Ważna podpowiedź, z której rzadko korzystamy
18.05.2017 | Zespół Analiz Online
Najwięcej funduszy inwestycyjnych wysoko ocenionych (cztery i pięć gwiazdek) w ratingach Analiz Online mają w ofercie: Union Investment (10 funduszy) oraz NN Investment Partners TFI i PKO TFI (po osiem) - podliczyła Rzeczpospolita

- W wypowiedziach przedstawicieli Union Investment, NN Investment Partners i PKO TFI zawsze pojawiają się sformułowania: uporządkowany proces inwestycyjny, kontrola ryzyka, powtarzalne wyniki, zaangażowany zespół. Zarządzający bardziej podkreślają więc stabilność niż pojedyncze sukcesy. Ale na ogół wszyscy chętnie powołują się na oceny (ratingi) przyznawane przez Analizy Online - czytamy w dzisiejszej Rzeczpospolitej.

Bądź na bieżąco

Dołącz do 15 000 inwestorów, którzy prosto na maila otrzymują powiadomienia o nowych artykułach, wynikach inwestycyjnych oraz ważnych wydarzeniach rynkowych.


Oceny przyznajemy w pięciostopniowej skali; jedna gwiazdka to najsłabszy wynik, a pięć gwiazdek - najlepszy. Oceny te są prezentowane w serwisie analizy.pl, a także na łamach "Moich Pieniędzy" Rzeczpospolitej. - Nie ma w Polsce innej instytucji, która przyznawałaby je równie skrupulatnie, a do tego obiektywnie - czytamy.

Według przedstawicieli TFI wysokie oceny nie zawsze przekładają się na wyższą sprzedaż jednostek, gdyż klienci często kierują się jedynie krótkookresowymi stopami zwrotu, a nie wynikami systematycznie osiąganymi przez lata. Częściej oceny brane są pod uwagę przez klientów instytucjonalnych, dystrybutorów.

Ratingi przygotowane są na podstawie wielu parametrów zarówno ilościowych, jak i jakościowych. Te pierwsze to miary opisujące stopy zwrotu, ryzyko, koszty oraz inne cechy funduszu, takie jak na przykład koncentracja poszczególnych instrumentów finansowych. Czynniki jakościowe opisują proces inwestycyjny, organizację pracy w danym TFI, a także otwartość na współpracę oraz rzetelność przekazywanych informacji.

- Wybierając fundusze do oceny kierujemy się przede wszystkim ich popularnością wśród klientów. Najlepszym miernikiem tej popularności jest wartość aktywów - mówi Marcin Różowski, kierownik zespołu ratingów. - Dlatego jeżeli w ofercie TFI jest wiele dużych funduszy, z aktywami przekraczającymi 100 mln zł, to duża część tej oferty ma rating - dodaje. 

Obecnie ocenionych jest 157 funduszy. Choć to mniejszość oferty rynkowej biorąc pod uwagę całą liczbę funduszy, ale aż 84% pod względem wartości aktywów (rynek detaliczny bez funduszy zamkniętych). 

Najwięcej słabych ocen (dwie gwiazdki) zebrały fundusze Pioneer Pekao TFI. Trzeba jednak zaznaczyć, że na niekorzyść Pioneera działa statystyka. Na rynku jest wiele słabszych funduszy, ale nie mają one ratingu, bo są za małe. W przypadku Pioneera ocenie zostało poddanych aż 18 funduszy (najwięcej w porównaniu z konkurentami). Zdecydowana większość z nich (11) dostała ocenę neutralną lub dobrą.

Za: Rzeczpospolita nr 114 (2017-05-18), Jan Morbiato, s. G1, Ważna podpowiedź, z której rzadko korzystamy

TAGI:

Marcin Różowski ratingi i analizy funduszy

zobacz także

Copyright © Analizy Online S.A. 2018

↑ na górę