Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Ipopema TFI: Maj był łaskawy dla rynku długu

08.06.2017 | Ipopema TFI
W maju subfundusz Ipopema Obligacji osiągnął stopę zwrotu na poziomie +0,51% a od początku roku zyskał 1,89%. Na wynik w maju największy wpływ miały inwestycje w krajowe obligacje skarbowe, które w minionym miesiącu mocno zyskiwały. W drugiej kolejności na dodatni wynik miały wpływ inwestycje w krajowe i zagraniczne obligacje denominowane w USD.

Miniony miesiąc przyniósł wzrost cen krajowych obligacji skarbowych. Rentowności obligacji znacznie spadły na całej długości krzywej dochodowości, przy czym obligacje o dłuższym terminie do wykupu zachowywały się lepiej niż ich krótsze odpowiedniki. Rentowność 10-letniego benchmarku spadła z 3,43% do 3,22%, 5-letniego z 2,88% do 2,65%, a dwuletniego z 1,97% do 1,89% (patrz wykres W1).

Taki stan rzeczy wynikał z kilku czynników: inflacja pozostała na umiarkowanym poziomie 2%, Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych, a bardzo dobre dane dotyczące wykonania budżetu spowodowały zmniejszoną podaż obligacji na przetargach organizowanych przez Ministerstwo Finansów. Jeżeli dołożymy do tego informację, że Moody’s podwyższył perspektywę polskiego ratingu do stabilnej z negatywnej oraz znaczne napływy na nasz rynek od inwestorów zagranicznych, to trudno się dziwić, że byliśmy jednym z najmocniejszych rynków na świecie w maju. Razem z obligacjami umacniała się polska waluta. Złoty zyskał w maju do euro ponad 1%. Obligacje na rynkach rozwiniętych nie zyskiwały aż tak bardzo. Rentowność amerykańskich Treasuries spadła z 2,28% do 2,20% (patrz wykres W2), a niemieckich Bundów tylko z 0,32% do 0,30%. Lepiej zachowywały się obligacje francuskie, po wygranej Emmanuela Macron’a i ich rentowność jest obecnie na poziomie 0,73%.

Maj przyniósł krótkoterminowe osłabienie danych gospodarczych w polskiej gospodarce, wynikające z mniejszej liczby dni roboczych w miesiącu kwietniu. Produkcja przemysłowa w kwietniu spadła o 0,6% rok do roku, a sprzedaż detaliczna wzrosła jedynie o 8,1% (w stosunku do kwietnia 2016 roku). Również płace rosły wolniej niż w marcu, bo tylko o 4,1%, a zatrudnienie o 4,6% (rok do roku – patrz wykres W3). Z pozytywów należy odnotować spadek stopy bezrobocia do historycznie niskiego poziomu 7,7% i wzrost PKB w pierwszym kwartale o 4% rok do roku. Głównym motorem napędowym polskiej gospodarki nadal pozostaje konsumpcja, ale inwestycje szybko nadganiają stracony czas i już od drugiego kwartału powinny dodatnio kontrybuować do wzrostu gospodarczego. Odczyt inflacji wskazał ustabilizowanie się cen na poziomie 2,0%. Mimo nieznacznego wzrostu inflacji bazowej (patrz wykres W4), Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe na poziomie 1,5%, sugerując brak zmian w polityce monetarnej w najbliższych miesiącach.

W miesiącach wakacyjnych pozostajemy umiarkowanie pozytywni na rynek obligacji skarbowych. Sprzyjać temu będzie umiarkowana inflacja, brak podwyżek stóp procentowych w Polsce, bardzo dobra sytuacja fiskalna kraju oraz wysokie zaspokojenie potrzeb pożyczkowych (66% planu po maju), które – jak zapowiedział wicepremier Morawiecki - będzie skutkować mniejszą podażą na aukcjach organizowanych. Zmiana położenia polskiej krzywej rentowności obligacji skarbowych w maju 2017 roku W1 PLN Poland Sovereign Curve na 31.05.2017 PLN Poland Sovereign Curve na 28.04.2017 Zmiana w pkt bazowych przez Ministerstwo Finansów. Nie mniej jednak z uwagi na notowany od kilku miesięcy wzrost cen obligacji krajowych oraz w związku z tym rosnące ryzyko krótkoterminowej korekty zmniejszylismy zaangażowanie w najdłuższe obligacje znajdujące się w portfelu.

Bogusław Stefaniak, Mariusz Zaród, Ipopema TFI

TAGI:

Bogusław Stefaniakfundusze dłużne skarboweinflacjakomentarze zarządzającychMariusz ZaródRPP

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.


Pozostałe komentarze

14
lip
Empty-hex
Rośnie popyt na miedź
10
lip
Empty-hex
P.Kuczyński: chińska „hossa” w centrum uwagi
9
lip
Empty-hex
Saxo Bank: Trump i Covid-19 to najlepsze, co kiedykolwiek spotkało Chiny
8
lip
Empty-hex
Skarbiec TFI: czerwiec wzrostu, ale już selektywnie
3
lip
Empty-hex
Czy inwestorzy wystraszą się zbyt drogich akcji?
29
cze
Empty-hex
Wzrost cen miedzi w związku z koronawirusem
26
cze
Empty-hex
P.Kuczyński: powrót do normalności, ale i obawa o za drogie akcje
22
cze
Empty-hex
Złoto szykuje się do wybicia
Empty-hex

Popularne


zobacz także

↑ na górę