Podsumowanie miesiąca na rynku funduszy emerytalnych (marzec 2017)
05.04.2017 | Zespół Analiz Online
pobierz plik: pdf
Marzec przyniósł odpoczynek na warszawskiej giełdzie po wcześniejszych dynamicznych wzrostach. Zarówno wyniki, jak i dynamika aktywów otwartych funduszy emerytalnych były zbliżone do zera. Cały pierwszy kwartał można jednak uznać za bardzo udany

Wyniki funduszy emerytalnych
Marzec przyniósł niewielkie spadki głównych indeksów warszawskiego parkietu, po wcześniejszych dynamicznych wzrostach. Indeks WIG20 i WIG straciły po -0,7%. Zjawisko realizacji zysków było widoczne w segmencie średnich spółek zgrupowanych w indeksie mWIG40, który stracił w marcu -2,0%. Za to spółki o mniejszej kapitalizacji radziły sobie całkiem nieźle, a indeks je grupujący sWIG80 zyskał +3,2%.

Bądź na bieżąco

Dołącz do 15 000 inwestorów, którzy prosto na maila otrzymują powiadomienia o nowych artykułach, wynikach inwestycyjnych oraz ważnych wydarzeniach rynkowych.

Choć średni wynik OFE w marcu był symboliczny (+0,01%), nie wszystkim funduszom udało się uniknąć strat. Na minusie zakończyło miesiąc 5 funduszy, w tym największą stratę poniósł Aegon OFE -1,3%. Wyniki w skali 12-miesięcznej prezentują się natomiast bardzo dobrze. Wszystkie OFE wypracowały dwucyfrowe stopy zwrotu w przedziale od +14,2% (Aegon OFE) do +19,4% (Pekao OFE).


Ranking OFE
W marcowym rankingu zaszły jedynie dwie symboliczne zmiany. Pozycję lidera utrzymał MetLife OFE, który jako jedyny ma najwyższą ocenę w obu horyzontach (rocznym i 3-letnim). Na drugim miejscu utrzymało się Pekao OFE, a na trzecie powróciło PKO BP Bankowy OFE.


Aktywa funduszy emerytalnych
W marcu wartość aktywów zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych wzrosła o symboliczne +0,2 mld zł, co odpowiada dynamice na poziomie +0,1%. Dzięki bardzo dobrym wynikom wypracowywanym we wcześniejszych dwóch miesiącach, w całym pierwszym kwartale aktywa przyrosły o +14,2 mld zł, czyli +9,3%. Na koniec marca wartość zarządzanych środków wyniosła 167,6 mld zł.


W marcu ZUS przelał na konta OFE 297 mln zł, ale jednocześnie otrzymał w ramach tzw. suwaka 350 mln zł. W ciągu całego pierwszego kwartału OFE otrzymały z ZUS 734 mln zł, jednocześnie przekazując w ramach suwaka 956 mln zł.

Zespół Analiz Online

TAGI:

GPWOFEwartość i struktura aktywówwyniki inwestycyjne

zobacz także

Copyright © Analizy Online S.A. 2018

↑ na górę