​Skuteczność funduszy absolutnej stopy zwrotu (styczeń 2017)
07.02.2017 | Zespół Analiz Online
pobierz plik: pdf
Rok 2017 rozpoczął się od zwyżek na większości rynków akcji. Skala wzrostów na rynkach rozwiniętych była nieco słabsza niż w poprzednich miesiącach, jednak nie przeszkodziło to  amerykańskiemu S&P500 ustanowić rekordu wszechczasów. Zieleń dominowała także na warszawskiej giełdzie. Główny indeks szerokiego rynku WIG zyskał aż +6,7%, dochodząc do poziomu najwyższego od maja 2015 roku. Ponieważ spora grupa funduszy absolutnej stopy zwrotu inwestuje na krajowym rynku akcji, ich styczniowe wyniki były na atrakcyjnym poziomie. Nie wszystkim udało się jednak uniknąć strat; wśród tych, które zakończyły miesiąc na minusie dominowały rozwiązania inwestujące globalnie.

Bądź na bieżąco

Dołącz do 15 000 inwestorów, którzy prosto na maila otrzymują powiadomienia o nowych artykułach, wynikach inwestycyjnych oraz ważnych wydarzeniach rynkowych.Korzystne warunki rynkowe i niezłe wyniki wypracowane w styczniu, pozytywnie wpłynęły na statystyki długoterminowe, w tym także na styczniowe zestawienie funduszy badające ich skuteczność. Analizujemy ją sprawdzając, ile dodatnich 12-miesięcznych okresów przesuwanych co miesiąc ma dany fundusz w ostatnich 3 latach.
Na 39 funduszy wycenianych co najmniej raz w miesiącu i działających odpowiednio długo, aż 13 odnotowało w styczniu poprawę statystyk. Kilka z nich może się „pochwalić” dodatnią stopą zwrotu w horyzoncie rocznym pierwszy raz od wielu miesięcy. Wśród nich znalazły się: ALTUS Absolutnej Stopy Zwrotu FIZ GlobAl (+1,0%), Investor Absolute Return FIZ (+4,1%), Millennium Absolute Return (+4,2%) oraz Noble Fund Global Return (+0,2%). W przypadku Opera Za 3 Grosze FIZ, która generalnie ma więcej 12-mies. okresów ujemnych niż dodatnich, wynik za ostatnie 12 miesięcy na poziomie +18,8% jest jednym z najwyższych w jego blisko 10-letniej historii.

Lista rozwiązań, które wykazały 100% skuteczność (tabela 1a), pozostała bez zmian i liczy 8 funduszy. Lista tych, które mają ponad 90% skuteczność powiększyła się natomiast o Ipopema Opportunity FIZ. Fundusz ten od 22 miesięcy kończy wszystkie 12-miesięczne stopy zwrotu na plusie i jeśli utrzyma ten stan, już niedługo trafi do czołówki. Celem funduszu jest generowanie dodatnich kwartalnych stóp zwrotu i wyników rocznych rzędu 5-15%. Ostatnie 22 roczne wyniki (przesuwane co miesiąc) wahały się od +1,6% do +8,4% w styczniu.

Do czołówki zestawienia mają szansę trafić już w przyszłym miesiącu także dwa fundusze z oferty BPH TFI - BPH FIO Strategii Akcyjnej oraz BPH Selektywny. W lutowym raporcie w analizie przestanie się liczyć słaby wynik z okresu luty 2014-luty 2015. Od tego czasu wszystkie 23 roczne stopy zwrotu przesuwane co miesiąc były dodatnie. W przypadku pierwszego funduszu wahały się między +0,2% a +11,1% (w styczniu 2017), a drugiego od +0,4% do +6,7%.

Nie dla wszystkich funduszy ostatni rok był udany. Stratę w tym okresie poniosły: Noble Fund Macro Total Return FIZ, który jako jedyny fundusz ma wszystkie 24 roczne okresy przesuwane co miesiąc zakończone stratą, Superfund Alternatywny -20,2%, Allianz Discovery FIZ seria A -5,3%, Opera FIZ-2,1% i Skarbiec Market Neutral -2,0%.

Dużo się dzieje w zestawieniu funduszy młodszych, działających krócej niż 3 lata. Na 36 podmiotów wycenianych min. raz w miesiącu, aż 24 zakończyło wszystkie roczne okresy z dodatnim wynikiem. Dla kilku z nich ostatnie 12 miesięcy było najlepsze w historii. PZU FIZ Akcji Focus zarobił w tym czasie +38,2%, 89th Avenue Fund No 1 FIZ +25,8%, Trigon XVI FIZ +21,2%, a Trigon Polskie Perły +17,5%.

Dla siedmiu funduszy działających poniżej 3 lat, ostatnie 12 miesięcy zakończyło się ze stratą. Dla HFT Global Invest FIZ był to pierwszy ujemny okres. W przypadku Metrum FIZ, który ma za sobą zdecydowanie dłuższy czas działania, był to najgorszy okres w jego historii – strata przekroczyła -10%. Z kolei dla czterech innych funduszy ujemny wynik za ostatnie 12 miesięcy nie był niczym nowym. Słabą serię wydłużyły Noble Fund Long Short FIZ, Skarbiec Magna FIZ, Medyczny Publiczny FIZ oraz InValue FIZ. Ostatni z wymienionych notuje sukcesywną poprawę. Dzięki lepszym wynikom z ostatnich miesięcy, roczna strata skurczyła się do -1,0%.


Więcej o raporcie, metodologii piszemy w sekcji edukacyjnej.
 
Zespół Analiz Online

TAGI:

fundusze absolute returnwyniki inwestycyjne

zobacz także

Copyright © Analizy Online S.A. 2018

↑ na górę