​Skuteczność funduszy absolutnej stopy zwrotu (marzec 2017)
06.04.2017 | Zespół Analiz Online
pobierz plik: pdf
Pierwszy kwartał był udany dla inwestujących na światowych giełdach. Indeks MSCI AC World, odzwierciedlający koniunkturę światowego rynku akcji na podstawie wyników z kilkudziesięciu parkietów, wzrósł o blisko +8%, w tym o przeszło +2,8% tylko w marcu. Główny indeks amerykańskiej giełdy S&P 500 osiągnął nowy szczyt wszechczasów, a DAX czy WIG osiągnęły szczyty hossy rozpoczętej w 2009 r. Indeks szerokiego rynku warszawskiej giełdy w 3 miesiące zyskał +11,9%. Dla większości funduszy absolutnej stopy zwrotu był to dobrze wykorzystany okres. Na 107 funduszy działających w tym czasie, 90 wypracowało zysk, w 7 przypadkach był on dwucyfrowy. 

Bądź na bieżąco

Dołącz do 15 000 inwestorów, którzy prosto na maila otrzymują powiadomienia o nowych artykułach, wynikach inwestycyjnych oraz ważnych wydarzeniach rynkowych.


W naszym głównym zestawieniu (Tabela 1a – obejmująca fundusze wyceniane co najmniej raz w miesiącu i działające odpowiednio długo) analizującym skuteczność strategii, w którym sprawdzamy ile dodatnich 12-miesięcznych okresów przesuwanych co miesiąc ma dany fundusz w ostatnich 3 latach, zadebiutowały 2 fundusze, 7 poprawiło statystyki, a 4 pogorszyły. Zacznijmy od debiutantów. Obaj pochodzą z oferty Altus TFI: ALTUS Absolutnej Stopy Zwrotu Nowej Europy oraz ALTUS Optymalnego Wzrostu. Nie jest zaskoczeniem, że obaj wykazali 100% skuteczność strategii, czyli wszystkie 12-miesięczne okresy przesuwane co miesiąc kończyły z wynikiem dodatnim. Obecnie w zestawieniu mamy 10 funduszy absolutnej stopy zwrotu Altusa, z których aż 6 wykazuje 100% skuteczność.


Wśród 7 funduszy, które poprawiło swe statystyki, po raz kolejny znalazł się Ipopema Opportunity FIZ. Fundusz ten od dłuższego czasu utrzymuje pozytywne wyniki, dzięki czemu w marcu trafił w końcu do elitarnego grona funduszy ze 100% skutecznością. Istnieje duża szansa, że w kwietniowym raporcie do tego grona trafi także Trigon Polskie Perły FIZ, który niedługo skończy 3 lata działalności – jak dotąd wszystkie (w jego przypadku 23) roczne okresy przesuwane co miesiąc były dodatnie, w dodatku nierzadko dwucyfrowe.

W zestawieniu prezentującym fundusze wyceniane raz na kwartał również zaszło kilka zmian, głównie o pozytywnym charakterze. Skuteczność poprawiły 3 fundusze, z których jeden awansował do grona funduszy ze 100% skutecznością (mierzącą ile 12-miesięcznych okresów przesuwanych co kwartał w ostatnich 3 latach zakończył z dodatnim wynikiem). Mowa o PKO Globalnej Strategii FIZ. W najnowszym zestawieniu nie bierzemy już bowiem pod uwagę 12-mies. okresu marzec 2014 – marzec 2015, który fundusz zakończył ze stratą
-0,7%. Lepiej radzą sobie także Open Finance Absolute Return FIZ oraz Andromeda FIZ seria B, które w ostatnim roku zarobiły odpowiednio +29,5% oraz +15,1%.

Zespół Analiz Online

TAGI:

fundusze absolute returnwyniki inwestycyjne

zobacz także

Copyright © Analizy Online S.A. 2018

↑ na górę