Wierzymy w WIG [WYNIKI ANKIETY]
09.01.2017 | Wojciech Kiermacz
Nastroje wokół warszawskiej giełdy są coraz lepsze. Eksperci przewidują, że czeka nas dobre 12 miesięcy na GPW. Dobry nastrój udzielił się również naszym ankietowanym

65% z nich uważa, że WIG na koniec 2017 roku będzie na poziomie wyższym niż obecnie. Mają podstawy ku temu by tak sądzić. 

Bądź na bieżąco

Dołącz do 15 000 inwestorów, którzy prosto na maila otrzymują powiadomienia o nowych artykułach, wynikach inwestycyjnych oraz ważnych wydarzeniach rynkowych.


Najczęściej pojawiającym się argumentem przemawiającym za krajową giełdą jest fakt, że wiele spółek na niej notowanych jest po prostu tania. I to nie dlatego, że ma słabe fundamenty, a dlatego, że cieszą się znacznie mniejszym zainteresowaniem inwestorów zagranicznych, na co nałożyło się dodatkowo ryzyko natury politycznej. Jednak niedługo sytuacja może się odwrócić. Wiara w rynki wschodzące, po kilku latach słabości, powraca, co było już widoczne w 2016 r. Z drugiej strony stabilizuje się sytuacja na krajowym podwórku. Reforma OFE najprawdopodobniej przybierze bardziej rynkowy charakter, zaproponowany przez wicepremiera Morawieckiego. Z kolei z gospodarki nadchodzą coraz wyraźniejsze sygnały o możliwym odbiciu w inwestycjach, co widać po wskaźnikach wyprzedzających koniunkturę – PMI dla przemysłu w grudniu wzrósł do 54,3 pkt z 51,9 pkt w listopadzie (wynik powyżej 50 pkt. oznacza ożywienie w sektorze).

Oczywiście z drugiej strony nie brakuje czynników ryzyka. Do tych najważniejszych można zaliczyć te zewnętrzne, związane z sytuacją polityczną w Europie (wybory w Niemczech i we Francji), nagły, niekontrolowany powrót inflacji czy polityka Donalda Trumpa względem rynków wschodzących. Jednak tylko 13% ankietowanych jest zdania, że którykolwiek z nich może przyczynić się do spadku WIG na koniec 2017 r. 

Wojciech Kiermacz
Analizy Online


TAGI:

ankietaWIGwyniki ankiety

zobacz także

Copyright © Analizy Online S.A. 2018

↑ na górę