Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Europa włącza V bieg, a Chiny zaczynają hamować - komentarz po danych PMI

05.06.2017 | RDM Wealth Management
Gospodarki strefy euro pokazują pazur – koniunktura w przemyśle jest najlepsza od ponad 6 lat. Coraz słabsze dane napływają z Chin. Wskaźnik PMI dla Państwa Środka znalazł się w obszarze recesji

Azja – Co z tymi Chinami?

Chiński przemysł zwalnia. Dane absolutnie nie są dramatyczne – subindeksy produkcji czy nowych zamówień utrzymały się jeszcze nieznacznie powyżej 50 pkt. Niemniej jednak całościowo wskaźnik znalazł się w obszarze recesji (49,6 pkt), najniżej od 11 miesięcy. Menadżerowie chińskich przedsiębiorstw przemysłowych wskazują na dużą niepewność co do kształtowania się przyszłych scenariuszy gospodarczych. W efekcie firmy raczej ograniczają aktywność zakupową i decydują się na zwolnienia pracowników. Jeśli spowolnienie w sektorze będzie się pogłębiać inwestorzy mogą reagować nerwowo. Tym bardziej że ostatnio agencja Moody’s obniżając rating przypomniała o ryzyku związanym z kredytami korporacyjnymi. Żeby nie było tak pesymistycznie... Po pierwsze jak na razie w danych nie widzimy niczego co wskazywałoby na rychłe załamanie koniunktury w Chinach. Po drugie nieznaczne spowolnienie nie jest w przypadku tamtejszej gospodarki żadną niespodzianką. Po trzecie Xi Jinping przed jesiennym zjazdem liderów Partii Komunistycznej zrobi wszystko aby udowodnić, że gospodarka Państwa Środka jest na dobrych torach. Zaangażowanie prezydenta w szerzenie idei wolnego handlu, rozwój infrastruktury i poprawę stosunków z USA jest w tym kontekście bardzo budujące.

Słabsze dane nie zniechęcają nas do Indii. Tegoroczne prognozy opadów monsunowych (nieznacznie słabszych od wieloletniej średniej), wprowadzenie długo oczekiwanego podatku GST (podatek od towarów i usług) oraz towarzyszące mu zmiany ograniczające możliwość zaniżania przychodów przez firmy będą wspierać notowania tamtejszych akcji.      

Europa – Turcja - reaktywacja

Przedsiębiorcy w Europie mają powody do zadowolenia. Fundamenty poprawy gospodarczej w strefie euro wydają się bardzo silne – napływają nowe zamówienia, co przekłada się na zwiększenie produkcji i aktywności zakupowej. Aby sprostać wymaganiom popytu firmy tworzą nowe miejsca pracy i to w tempie najszybszym od 20 lat! Tak silna poprawa komponentu zatrudnienia to wyraźny znak, że przedsiębiorstwa chętnie inwestują, nie koncentrują się na redukcji kosztów. Co więcej ekspansja jest widoczna niemal we wszystkich krajach – jedynie wskaźnik dla Grecji znajduje się nieznacznie poniżej poziomu 50 pkt, przy czym i w tym przypadku osiągnął 9-miesięczne maksimum. Europa to obecnie bardzo stabilny region świata – uważamy, że dobre makro i niskie ryzyko polityczne powinno zachęcać do inwestowania na Starym Kontynencie.

PMI dla polskiego przemysłu zaskoczył negatywnie spadając do poziomu najniższego od 6 miesięcy.  Z tej jednorazowej „wpadki” nie wyciągalibyśmy jednak daleko idących wniosków, tym bardziej, że wskaźnik mimo spadku znajduje się wyraźnie w obszarze ekspansji (52,7 pkt). Solidnie wygląda też jego struktura. Naszym zdaniem krajowa gospodarka wspierana środkami unijnymi i korzystną sytuacją zewnętrzną, ma przed sobą kilka dobrych kwartałów. Powinno to istotnie pomagać akcjom z warszawskiej GPW.

Kto wie czy „czarnym koniem” drugiej połowy roku nie okaże się Turcja. Przemysłowy PMI dla tamtejszej gospodarki wzrósł do poziomu 53,5 pkt, najwyższego od 3,5 roku. Z jednej strony po referendum Turcja stała się krajem autorytarnym, w którym prezydent ma niemalże nieograniczoną władzę. Z drugiej strony taka decyzja obywateli niesie za sobą długo oczekiwaną stabilizację, zmniejsza ryzyko polityczne. Poza tym Erdogan będzie się starał by gospodarka odżyła do przyszłorocznych wyborów - sporo mówi się o programach infrastrukturalnych mających na celu pobudzenie koniunktury. Naszym zdaniem, mimo wciąż sporego ryzyka, rynek turecki może kontynuować dynamiczne wzrosty.
 
USA i Ameryka Łacińska –  Brazylia

Amerykanie żyją domniemanymi powiązaniami administracji Trumpa z Rosjanami. W najbliższych dniach ma dojść do przesłuchania Jamesa Comey’a byłego szefa FBI. Czy zeznania potrząsną rynkami? Wszystko będzie zależało od tego jakiego kalibru „amunicję” wyciągnie Comey. Same dane makro dla gospodarki USA są bardzo stabilne. Na tyle, że czerwcowa podwyżka stóp procentowych jest już przesądzona.
 
Pozytywne dane z Brazylii – PMI wzrósł do poziomu 52 pkt, najwyższego od 51 miesięcy. Poprawę widać m.in. w komponentach produkcji i aktywności zakupowej. Tak jak się spodziewaliśmy, mając na uwadze bardzo niską bazę, odbicie gospodarcze w Brazylii (na poziomie wskaźnikowym) było tylko kwestią czasu. Szkoda, że ze względu na  kolejną aferę korupcyjną (tym razem z Temerem w jednej z głównych ról) planowane reformy, w tym reforma emerytalna, zostały wstrzymane. 
 
Grzegorz Raupuk
Członek Zarządu, Dyrektor Departamentu Zarządzania Portfelami
RDM Wealth Management S.A.

TAGI:

AzjaChinyEuropa Zachodniafundusze akcji Ameryki ŁacińskiejGrzegorz Raupuk komentarze zarządzającychRDM Wealth Management

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.


Pozostałe komentarze

14
lip
Empty-hex
Rośnie popyt na miedź
10
lip
Empty-hex
P.Kuczyński: chińska „hossa” w centrum uwagi
9
lip
Empty-hex
Saxo Bank: Trump i Covid-19 to najlepsze, co kiedykolwiek spotkało Chiny
8
lip
Empty-hex
Skarbiec TFI: czerwiec wzrostu, ale już selektywnie
3
lip
Empty-hex
Czy inwestorzy wystraszą się zbyt drogich akcji?
29
cze
Empty-hex
Wzrost cen miedzi w związku z koronawirusem
26
cze
Empty-hex
P.Kuczyński: powrót do normalności, ale i obawa o za drogie akcje
22
cze
Empty-hex
Złoto szykuje się do wybicia
Empty-hex

Popularne


zobacz także

↑ na górę