Ciekawostki ze sprawozdań funduszy – część dłużna
19.05.2017 | Wojciech Kiermacz
Na ile wycenione są niewykupione obligacje w portfelach funduszy? Jak dużą ekspozycję mają fundusze na obligacje tureckie? Tym razem pod lupę bierzemy część dłużną 

  • Wartość obligacji skarbowych na koniec 2016 r. wyniosła 57,1 mld zł. To najwięcej w historii. Z tego ponad 4,7 mld zł zainwestowane było w dług państw zagranicznych (również rekord).

  • Po zapadnięciu terminu wykupu jednej z serii obligacji indeksowanych inflacją w drugiej połowie ubiegłego roku, ich łączna wycena we wszystkich funduszach spadła z ponad 2,5 mld (30 czerwca 2016 r.) do 1,2 mld zł na koniec ubiegłego roku.

  • Najpopularniejsze papiery nieskarbowe w portfelach funduszy to obligacje mBanku z terminem wykupu w styczniu 2025 r. Można je było znaleźć w 61 funduszach. Oprócz nich popularnością cieszyły się obligacje Synthos Finance (wrzesień 2021; 57 funduszy) oraz IPF Investments Polska (czerwiec 2020; 55 funduszy).

  • Łączna wycena obligacji miast i gmin w portfelach funduszy wyniosła prawie 425 mln zł. To prawie 50 mln zł mniej niż na koniec czerwca ubiegłego roku. Najpopularniejszymi papierami były obligacje Miasta Poznania, Warszawy oraz Gminy Włocławek (łączna wycena każdych z nich to ok. 90 mln zł). Największy udział papierów komunalnych charakteryzował fundusze KBC TFI.

  • W portfelach funduszy było ok. 40 różnych emitentów, którzy nie spłacili swoich zobowiązań w terminie wykupu. Ich łączna wycena to ponad 60 mln zł. Z czego najwięcej przypadło na obligacje GC Investment (17,4 mln zł) i Gant (10,5 mln zł).

  • 152 – tyle różnych instrumentów dłużnych miał na koniec roku rekordzista - Investor Płynna Lokata.

  • Wycena obligacji korporacyjnych tureckich banków i firm wyniosła ponad 1 mld zł.

Bądź na bieżąco

Dołącz do 15 000 inwestorów, którzy prosto na maila otrzymują powiadomienia o nowych artykułach, wynikach inwestycyjnych oraz ważnych wydarzeniach rynkowych.

/wk

TAGI:

obligacjeobligacje korporacyjneobligacje skarboweportfele funduszy

zobacz także

Copyright © Analizy Online S.A. 2018

↑ na górę