Aktywa zagranicznych funduszy inwestycyjnych (grudzień 2016)
14.02.2017 | Zespół Analiz Online
pobierz plik: pdf

Po całkiem niezłym trzecim kwartale 2016, w którym wyraźnie wyhamował odpływ kapitału z funduszy zagranicznych, ostatnie 3 miesiące roku znów upłynęły pod znakiem przewagi umorzeń

Mimo to wartość zarządzanych aktywów nieznacznie wzrosła do 5,58 mld zł na koniec grudnia.
Po bardzo udanych latach 2012-2014, rok 2016 był drugim z kolei, w którym spadła wartość aktywów zarządzanych przez fundusze zagraniczne dostępne w Polsce. Spadek był jednak wyraźnie mniejszy. Podczas gdy w 2015 roku wyniósł -12% (-21% w USD), w 2016 roku sięgnął blisko -7% (-13% w USD). W minionym roku szczególnie trudna była pierwsza połowa roku, kiedy aktywa zmniejszyły się o 1/10. Kolejne dwa kwartały przyniosły nieznaczny wzrost aktywów, m.in. dzięki umocnieniu się dolara (w ujęciu walutowym aktywa spadły w IV kwartale o blisko -8%).

Bądź na bieżąco

Dołącz do 15 000 inwestorów, którzy prosto na maila otrzymują powiadomienia o nowych artykułach, wynikach inwestycyjnych oraz ważnych wydarzeniach rynkowych.


Pod względem dynamiki aktywów w IV kwartale wyróżniły się fundusze money market (+22%) oraz sektorowe (+8%), czyli mniejsze segmenty rynku. W ujęciu wartościowym najwięcej zyskały fundusze dłużne, których aktywa powiększyły się o blisko +100 mln zł (+4%) do 2,3 mld zł na koniec grudnia. Wzrost aktywów odnotowały głównie fundusze inwestujące globalnie, wybrane europejskie oraz inwestujące na rynkach EM. Ostatnie 3 miesiące roku przyniosły natomiast spadek aktywów funduszy akcyjnych, o blisko -70 mln zł (-2%). Najwięcej straciły fundusze akcji europejskich oraz azjatyckich.


Zespół Analiz Online
 
Zaprezentowane w raporcie aktywa pochodzą od instytucji zagranicznych, których tytuły uczestnictwa były dystrybuowane na podstawie notyfikacji Komisji Nadzoru Finansowego, oraz w wyniku sprzedaży poprzez ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe.

TAGI:

aktywa funduszy zagranicznychraportwartość i struktura aktywów

zobacz także

Copyright © Analizy Online S.A. 2018

↑ na górę