Aktualne typy inwestycyjne: 2017 rokiem akcji
20.04.2017 | Wojciech Kiermacz
Według ekspertów Union Investment TFI szereg argumentów przemawia za tym, żeby pozytywnie patrzeć na ryzykowne aktywa

Ich zdaniem po silnych wzrostach zapoczątkowanych pod koniec ubiegłego roku rynek akcji wszedł w fazę uspokojenia. Przy czym giełdy europejskie zachowują się względnie lepiej niż amerykańskie. Tym drugim ciąży ten, który jeszcze do niedawna wyciągał  indeksy na historycznie wysokie poziomy. Mowa oczywiście o prezydencie Stanów Zjednoczonych.

Bądź na bieżąco

Dołącz do 15 000 inwestorów, którzy prosto na maila otrzymują powiadomienia o nowych artykułach, wynikach inwestycyjnych oraz ważnych wydarzeniach rynkowych.

- Po fiasku Donalda Trumpa związanego z ustawą „Obamacare” pod znakiem zapytania stoi jego zdolność do przeprowadzenia zapowiadanych reform, które pozytywnie były odbierane przez rynki finansowe ­ - uważają eksperci Union Investment TFI.

W rezultacie na przestrzeni ostatnich 30 dni indeks S&P 500 spadł o -1,5%, podczas gdy parkiety w Niemczech, Francji czy Wielkiej Brytanii osiągnęły wynik dodatni lub nieznacznie poniżej zera. 

Źródło: Union Investment TFI

Zdaniem ekspertów Union Investment TFI, o ile za oceanem czynniki o charakterze politycznym grają znaczącą rolę, o tyle w Europie straciły na razie na znaczeniu. Nawet w obliczu zbliżających się wyborów prezydenckich we Francji, w których niemałe szanse na zwycięstwo ma szefowa skrajnie prawicowego Frontu Narodowego Marine Le Pen, zwolenniczka wyprowadzenia kraju z Unii Europejskiej. Wybory odbędą się 23 kwietnia (I tura) i 7 maja (II tura).

Eksperci wskazują również, że wśród inwestorów i przedsiębiorców nadal panuje optymizm w środowisku pewnej konsolidacji danych makroekonomicznych. Marcowe wskaźniki PMI dla przemysłu w największych gospodarkach europejskich pozytywnie zaskoczyły i znajdują się wyraźnie ponad poziomem 50 pkt., który oznacza ożywienie w tym sektorze. Obecnie PMI dla przemysłu w strefie euro wynosi 56,2 pkt. – najwyżej od prawie 6 lat. Według ekspertów cytowanych przez PAP oznacza to, że „biznes żyje własnym życiem” i nie ogląda się na scenę polityczną. Pozytywne nastroje mające swoje odzwierciedlenie w PMI są oznaką tego, że przedsiębiorcy nie obawiają się dużej zmienności w najbliższych miesiącach. 

/wk

TAGI:

fundusze akcji europejskichtypy inwestycyjneUnion Investment TFI

zobacz także

Copyright © Analizy Online S.A. 2018

↑ na górę