To był tydzień: fenomen Trumpa trwa
10.02.2017 | Ewa Bartosiak
Mijający tydzień nie obfitował w wiadomości makroekonomiczne, dlatego dość wyraźnie wybrzmiewały te, związane z polityką

Inwestorzy nie odrywają uszu od Białego Domu tym bardziej, że poczynania nowego prezydenta dalekie są od powściągliwych i bywają niejednoznaczne. Początkowo, jeszcze w tym tygodniu wydawało się na przykład, że reformy podatkowe ukierunkowane na obniżenie obciążeń dla przedsiębiorców, mogą odsunąć się w czasie. W czwartek jednak niespodziewanie przyszła zapowiedź „fenomenalnych” zmian w prawie podatkowym, których dokładniejszy zarys powinien pojawić się w najbliższych 2-3 tygodniach. Informacja ta od razu stała się iskrą rozpalającą euforię inwestorów, nieco „wygłodniałych” po pierwszej połowie tygodnia. Pozytywnym impulsem dla rynku była też korespondencyjna wymiana uprzejmości miedzy Trumpem a prezydentem Chin pomimo wcześniejszej, napiętej atmosfery. W konsekwencji indeks S&P500 pobił styczniowe rekordy, co wpisuje się w kontynuację giełdowych wzrostów zapoczątkowanych w listopadzie ub.r.

Bądź na bieżąco

Dołącz do 15 000 inwestorów, którzy prosto na maila otrzymują powiadomienia o nowych artykułach, wynikach inwestycyjnych oraz ważnych wydarzeniach rynkowych.

Mniej optymizmu panowało w Europie, gdzie ożyły stare demony. Mowa tu o greckim zadłużeniu i negocjacjach tej kwestii z Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW). Konkluzja wydaje się jasna - Grecja powinna przyspieszyć reformy, bo inaczej nie będzie w stanie spłacić zaciągniętych pożyczek. Wezwane zaś przez MFW Niemcy do umorzenia części długu Grecji szybko powróciły z odpowiedzią ministra finansów, iż taki pomysł nie wchodzi w rachubę – chyba że wspomniany kraj opuści unię walutową. Z takimi zamiarami nosi się Marine Le Pen, jeśli tylko uda jej się wygrać wybory prezydenckie we Francji. Polityczne rozgrywki nad Sekwaną i możliwy rozwód ze Wspólnotą były kolejnym tematem, który psuł nieco nastroje w Europie. Rozjaśniła się natomiast sprawa Brexitu, na który premier May otrzymała już zielone światło od Izby Gmin (głosowanie w Izbie Lordów ma zaś być tylko formalnością).

Wciąż ważą się losy planowanych 3 podwyżek stóp procentowych w USA, natomiast w Europie Draghi podtrzymał gotowość Europejskiego Banku Centralnego do kontynuacji luźnej polityki pieniężnej w razie takiej potrzeby. Jego zdaniem nabierająca rozpędu inflacja nie jest na razie wyraźnym zagrożeniem, a ożywieniu gospodarczemu towarzyszy wiele znaków zapytania.

„Gołębi” komunikat popłynął również ze strony polskich władz monetarnych. Zgodnie z prognozami stopy procentowe zostały utrzymane na dotychczasowym poziomie, ale istotny był sygnał, że w tym roku raczej nie należy spodziewać się ich podwyżek. To lekka ulga dla inwestujących w obligacje (tj. zwłaszcza te o stałym oprocentowaniu), choć ta klasa aktywów i w kraju, i na świecie ma przed sobą obecnie duże wyzwania.

Całkiem nieźle prosperowała w mijającym tygodniu krajowa GPW, choć optymizm obudził się dopiero i głównie w czwartek. Częściowo inspiracja do wzrostów czerpana jest z pozytywnego sentymentu na świecie, ale są też powody natury fundamentalnej. Dobre wyniki publikowane przez banki oraz wypowiedź prezesa Kaczyńskiego, sugerująca ograniczoną pomoc „frankowiczom”, sprzyjały notowaniom instytucji finansowych. Naturalnie jednak kolejna seria wzrostów na rodzimym parkiecie budzi pytania o możliwą korektę.

Rynek funduszy inwestycyjnych:
Trwająca od grudnia hossa na warszawskiej GPW wreszcie przyciągnęła uwagę inwestujących w fundusze. W styczniu klienci wpłacili do rozwiązań opartych na akcjach polskich ponad +0,2 mld i był to najlepszy wynik od maja 2015 r.  Zainteresowaniem cieszyły się zarówno produkty o uniwersalnej strategii, jak i te dedykowane małym i średnim spółkom.

W 9 funduszach oferowanych od 8 miesięcy klientom bankowości prywatnej Banku Pekao przez Goldman Sachs AM zdołano zgromadzić już ponad 100 mln zł. Grupa Kapitałowa Banku Pekao ma wyłączność na dystrybucję tych rozwiązań w Polsce na 18 miesięcy.

Ewa Bartosiak
Analizy Online

TAGI:

BrexitDonald TrumpEBCGrecjaMario Draghipodsumowanie tygodniaRPP

zobacz także

Copyright © Analizy Online S.A. 2018

↑ na górę