Quercus TFI: Inflacja najszybsza od czterech lat!
15.02.2017 | Quercus TFI
Według wstępnego odczytu ceny towarów i usług konsumpcyjnych były w styczniu o 1,8% wyższe, niż przed rokiem. Obok tak wysokiego poziomu wskaźnika trudno przejść obojętnie - przecież jeszcze kilka miesięcy temu inflacja w Polsce była ujemna (deflacja). Co więcej, skok inflacji jest tak nagły, że wskaźnik znalazł się już nieco powyżej głównej stopy procentowej (tzw. referencyjnej) NBP oraz popularnej rynkowej stawki WIBOR - według naszych ustaleń z takim zdarzeniem mamy do czynienia po raz pierwszy od listopada 2011 roku!

Warto też dodać, że główny wskaźnik inflacji jest coraz bliżej oficjalnego celu przyjętego przez NBP (2,5%). Mimo to raczej nic nie wskazuje na to, by Rada Polityki Pieniężnej miała szybko zabrać się za podwyżki stóp procentowych. Dlaczego? Bo zdaniem części jej członków - a także wielu ekonomistów - skok inflacji może mieć charakter przejściowy. Zgadzamy się z tym, że został on w dużym stopniu wywołany przez tzw. efekt bazy na rynku ropy naftowej. Efekt ten w dalszej części roku będzie jednak coraz słabszy - na poniższym wykresie pokazujemy, że gdyby cen ropy miała utrzymać się na obecnym poziomie, to do końca roku jej 12-miesięczna zmiana zmalałaby z obecnych szczytów (50-60%) poniżej zera!

Na bardzo niskim poziomie pozostaje tymczasem tzw. inflacja bazowa (z pominięciem chwiejnych cen paliw i żywności), często traktowana przez ekonomistów jako lepszy barometr trendów cenowych. Eksperci mBanku szacują, że w styczniu mogła wynieść 0,3% i w kolejnych miesiącach powinna powoli rosnąć, m.in. na skutek wzrostu wynagrodzeń.

Co to wszystko może oznaczać z inwestycyjnego punktu widzenia? Wyższa inflacja z natury podkopuje realną wartość nabywczą pieniądza, zwłaszcza gotówki. Zaczyna też niemal w całości "konsumować" zyski z lokat bankowych - od kilkunastu miesięcy średnie oprocentowanie nowych lokat na rynku nie przekracza 2%, niezależnie od czasu trwania (wg danych NBP). Wzrost inflacji nie przekłada się też póki co na wzrost oprocentowania popularnych obligacji skarbowych o zmiennym kuponie (np. serii WZ), gdyż to jest uzależnione od stawki WIBOR, a pośrednio od stóp NBP.

Tomasz Hońdo, Quercus TFI

TAGI:

inflacjakomentarze zarządzającychQuercus TFIRPPTomasz Hońdo

Bądź na bieżąco

Dołącz do 15 000 inwestorów, którzy prosto na maila otrzymują powiadomienia o nowych artykułach, wynikach inwestycyjnych oraz ważnych wydarzeniach rynkowych.


Pozostałe komentarze

22
mar
Empty-hex
Franklin Templeton: Co wybory we Włoszech mówią o populiźmie w Europie?
21
mar
Empty-hex
Quercus TFI: Szósta podwyżka stóp w USA
20
mar
Empty-hex
GAMMA TFI: Widmo wojen handlowych powróciło
16
mar
Empty-hex
Quercus TFI: Krwotok funduszy akcyjnych
Zolkiewicz & Partners: Czy na giełdzie w USA jest drogo? Niekoniecznie
15
mar
Empty-hex
Bessa? Jeszcze nie teraz
13
mar
Empty-hex
GAMMA TFI: Jastrzębie nastroje w EBC
12
mar
Empty-hex
Inflacja nie martwi RPP
Empty-hex

zobacz także

Copyright © Analizy Online S.A. 2018

↑ na górę