Quercus TFI: Inflacja najszybsza od czterech lat!
15.02.2017 | Quercus TFI
Według wstępnego odczytu ceny towarów i usług konsumpcyjnych były w styczniu o 1,8% wyższe, niż przed rokiem. Obok tak wysokiego poziomu wskaźnika trudno przejść obojętnie - przecież jeszcze kilka miesięcy temu inflacja w Polsce była ujemna (deflacja). Co więcej, skok inflacji jest tak nagły, że wskaźnik znalazł się już nieco powyżej głównej stopy procentowej (tzw. referencyjnej) NBP oraz popularnej rynkowej stawki WIBOR - według naszych ustaleń z takim zdarzeniem mamy do czynienia po raz pierwszy od listopada 2011 roku!

Warto też dodać, że główny wskaźnik inflacji jest coraz bliżej oficjalnego celu przyjętego przez NBP (2,5%). Mimo to raczej nic nie wskazuje na to, by Rada Polityki Pieniężnej miała szybko zabrać się za podwyżki stóp procentowych. Dlaczego? Bo zdaniem części jej członków - a także wielu ekonomistów - skok inflacji może mieć charakter przejściowy. Zgadzamy się z tym, że został on w dużym stopniu wywołany przez tzw. efekt bazy na rynku ropy naftowej. Efekt ten w dalszej części roku będzie jednak coraz słabszy - na poniższym wykresie pokazujemy, że gdyby cen ropy miała utrzymać się na obecnym poziomie, to do końca roku jej 12-miesięczna zmiana zmalałaby z obecnych szczytów (50-60%) poniżej zera!

Na bardzo niskim poziomie pozostaje tymczasem tzw. inflacja bazowa (z pominięciem chwiejnych cen paliw i żywności), często traktowana przez ekonomistów jako lepszy barometr trendów cenowych. Eksperci mBanku szacują, że w styczniu mogła wynieść 0,3% i w kolejnych miesiącach powinna powoli rosnąć, m.in. na skutek wzrostu wynagrodzeń.

Co to wszystko może oznaczać z inwestycyjnego punktu widzenia? Wyższa inflacja z natury podkopuje realną wartość nabywczą pieniądza, zwłaszcza gotówki. Zaczyna też niemal w całości "konsumować" zyski z lokat bankowych - od kilkunastu miesięcy średnie oprocentowanie nowych lokat na rynku nie przekracza 2%, niezależnie od czasu trwania (wg danych NBP). Wzrost inflacji nie przekłada się też póki co na wzrost oprocentowania popularnych obligacji skarbowych o zmiennym kuponie (np. serii WZ), gdyż to jest uzależnione od stawki WIBOR, a pośrednio od stóp NBP.

Tomasz Hońdo, Quercus TFI

TAGI:

inflacjakomentarze zarządzającychQuercus TFIRPPTomasz Hońdo

Bądź na bieżąco

Dołącz do 15 000 inwestorów, którzy prosto na maila otrzymują powiadomienia o nowych artykułach, wynikach inwestycyjnych oraz ważnych wydarzeniach rynkowych.


Pozostałe komentarze

16
sty
Empty-hex
Quercus TFI: Długoterminowi inwestorzy świętują
11
sty
Empty-hex
Po wzrostach dalsza droga w górę będzie trudniejsza
Union Investment TFI: Akcje i surowce mogą dać zarobić najwięcej w 2018 r.
10
sty
Empty-hex
Zmienność wkroczy na rynek długu
8
sty
Empty-hex
Prognozy Investors TFI na 2018: wysokie stopy zwrotu, ale i wyższa zmienność
5
sty
Empty-hex
Nowy Rok, nowe rekordy, czyli wszystko po staremu
2
sty
Empty-hex
​Mocne otwarcie roku na rynku ropy
29
gru
Empty-hex
Koniec roku 2017 w pigułce
Empty-hex

zobacz także

Copyright © Analizy Online S.A. 2018

↑ na górę