Skarbiec TFI: Rynkowa schizofrenia
17.02.2017 | Skarbiec TFI
Od początku miesiąca jesteśmy świadkami niezwykle interesującego zjawiska

Zmiany cen akcji i obligacji na dwóch największych rynkach finansowych, tj. w Stanach Zjednoczonych i strefie euro, podążają w tych samych kierunkach. Indeksy giełdowe w obu częściach świata niezmiennie rosną - od początku miesiąca do ostatniego czwartku S&P500 wzrósł o +3,8%, DAX o +1,9%, a CAC40 o +3,2%. Natomiast, w tym samym czasie, rentowności dziesięcioletnich papierów w USA oraz Europie spadły odpowiednio o 1,9 i 1 punkt bazowy. W Polsce sytuacja była niezwykle podobna. WIG wzrósł o +6,1% a rentowność obligacji DS0727 spadła o 16 punktów bazowych.

Chociaż proces dywergencji indeksów giełdowych i stóp procentowych nie jest ciągły i liniowy, niewątpliwie miał on miejsce. W tej sytuacji na usta ciśnie się pytanie, kto się myli? Nie ma bowiem możliwości aby w dłuższym okresie, w warunkach rosnącego kosztu pieniądza, akcje spółek drożały, lub innymi słowy, żeby w sytuacji gdy kapitał płynie do aktywów ryzykownych najbezpieczniejsze aktywa drożały. Zresztą niekonsekwencja rynków sięga jeszcze głębiej. Gdy popatrzymy na strukturę wzrostów na nowojorskiej giełdzie, to okaże się, że najbardziej wzrosły akcje instytucji finansowych, bo aż o +4,9%.  Moim zdaniem mylą się inwestorzy na rynkach obligacji. Globalna gospodarka przyspiesza, Stany Zjednoczone czeka impuls fiskalny, a inflacja powoli się zadomawia. To wszystko wspiera rynki akcji i jednocześnie jest negatywne dla rynków obligacji. Jeżeli nie nastąpi to wcześniej, przełomowym momentem może być opublikowanie zmian w amerykańskim systemie podatkowym, które nastąpi wkrótce.

Dobiegający końca tydzień na polskim rynku to wysyp dobrych danych makroekonomicznych. Roczna inflacja w styczniu wyniosła +1,8%, przyspieszając z 0,8% w grudniu 2016 r. Było to nieco więcej niż oczekiwano. Warto jednak pamiętać, że inflacja za marzec zostanie policzona na podstawie nowego koszyka dóbr i usług. Zmiany zapewne nie będą rewolucyjne, jednak porównywalność danych spadnie. Niemniej jednak, mimo zmian metodologicznych, inflacja będzie dalej przyspieszała.

Jeden z członków Rady Polityki Pieniężnej stwierdził, że wzrost cen będzie kluczowy dla polityki monetarnej i podwyżka stóp jeszcze w 2017 r. nie może być wykluczona. Była to wypowiedź odbiegająca od oficjalnych komunikatów RPP - prezes NBP Adam Glapiński utrzymuje, że  obecny poziom stóp nie będzie wymagał zmiany.

We wtorek został z opublikowano wstępne szacunki dotyczące PKB. Jak podano, wartość produkcji krajowej w IV kwartale ubiegłym roku wzrosła o +2,7%. Odczyt znajdował się nieco powyżej oczekiwań (2,5%) oraz przekroczył ten odnotowany w III kwartale (również 2,5%). W czwartek pozytywnie zaskoczyły dane z rynku pracy. W styczniu wynagrodzenia wzrosły, zgodnie z oczekiwaniami, o +4,3% (w grudniu wartość wskaźnika wyniosła 2,7%). W piątek poznaliśmy dane o produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej. Ta pierwsza wzrosła o 9%, druga zaś o 2,1%, co oznacza koniec okresu spadków. Sprzedaż detaliczna wzrosła w styczniu o +11,4% r/r wobec oczekiwań wynoszących +7,7%.

Wszystkie te dane potwierdzają, że najgorsze polska gospodarka ma za sobą. Szybszy wzrost PKB oznacza wyższą inflację. Widać to w opublikowanych dziś danych o cenach producentów, które wzrosły o 4,1% r/r w styczniu, wobec 3,2% w grudniu. Może się więc okazać, że nieoficjalne prognozy członków RPP niedługo staną się oficjalnym stanowiskiem Rady.

Grzegorz Zatryb, Skarbiec TFI

TAGI:

Adam GlapińskiCAC40DAXGrzegorz Zatrybkomentarze zarządzającychNBPRPPSkarbiec TFIS&P500WIG

Bądź na bieżąco

Dołącz do 15 000 inwestorów, którzy prosto na maila otrzymują powiadomienia o nowych artykułach, wynikach inwestycyjnych oraz ważnych wydarzeniach rynkowych.


Pozostałe komentarze

23
kwi
Empty-hex
Wchodzimy w okres dywidendowych żniw na GPW
20
kwi
Empty-hex
Bogusławski: nie jest tak źle, jak pokazują indeksy
P.Żółkiewicz: dywersyfikować czy koncentrować portfel akcji?
W Turcji przedterminowe wybory, polityka pieniężna w Rosji bardziej restrykcyjna
18
kwi
Empty-hex
Franklin Templeton: Pierwszy kwartał na rynkach wschodzących pod znakiem zmienności
13
kwi
Empty-hex
RDM: bardziej restrykcyjna polityka monetarna (choć nie wszędzie) i rosyjskie sankcje
10
kwi
Empty-hex
GAMMA TFI: Polska giełda w końcu na plusie
9
kwi
Empty-hex
Quercus TFI: Strach jest już duży – pora na wiosenne odbicie
Empty-hex

zobacz także

Copyright © Analizy Online S.A. 2018

↑ na górę