Quercus TFI: Inflacja najszybsza od czterech lat!
15.02.2017 | Quercus TFI
Według wstępnego odczytu ceny towarów i usług konsumpcyjnych były w styczniu o 1,8% wyższe, niż przed rokiem. Obok tak wysokiego poziomu wskaźnika trudno przejść obojętnie - przecież jeszcze kilka miesięcy temu inflacja w Polsce była ujemna (deflacja). Co więcej, skok inflacji jest tak nagły, że wskaźnik znalazł się już nieco powyżej głównej stopy procentowej (tzw. referencyjnej) NBP oraz popularnej rynkowej stawki WIBOR - według naszych ustaleń z takim zdarzeniem mamy do czynienia po raz pierwszy od listopada 2011 roku!

Warto też dodać, że główny wskaźnik inflacji jest coraz bliżej oficjalnego celu przyjętego przez NBP (2,5%). Mimo to raczej nic nie wskazuje na to, by Rada Polityki Pieniężnej miała szybko zabrać się za podwyżki stóp procentowych. Dlaczego? Bo zdaniem części jej członków - a także wielu ekonomistów - skok inflacji może mieć charakter przejściowy. Zgadzamy się z tym, że został on w dużym stopniu wywołany przez tzw. efekt bazy na rynku ropy naftowej. Efekt ten w dalszej części roku będzie jednak coraz słabszy - na poniższym wykresie pokazujemy, że gdyby cen ropy miała utrzymać się na obecnym poziomie, to do końca roku jej 12-miesięczna zmiana zmalałaby z obecnych szczytów (50-60%) poniżej zera!

Na bardzo niskim poziomie pozostaje tymczasem tzw. inflacja bazowa (z pominięciem chwiejnych cen paliw i żywności), często traktowana przez ekonomistów jako lepszy barometr trendów cenowych. Eksperci mBanku szacują, że w styczniu mogła wynieść 0,3% i w kolejnych miesiącach powinna powoli rosnąć, m.in. na skutek wzrostu wynagrodzeń.

Co to wszystko może oznaczać z inwestycyjnego punktu widzenia? Wyższa inflacja z natury podkopuje realną wartość nabywczą pieniądza, zwłaszcza gotówki. Zaczyna też niemal w całości "konsumować" zyski z lokat bankowych - od kilkunastu miesięcy średnie oprocentowanie nowych lokat na rynku nie przekracza 2%, niezależnie od czasu trwania (wg danych NBP). Wzrost inflacji nie przekłada się też póki co na wzrost oprocentowania popularnych obligacji skarbowych o zmiennym kuponie (np. serii WZ), gdyż to jest uzależnione od stawki WIBOR, a pośrednio od stóp NBP.

Tomasz Hońdo, Quercus TFI

TAGI:

inflacjakomentarze zarządzającychQuercus TFIRPPTomasz Hońdo

Bądź na bieżąco

Dołącz do 13 000 inwestorów, którzy prosto na maila otrzymują powiadomienia o nowych artykułach, wynikach inwestycyjnych oraz ważnych wydarzeniach rynkowych.


Pozostałe komentarze

28
mar
Empty-hex
Union Investment TFI: Europejski pociąg omija przeszkody i zaczyna się rozpędzać
Co dalej z surowcami?
27
mar
Empty-hex
Quercus TFI: Na taki przełom w wynikach inwestorzy czekali od lat
23
mar
Empty-hex
AgioFunds TFI: Korekta jednych straszy, drugich kusi
22
mar
Empty-hex
Quercus TFI: Kiedy wyklaruje się trend na złocie?
17
mar
Empty-hex
Quercus TFI: WIG 60.000!
16
mar
Empty-hex
Union Investment TFI: Amerykańsko-holenderska euforia na giełdach
15
mar
Empty-hex
Quercus TFI: Jaki wpływ na giełdy może mieć trzecia podwyżka stóp w USA?
Empty-hex

Popularne


zobacz także

Copyright © Analizy Online S.A. 2017

↑ na górę