KBC TFI: Inflacja powinna pozostać stabilna
11.04.2017 | KBC TFI
Rada Polityki Pieniężnej nie zbacza z obranej drogi - polityka monetarna bez zmian
Rada Polityki Pieniężnej nie zaskoczyła, stopy procentowe pozostawiono bez zmian. Odnotowano, że słabnie presja inflacyjna, czego wyrazem był ostatni spadek inflacji w Polsce oraz podkreślono niski poziom inflacji bazowej. W komunikacie po posiedzeniu, zwrócono uwagę na poprawiający się wzrost gospodarczy na świecie oraz poprawę jego perspektyw w Polsce. PKB powinien przyśpieszyć, osiągając poziom 3,5% r/r w 2. połowie roku. Jednak inflacja powinna pozostać stabilna. Taka sytuacja zdaniem większości członków RPP uzasadnia utrzymywanie stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Uważamy za mało prawdopodobne aby najbliższe miesiące dostarczyły argumentów za zmianą stanowiska RPP. Potwierdzeniem tego są słowa Prezesa Adama Glapińskiego, że Rada dyskutowała ewentualne skutki ujemnych realnych stóp procentowych dla gospodarki. Konkluzja była taka, że obecnie nie stanowi to zagrożenia. Jednak Rada będzie uważnie monitorować tą kwestię w kolejnych miesiącach.

(sprawdź wyniki funduszy dłużnych polskich papierów skarbowych)

Słabsze od oczekiwań dane z amerykańskiego rynku pracy bez wsparcia dla rynków obligacji
W piątek Departament Pracy Stanów Zjednoczonych opublikował raport dotyczący sytuacji na rynku pracy w marcu 2017 r. Dane były poniżej oczekiwań - rynek pracy w USA stworzył 98 tys. nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym. Oczekiwania ekonomistów były wyższe, na poziomie 180 tys. Obligacje początkowo zareagowały znacznym spadkiem rentowności, ale z upływem czasu powróciły do trendu wzrostowego. Na koniec amerykańskiej sesji cały impuls spadku rentowności po danych został wymazany, a dzień zakończył się solidnymi wzrostami rentowności (spadkami cen). Takie zachowanie świadczy o tym, że inwestorzy potraktowali gorsze dane jako wypadek przy pracy i perspektywa zacieśnienia polityki monetarnej ze strony FED nie zmieniła się. Jednak z uwagi na kontynuację polityki taniego pieniądza przez ECB, obligacje w strefie euro powinny stabilizować się. Spodziewamy się, że polskie papiery skarbowe w większym stopniu zależeć będą od zachowania obligacji europejskich oraz czynników wewnętrznych (na razie nie spodziewamy się większej wyprzedaży). Zagrożeniem jest znaczny spadek rentowności jaki wykonał się na przestrzeni ostatnich tygodni. To może prowokować inwestorów do realizacji zysków powodując spadek cen obligacji.

Kontynuacja napływów do krajowych TFI
Brak jest jeszcze danych o nabyciach jednostek TFI w marcu. Za poprzednie dwa miesiące mieliśmy do czynienia z napływem na GPW po ok. 250 mil zł (w tym około 20% stanowiły nabycia MiŚ), a wydaje się, że w marcu mogły jeszcze przyspieszyć. Indeks małych spółek wyprzedził WIG20 o prawie 4%. Zapewne nabycia przez zagranicznych inwestorów spowolniły, a hossa trwa nadal wśród inwestorów krajowych. Z kolei dalsze informacje dotyczące szczegółów planu Morawieckiego powinny pozytywnie wpływać na sentyment. Również dane makro z krajowej gospodarki wyglądają zachęcająco.

(sprawdź wyniki funduszy akcji polskich małych i średnich spółek)

Komentarze z USA
W ubiegłym tygodniu byliśmy świadkami kilku istotnych dla rynku wypowiedzi. Po posiedzeniu FED można było usłyszeć, że gospodarka amerykańska ma się dobrze i ścieżka podwyżek będzie prawdopodobnie postępowała zgodnie z poprzednimi zapowiedziami. Jednocześnie stwierdzono, że ewentualne obniżenie podatków nie nastąpi raczej przed 2018 r. Zostało to niejako potwierdzone w wywiadzie republikańskiego polityka Paula Ryana. Stwierdził on, że wprowadzenie zmian podatków zajmie więcej czasu niż się spodziewano wcześniej, co zostało negatywnie odebrane przez inwestorów. Wyceny amerykańskich spółek wydają się uwzględniać już wpływ zapowiadanego luzowania fiskalnego. Znaczące opóźnienie bądź brak obniżki podatków mogłyby być bardzo negatywnie odebrane przez rynki. Na ostateczne rozstrzygnięcie przyjdzie nam jednak jeszcze poczekać co najmniej kilka miesięcy.

Artur Ratyński, Jakub Bentke, KBC TFI

TAGI:

komentarze zarządzających

Bądź na bieżąco

Dołącz do 14 000 inwestorów, którzy prosto na maila otrzymują powiadomienia o nowych artykułach, wynikach inwestycyjnych oraz ważnych wydarzeniach rynkowych.


Pozostałe komentarze

25
kwi
Empty-hex
Franklin Templeton: Wynik wyborów we Francji — nic nie jest przesądzone
KBC TFI: Rating Polski bez zmian
24
kwi
Empty-hex
Quercus TFI: Płaska korekta na GPW może świadczyć o sile rynku
21
kwi
Empty-hex
RDM WM: Polska i Świat – Kogo wybiorą Francuzi?
20
kwi
Empty-hex
Quercus TFI: Rynki wschodzące w modzie
19
kwi
Empty-hex
Eques Investment TFI: Wybory we Francji to wciąż niewiadoma
13
kwi
Empty-hex
Union Investment TFI: Inwestycyjna sztafeta. USA przekazują pałeczkę Europie
12
kwi
Empty-hex
Franklin Templeton: Wybory prezydenckie we Francji z perspektywy inwestora
Empty-hex

zobacz także

Copyright © Analizy Online S.A. 2017

↑ na górę