Podsumowanie miesiąca na rynku funduszy emerytalnych (czerwiec 2017)
04.07.2017 | Zespół Analiz Online
pobierz plik: pdf
Dzięki dobrej koniunkturze na warszawskiej giełdzie w czerwcu wszystkie OFE wypracowały dodatnią stopę zwrotu, a aktywa wzrosły o przeszło +2 mld zł

Czerwiec okazał się być lepszym miesiącem dla warszawskiej giełdy od poprzedniego. Indeks szerokiego rynku WIG wzrósł o +1,5%, podczas gdy blue chipy z WIG20 o +0,8%. Działo się tak pomimo słabszych nastrojów na giełdach Europy Zachodniej. Niemiecki DAX zniżkował w czerwcu o -2,3%, zaś brytyjski FTSE 250 o -3,2%. Poprawa nastrojów na GPW znalazła swoje odbicie w wynikach zarządzania Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE).

Bądź na bieżąco

Dołącz do 15 000 inwestorów, którzy prosto na maila otrzymują powiadomienia o nowych artykułach, wynikach inwestycyjnych oraz ważnych wydarzeniach rynkowych.

Wyniki funduszy emerytalnych
W czerwcu wszystkie OFE wypracowały dodatnią stopę zwrotu, a średnia wyniosła +1,2%. Od początku roku średni wynik zarządzania to już +14%, co jest rezultatem wyższym od analogicznego dla tradycyjnych funduszy akcji polskich (+13%). Najlepiej w stawce poradził sobie OFE PZU „Złota Jesień” (+1,8%), a najsłabiej MetLife OFE (+0,8%).


Ranking OFE
Na szczycie 12-miesięcznego rankingu znalazł się OFE PZU „Złota Jesień”, spychając jednocześnie uprzedniego lidera MetLife OFE (3a) na dalsze miejsce. Na drugim miejscu uplasował się Pekao OFE, który również w 12–miesięcznym horyzoncie czasowym uzyskał najwyższą notę. W horyzoncie 36-miesięcznym z kolei najlepiej radzą sobie wspomniany MetLife OFE oraz PKO BP Bankowy OFE.  


Aktywa funduszy emerytalnych
Wartość aktywów OFE wzrosła w czerwcu o +2 mld zł (+1,2% m/m) do poziomu 174,7 mld zł. Stało się tak przede wszystkim za sprawą dobrej koniunktury na warszawskiej giełdzie. Od początku roku aktywa OFE przyrosły już o +21,2 mld zł.


W czerwcu OFE przelało na rachunek ZUS-u w ramach tzw. suwaka 355,7 mln zł.

Zespół Analiz Online

TAGI:

GPWOFEwartość i struktura aktywówwyniki inwestycyjne

zobacz także

Copyright © Analizy Online S.A. 2018

↑ na górę