10 najpopularniejszych funduszy w I kwartale 2017
18.04.2017 | Anna Zalewska
Pierwszy kwartał był bardzo udany dla branży funduszowej. W 3 miesiące do funduszy detalicznych klienci wpłacili +3,8 mld zł


Pałeczkę lidera sprzedaży objął Investor Płynna Lokata – bestseller 2016 roku. W zaledwie 3 miesiące fundusz pozyskał blisko +360 mln zł, czyli ponad połowę ubiegłorocznej sprzedaży.
 
– Dla wielu klientów, którzy nie mieli wcześniej styczności z funduszami inwestycyjnymi, Investor Płynna Lokata to często pierwszy krok na drodze ku inwestowaniu poza rynkiem depozytów bankowych. W związku z tym będziemy stopniowo, lecz konsekwentnie, zachęcać osoby które wybrały ten fundusz by zwrócili uwagę także na inne nasze produkty. Chcemy zwrócić uwagę naszych klientów na produkty dające większe możliwości jeśli chodzi o stopy zwrotu – mówił podczas 7 Fund Forum Zbigniew Wójtowicz, prezes Investors TFI.

Bądź na bieżąco

Dołącz do 15 000 inwestorów, którzy prosto na maila otrzymują powiadomienia o nowych artykułach, wynikach inwestycyjnych oraz ważnych wydarzeniach rynkowych.

Widać już efekty tej pracy. Na listę 10 najpopularniejszych funduszy trafił również inny fundusz tego towarzystwa - Investor Zabezpieczenia Emerytalnego, nagrodzony Alfą dla najlepszego funduszu stabilnego wzrostu 2016 roku. Na tle konkurencji wyróżnia go unikatowa struktura portfela. Do jej znaków rozpoznawczych należy wysoka koncentracja walorów i istotna rola papierów z zagranicznych parkietów. Od lat to oryginalne podejście sprawia, że fundusz systematycznie osiąga ponadprzeciętne wyniki na tle grupy.
 
Większą popularnością cieszyły się jednak rozwiązania inwestujące w obligacje korporacyjne, czy to polskie, czy zagraniczne. Do tego grona można zaliczyć także Quercus Ochrony Kapitału, który w przeciwieństwie do pozostałych dodatkowo dąży do ochrony kapitału. Jednak to obligacje korporacyjne stanowią dominujący składnik jego lokat, czy to w formie bezpośredniej czy pośredniej (poprzez inne fundusze, jak UniWIBID Plus czy KBC Gamma – tegoroczny zwycięzca nagrody Alfa w kategorii funduszy gotówkowych). Nasi analitycy wysoko ocenili jakość funduszu, przyznając mu 4 gwiazdki w Ratingu Analiz Online.
 
Pewną niespodzianką na liście 10 najpopularniejszych funduszy tego roku są dwa rozwiązania akcyjne. Arka Prestiż Akcji Polskich, do którego klienci wpłacili blisko +0,3 mld zł, to fundusz przeznaczony dla bardziej zamożnych klientów BZ WBK TFI (min. wpłata to 20 tys. zł). W zamian inwestorzy otrzymują produkt o dość wyrazistej charakterystyce. Zarządzający (Szymon Borawski-Reks) stawia na selekcję najlepszych polskich akcji w ramach skoncentrowanego portfela 40-50 spółek. Trafna selekcja pozwala na systematyczne budowanie przewagi nad innymi funduszami. W zeszłym roku nasi analitycy przyznali funduszowi wysoką ocenę w Ratingu Analiz Online – 4 gwiazdki.
 
Drugim funduszem akcyjnym, który pojawił się na naszej liście, jest PKO Technologii i Innowacji Globalny – największy fundusz akcji zagranicznych na naszym rynku. Dzięki +0,15 mld zł nowych środków, jego aktywa przekroczyły 1 mld zł. Jest to jeden z nielicznych funduszy na naszym rynku, który co rok dostarcza atrakcyjne wyniki (od czterech lat dwucyfrowe). Jest to także jeden z nielicznych funduszy, który zasłużył na najwyższą ocenę od naszych analityków – otrzymał 5 gwiazdek w Ratingu Analiz Online, utrzymaną mimo odejścia kluczowego zarządzającego z PKO TFI – Rafał Dobrowolskiego. 

Wśród najpopularniejszych funduszy tego roku zabrakło przedstawiciela funduszy absolutnej stopy zwrotu, które jako segment pozyskały najwięcej kapitału (+1,1 mld zł). Okazuje się, że w przypadku najpopularniejszych saldo wpłat i wypłat nie przekroczyło +0,1 mld zł.

Anna Zalewska
Analizy Online

TAGI:

najpopularniejsze funduszesaldo wpłat i wypłatwartość i struktura aktywów

zobacz także

Copyright © Analizy Online S.A. 2018

↑ na górę