Opłata w funduszu akcji polskich nie powinna przekraczać 2% [WYNIKI ANKIETY]
20.04.2017 | Wojciech Kiermacz
Przynajmniej tak sądzi trzy czwarte czytelników naszego serwisu. Idzie to w parze z rekomendacją KNF, zgodnie z którą taki maksymalny poziom opłat miałby obowiązywać od 2022 r.

Najwięcej, bo 36% ankietowanych na pytanie „Ile powinna wynosić opłata za zarządzanie w klasycznym funduszu akcji polskich” odpowiedziała, że 1,00%. Dość powiedzieć, że w tym momencie nie ma na rynku żadnego otwartego funduszu akcji polskich uniwersalnych, który w przypadku jednostek głównych (nie oferowanych w ramach IKE lub innych programów) miałby zapisaną w statucie tak niską opłatę za zarządzanie. Średni poziom faktycznie pobranego wynagrodzenia stałego w tej grupie w 2015 r.* wynosił 3,57%.

Bądź na bieżąco

Dołącz do 15 000 inwestorów, którzy prosto na maila otrzymują powiadomienia o nowych artykułach, wynikach inwestycyjnych oraz ważnych wydarzeniach rynkowych.


W temacie opłat w funduszach w ostatnim czasie dużo się dzieje. Przypomnijmy, że 29 marca Komisja Nadzoru Finansowego przedstawiła propozycję ograniczenia maksymalnego wynagrodzenia stałego pobieranego przez TFI za zarządzanie FIO lub SFIO do nie więcej niż 2,00% wartości aktywów netto funduszu. Limit miałby zostać wprowadzony wraz z wdrożeniem dyrektywy MiFID II na początku przyszłego roku. 3 kwietnia KNF zaproponował jednak bardziej elastyczne podejście. Wspomniany 2,00% limit miałby zostać osiągnięty stopniowo aż do 2022 r. Przy czym nieoficjalnie mówi się, że w przyszłym roku ograniczeń jeszcze nie będzie, a w 2019 r. górna stawka ma wynosić 3,50%.
 
*Średnia ważona aktywami. Dane za 2016 r. będą dostępne dopiero po publikacji przez wszystkie TFI rocznych sprawozdań finansowych

Wojciech Kiermacz
Analizy Online


TAGI:

ankietaOpłata za zarządzaniewyniki ankiety

zobacz także

Copyright © Analizy Online S.A. 2018

↑ na górę