Analizy Online News: Wielki odpływ
11.01.2017 | Anna Zalewska
Grudzień był jednym z najgorszych miesięcy w historii rynku funduszy inwestycyjnych pod względem napływu nowych środków. Na szczęście "zawiniły" głównie niedetaliczne


Według naszych wstępnych szacunków (bez danych dla 2 TFI) saldo wpłat i wypłat wyniosło -9,6 mld zł w grudniu. Gorszy wynik branża osiągnęła tylko raz, w styczniu 2008 roku, w którym klienci wypłacili netto z funduszy ponad -11 mld zł. Choć skala odpływu w obu przypadkach była podobna, to dzieli je zasadnicza różnica. Blisko 9 lat temu z funduszy wycofywali się klienci detaliczni, natomiast w ostatnim miesiącu 2016 roku mieliśmy do czynienia głównie z odpływem kapitału z tzw. funduszy niedetalicznych (dedykowanych konkretnym inwestorom / firmom). W tej grupie znajdziemy przede wszystkim fundusze aktywów niepublicznych (-3,1 mld zł), ale także np. mieszany utworzony na potrzeby grupy kapitałowej (aż -6,3 mld zł).
 
Gdy ograniczymy się do funduszy detalicznych przewaga wypłat nad wpłatami zdecydowanie topnieje, do niecałych -0,1 mld zł. W przeciwieństwie do poprzednich miesięcy, w których klienci stawiali na fundusze o niższym ryzyku, tym razem to właśnie one odnotowały największe odpływy. Klienci wypłacali swoje oszczędności zarówno z funduszy gotówkowych, jak i dłużnych, łącznie ponad -0,5 mld zł. Nieustającym powodzeniem cieszyły się natomiast fundusze absolutnej stopy zwrotu, m.in. dzięki udanym emisjom certyfikatów QUERCUS Multistrategy FIZ, Insignis FIZ, czy Skarbiec MultiAsset FIZ. Niewiele zabrakło by i fundusze akcyjne zakończyły miesiąc z przewagą nabyć.
 
Pod względem sprzedaży najlepiej wypadł w grudniu Quercus TFI (+0,2 mld zł). W pierwszej trójce znalazły się także Insignis TFI oraz Investors TFI. Do słabego grudniowego wyniku przyczynił się natomiast głównie TFI PZU (-6,1 mld zł).

Bądź na bieżąco

Dołącz do 15 000 inwestorów, którzy prosto na maila otrzymują powiadomienia o nowych artykułach, wynikach inwestycyjnych oraz ważnych wydarzeniach rynkowych.

/az

TAGI:

saldo wpłat i wypłatwartość i struktura aktywów

zobacz także

Copyright © Analizy Online S.A. 2018

↑ na górę