To był tydzień: Zmiana na fotelu prezesa GPW
05.01.2017 | Katarzyna Czupa
Ze stanowiskiem szefa GPW pożegnała się Małgorzata Zaleska. Wakat ma wypełnić Rafał Antczak, prawdopodobnie jeszcze w styczniu

Głównym tematem minionego tygodnia była inflacja, która rozgościła się na wielu światowych rynkach. W strefie euro ceny konsumpcyjne wzrosły w grudniu o +1,1% r/r. W samych Niemczech wskaźnik inflacji wzrósł w ubiegłym miesiącu o +1,7% r/r. Oba odczyty znacząco przewyższyły oczekiwania rynkowe i są najwyższe od ponad 2 lat. Co ciekawe, Niemcy zrównały się ze Stanami Zjednoczonymi, gdzie ceny w grudniu poszły w górę także o +1,7%.

Bądź na bieżąco

Dołącz do 15 000 inwestorów, którzy prosto na maila otrzymują powiadomienia o nowych artykułach, wynikach inwestycyjnych oraz ważnych wydarzeniach rynkowych.

Choć powrót inflacji w Europie jest zjawiskiem jak najbardziej pożądanym i wyczekiwanym, w połączeniu ze wzrostem cen ropy oraz spodziewaną proinflacyjną polityką nowego prezydenta USA wywołuje spekulacje co do reakcji banków centralnych, w szczególności EBC. Analitycy zadają sobie pytanie czy program luzowania ilościowego w strefie euro będzie realizowany na takich warunkach jak to pierwotnie zakładano.

Poza inflacją, powodów do optymizmu dostarcza także indeks nastroju amerykańskich konsumentów, który wzrósł znacznie mocniej od oczekiwań i znalazł się najwyżej od sierpnia 2001. Pozytywnie na nastroje inwestorów wpłynęły także odczyty makroekonomiczne z gospodarki amerykańskiej. Zarówno indeks PMI dla przemysłu jak i wydatki na inwestycje budowlane były wyższe od przewidywań.

Zainteresowanie rynków wzbudziła także publikacja raportu z grudniowego posiedzenia Federalnego Komitetu do spraw Operacji Otwartego Rynku (FOMC). Jak pokazał dokument, niemal wszyscy członkowie Komitetu wskazali na wzrost ryzyka rewizji w górę ich prognoz PKB w związku z perspektywą bardziej ekspansywnej polityki monetarnej w nadchodzących latach. Niemniej większość z nich opowiedziała się za stopniowym tempem zacieśniania polityki monetarnej w USA.

W Europie nieustannie pojawia się temat sytuacji włoskiego sektora bankowego.
W minionym tygodniu Europejski Bank Centralny ogłosił, że włoski bank Monte de Paschi di Siena musi podnieść kapitał o 8,8 mld euro. Wcześniej podawano, że poziom kapitałów musi być uzupełniony o 5 mld euro. Według doniesień włoski bank centralny ma udzielić wsparcia zagrożonej instytucji w kwocie 6,6 mld euro.  

Jeżeli chodzi o giełdy, zarówno na Starym Kontynencie jak i w USA panuje spokój, który pcha główne indeksy lekko ku górze. W ujęciu tygodniowym indeks S&P500 wzrósł o +1,4%. Jeżeli chodzi o Europę, brytyjski FTSE100 oraz niemiecki DAX odnotowały wzrosty w wysokości ok. +1,2% i +0,8% (dane na godzinę 14).

Jeżeli chodzi o polskie podwórko, najważniejszym wydarzeniem mijającego tygodnia jest zmiana na stanowisku prezesa Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. W środę ze stanowiska odwołana została Małgorzata Zaleska. Wakat ma wypełnić Rafał Antczak, dotychczas związany z firmą doradczą Deloitte. Kandydat obejmie stanowisko po uzyskaniu zgody od Komisji Nadzoru Finansowego, co według doniesień ma nastąpić jeszcze w styczniu.
W mijającym tygodniu rząd przyjął dokumenty dotyczące analizy systemu emerytalnego i określenia zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych. Zgodnie z założeniami programu rządowego OFE mają zostać przekształcone w fundusze inwestycyjne polskich akcji.

Optymizmu na polskim rynku dostarczyły odczyty makroekonomiczne. Mocno na plus zaskoczył PMI dla polskiego przemysłu, który w grudniu wzrósł do 54,3 pkt. Jest to najwyższa wartość od lipca 2015 r., która istotnie przewyższa rynkowe prognozy. Wskazuje się, że to odbicie było wynikiem poprawy we wszystkich składowych indeksu – nowe zamówienia rosły najszybciej od marca ub.r., produkcja wzrastała najszybciej od czerwca 2015 r., a tempo wzrostu zatrudnienia było najwyższe od marca 2015 r.

W pierwszym tygodniu stycznia na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych dominowały byki. Wartość głównego indeksu GPW wzrosła o blisko +2%, natomiast kapitalizacja blue chips o ok. 2,5% (dane na godzinę 14).
 
Rynek funduszy inwestycyjnych: 
W mijającym tygodniu rynek obiegła wiadomość, że Polski Fundusz Rozwoju pracuje nad utworzeniem zapowiadanej platformy finansowania innowacji, wokół której zgromadzona została pula blisko 2,8 mld zł. Jak poinformowano, właśnie rusza pierwszy z pięciu funduszy – PFR Starter FIZ. Ma on dysponować kwotą 782 mln zł, która zostanie rozdysponowana w ciągu najbliższych czterech lat. Pieniądze wesprą małe i średnie przedsiębiorstwa w początkowych fazach rozwoju (pre-seed i seed).

Od dzisiaj na warszawskiej GPW (rynek NewConnect) notowane są akcje Money Makers TFI. W obrocie publicznym znajdzie się 15,08% akcji towarzystwa. Większościowym akcjonariuszem emitenta jest Alior Bank, posiadający 59,16% akcji. Money Makers TFI będzie trzecim TFI notowanym na NewConnect, po Go TFI i Caspar TFI.

W pierwszym tygodniu stycznia doszło do zmian w zespole NN Investment Partners TFI. Po ponad 8 latach z NN Investment Partners TFI pożegnał się Michał Kopiczyński. W towarzystwie pełnił funkcję dyrektora Zespołu Zarządzania Instrumentami Udziałowymi. Obowiązki Michała Kopiczyńskiego z początkiem stycznia br. przejął Marcin Szortyka, dotychczas na stanowisku starszego zarządzającego funduszami. To nie koniec zmian w zespole. Z początkiem roku stanowisko młodszego zarządzającego funduszami objął Radosław Sosna, który do niedawna odpowiedzialny był za ofertę produktową NN Investment Partners TFI.

We wtorek poznaliśmy grudniowe wyniki funduszy inwestycyjnych. Jak podają Analizy Online, najwyższe stopy zwrotu wypracowały fundusze akcji polskich uniwersalnych  oraz fundusze akcji europejskich rynków rozwiniętych. Średni wynik wpracowany przez obie grupy wyniósł +4,9%. Niemal równie dobrze poradziły sobie produkty, których zarządzający skupiają się głównie na polskich małych i średnich spółkach (+2,8%).

W czwartek opublikowano najnowszy raport Analiz Online dotyczący Otwartych Funduszy Emerytalnych. Grudzień był bardzo dobrym miesiącem dla OFE, bowiem wszystkim podmiotom udało się wypracować dodatnią stopę zwrotu. Najlepszy wynik w mijającym roku wypracowały Nordea OFEMetLife OFE oraz PKO BP Bankowy OFE.  

Katarzyna Czupa 
Analizy Online

TAGI:

dane makroEBCFEDinflacjaOFEPMIpodsumowanie tygodniaRafał AntczakUSAWIG20

zobacz także

Copyright © Analizy Online S.A. 2018

↑ na górę