Podsumowanie miesiąca na rynku funduszy emerytalnych (styczeń 2017)
03.02.2017 | Zespół Analiz Online
pobierz plik: pdf
Świetna kondycja warszawskiej giełdy w ostatnich tygodniach wspiera wyniki funduszy emerytalnych. W samym styczniu, dzięki atrakcyjnym wynikom, aktywa OFE wzrosły o blisko 8 mld zł

Wyniki funduszy emerytalnych
Udany początek roku na warszawskiej giełdzie umożliwił funduszom emerytalnym osiągnięcie atrakcyjnych wyników. W styczniu indeks WIG20 zyskał +5,6%, mWIG40 +10,1%, a indeks grupujących giełdowe maluchy sWIG80 aż +7,2%. Wszystkie OFE wypracowały dodatnie wyniki, od +3,9% w przypadku Allianz Polska OFE do +5,4% Pekao OFE. Średni wynik wyniósł +4,8%. Dzięki bardzo udanym dwóm ostatnim miesiącom, poprawiły się statystyki długoterminowe. Wynik 12-miesięczny większości OFE przekroczył już +20%.

Bądź na bieżąco

Dołącz do 15 000 inwestorów, którzy prosto na maila otrzymują powiadomienia o nowych artykułach, wynikach inwestycyjnych oraz ważnych wydarzeniach rynkowych.


Ranking OFE
W styczniu zaszło kilka zmian w czołówce rankingu. Swą pozycję wzmocniła Nordea OFE, która utrzymała wysokie oceny w obu zestawieniach i powróciła na pierwsze miejsce. Do pierwszej trójki dołączyło natomiast Pekao OFE, którego nota 12-miesięczna wzrosła w ostatnich miesiącach z najniższego poziomu 1a do najwyższego 5a w styczniu. Podium zamyka PKO BP Bankowy. Żaden z tych funduszy nie posiada jednocześnie najwyższej możliwej oceny dla rocznego i trzyletniego okresu.


Aktywa funduszy emerytalnych
W styczniu wartość aktywów zgromadzonych w funduszach emerytalnych wzrosła o +4,8%, czyli o +7,3 mld zł, do 160,7 mld zł na koniec miesiąca. Tak wysoka dynamika została osiągnięta dzięki dobrej koniunkturze na warszawskiej giełdzie, a co za tym idzie bardzo dobrym wynikom zarządzania. Z tego tytułu aktywa powiększyły się o ponad 7,4 mld zł. Wartość transferów środków z ZUS do OFE osiągnęła w styczniu 208 mln zł. W ramach „suwaka” na rachunek ZUS wpłynęło w poprzednim miesiącu ok. 321 mln zł.


Zespół Analiz Online

TAGI:

GPWOFEwartość i struktura aktywówwyniki inwestycyjne

zobacz także

Copyright © Analizy Online S.A. 2018

↑ na górę