Skarbiec TFI: Rynkowa schizofrenia
17.02.2017 | Skarbiec TFI
Od początku miesiąca jesteśmy świadkami niezwykle interesującego zjawiska

Zmiany cen akcji i obligacji na dwóch największych rynkach finansowych, tj. w Stanach Zjednoczonych i strefie euro, podążają w tych samych kierunkach. Indeksy giełdowe w obu częściach świata niezmiennie rosną - od początku miesiąca do ostatniego czwartku S&P500 wzrósł o +3,8%, DAX o +1,9%, a CAC40 o +3,2%. Natomiast, w tym samym czasie, rentowności dziesięcioletnich papierów w USA oraz Europie spadły odpowiednio o 1,9 i 1 punkt bazowy. W Polsce sytuacja była niezwykle podobna. WIG wzrósł o +6,1% a rentowność obligacji DS0727 spadła o 16 punktów bazowych.

Chociaż proces dywergencji indeksów giełdowych i stóp procentowych nie jest ciągły i liniowy, niewątpliwie miał on miejsce. W tej sytuacji na usta ciśnie się pytanie, kto się myli? Nie ma bowiem możliwości aby w dłuższym okresie, w warunkach rosnącego kosztu pieniądza, akcje spółek drożały, lub innymi słowy, żeby w sytuacji gdy kapitał płynie do aktywów ryzykownych najbezpieczniejsze aktywa drożały. Zresztą niekonsekwencja rynków sięga jeszcze głębiej. Gdy popatrzymy na strukturę wzrostów na nowojorskiej giełdzie, to okaże się, że najbardziej wzrosły akcje instytucji finansowych, bo aż o +4,9%.  Moim zdaniem mylą się inwestorzy na rynkach obligacji. Globalna gospodarka przyspiesza, Stany Zjednoczone czeka impuls fiskalny, a inflacja powoli się zadomawia. To wszystko wspiera rynki akcji i jednocześnie jest negatywne dla rynków obligacji. Jeżeli nie nastąpi to wcześniej, przełomowym momentem może być opublikowanie zmian w amerykańskim systemie podatkowym, które nastąpi wkrótce.

Dobiegający końca tydzień na polskim rynku to wysyp dobrych danych makroekonomicznych. Roczna inflacja w styczniu wyniosła +1,8%, przyspieszając z 0,8% w grudniu 2016 r. Było to nieco więcej niż oczekiwano. Warto jednak pamiętać, że inflacja za marzec zostanie policzona na podstawie nowego koszyka dóbr i usług. Zmiany zapewne nie będą rewolucyjne, jednak porównywalność danych spadnie. Niemniej jednak, mimo zmian metodologicznych, inflacja będzie dalej przyspieszała.

Jeden z członków Rady Polityki Pieniężnej stwierdził, że wzrost cen będzie kluczowy dla polityki monetarnej i podwyżka stóp jeszcze w 2017 r. nie może być wykluczona. Była to wypowiedź odbiegająca od oficjalnych komunikatów RPP - prezes NBP Adam Glapiński utrzymuje, że  obecny poziom stóp nie będzie wymagał zmiany.

We wtorek został z opublikowano wstępne szacunki dotyczące PKB. Jak podano, wartość produkcji krajowej w IV kwartale ubiegłym roku wzrosła o +2,7%. Odczyt znajdował się nieco powyżej oczekiwań (2,5%) oraz przekroczył ten odnotowany w III kwartale (również 2,5%). W czwartek pozytywnie zaskoczyły dane z rynku pracy. W styczniu wynagrodzenia wzrosły, zgodnie z oczekiwaniami, o +4,3% (w grudniu wartość wskaźnika wyniosła 2,7%). W piątek poznaliśmy dane o produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej. Ta pierwsza wzrosła o 9%, druga zaś o 2,1%, co oznacza koniec okresu spadków. Sprzedaż detaliczna wzrosła w styczniu o +11,4% r/r wobec oczekiwań wynoszących +7,7%.

Wszystkie te dane potwierdzają, że najgorsze polska gospodarka ma za sobą. Szybszy wzrost PKB oznacza wyższą inflację. Widać to w opublikowanych dziś danych o cenach producentów, które wzrosły o 4,1% r/r w styczniu, wobec 3,2% w grudniu. Może się więc okazać, że nieoficjalne prognozy członków RPP niedługo staną się oficjalnym stanowiskiem Rady.

Grzegorz Zatryb, Skarbiec TFI

TAGI:

Adam GlapińskiCAC40DAXGrzegorz Zatrybkomentarze zarządzającychNBPRPPSkarbiec TFIS&P500WIG

Bądź na bieżąco

Dołącz do 14 000 inwestorów, którzy prosto na maila otrzymują powiadomienia o nowych artykułach, wynikach inwestycyjnych oraz ważnych wydarzeniach rynkowych.


Pozostałe komentarze

23
cze
Empty-hex
Problemy ropy i rewolucja podatkowa w Indiach
Optymizm Polaków bije rekordy
22
cze
Empty-hex
Quercus TFI: Ropa najtańsza od listopada
21
cze
Empty-hex
Chińskie spółki w indeksie MSCI
20
cze
Empty-hex
Akcje polskie - ani drogo, ani tanio - czyli ... rozsądnie
Ograniczanie bilansu przez FED na horyzoncie
19
cze
Empty-hex
Tematy zastępcze w grze
Kiedy większa korekta?
Empty-hex

zobacz także

Copyright © Analizy Online S.A. 2017

↑ na górę