -20% aż do -70%. Decyzja o przeszacowaniu jest zawsze trudna, bo od razu odczuwalna w portfelach klientów. Z drugiej strony, czasami lepiej jest szybko ją podjąć i zamknąć temat. 

Wojciech Kiermacz
Analizy Online


TAGI:

KBC TFIobligacje korporacyjne

zobacz także

Copyright © Analizy Online S.A. 2018

↑ na górę