IZFiA: Rok zaczął się dobrze
15.02.2017 | IZFiA
pobierz plik: pdf
2017 rok zaczął się optymistycznie, wzrostami na giełdzie i przypływem nowych środków na rynek funduszy inwestycyjnych

Pierwszy miesiąc 2017 roku przyniósł sporo dobrych informacji. Przede wszystkim wpłaty od klientów znów przewyższyły wypłaty i na koniec miesiąca saldo wyniosło prawie + 1 mld złotych.
 
- Początek nowego roku może nastrajać optymistycznie. Zwiększone zaufanie do produktów z wysokim komponentem akcji, przy stałym zainteresowaniu innymi rozwiązaniami, przyniosło dobre otwarcie. Niech to będzie dobra prognoza na cały rok 2017 – mówi prof. dr hab. Marcin Dyl, Prezes Zarządu IZFiA. 

Dawno nie spotkaliśmy się z sytuacją, gdy to fundusze akcyjne wypracowały najlepszy wynik spośród wszystkich grup. A tak właśnie stało się w styczniu, gdy trafiło do nich ponad +0,33 mld zł. Co więcej, pozytywną niespodziankę sprawiły także fundusze mieszane, które również ostatnio nie należały do faworytów rynku. Do tej kategorii trafiło niewiele mniej niż do rozwiązań akcyjnych, bo niemal +0,3 mld złotych. Najwyraźniej inwestorzy z większym zaufaniem przyglądają się rosnącym indeksom na GPW, które właściwie od początku grudnia nieustannie pną się w górę.  

(sprawdź wyniki funduszy akcji polskich uniwersalnych)
 
Dobrze poradziły sobie także fundusze dłużne, czyli rozwiązania o wiele bardziej konserwatywne jeśli chodzi o profil ryzyka. Wpłynęło do nich +0,2 mld zł., prawie w całości z funduszy niededykowanych.  
 
Jedyną grupą rozwiązań, która zanotowała w ubiegłym miesiącu odpływ kapitału były fundusze gotówkowe i rynku pieniężnego. Choć trzeba przyznać, iż nie był to odpływ znaczący, bo wyniósł 
zaledwie -100 mln zł. Trudno się jednak dziwić, skoro rynek wyraźnie ukierunkował się obecnie ku zyskom, kosztem wysokiego bezpieczeństwa.   
 
Niezmiennie wysoki popyt panuje na fundusze absolutnej stopy zwrotu, które w styczniu pozyskały od inwestorów prawie +170 mln złotych.  

Trudno wróżyć o przyszłym popycie na fundusze na podstawie tylko jednego miesiąca, ale patrząc na giełdowe wzrosty i pewien optymizm na rynku kapitałowym, niewykluczone, że dobre nastroje pozostaną również na rynku TFI.  

TAGI:

IZFiAMarcin Dylwartość i struktura aktywów

Bądź na bieżąco

Dołącz do 15 000 inwestorów, którzy prosto na maila otrzymują powiadomienia o nowych artykułach, wynikach inwestycyjnych oraz ważnych wydarzeniach rynkowych.

zobacz także

Copyright © Analizy Online S.A. 2018

↑ na górę