Polacy chcą sami odkładać na emeryturę
05.01.2017 | Zespół Analiz Online
Chociaż zdecydowana większość Polaków nie ma żadnych planów związanych z alokacją kapitału, ci, którzy taki zamiar mają chcą odkładać na emeryturę 

Stan polskich budżetów domowych systematycznie się poprawia. Płace są coraz wyższe i wszystko wskazuje na to, że będą nadal rosnąć w kolejnych miesiącach. Na poprawę nastrojów – przynajmniej jego beneficjentów – wpływa też program Rodzina 500+. Mimo to, jak wynika z najnowszego badania Deutsche Banku, przeszło 60% z nas nie planuje w tym roku podejmowania żadnych działań związanych z finansami. Jeśli już mamy taki zamiar, najczęściej są to plany dotyczące samodzielnego odkładania ma emeryturę, a także otwarcie lokaty oszczędnościowej. 
                                              
Z tegorocznej edycji badania Deutsche Banku wynika, że spośród tych, którzy planują czynności związane z finansami, największa grupa ma zamiar długoterminowo odkładać na emeryturę we własnym zakresie (ok. 13% ankietowanych). Plan odkładania na emeryturę najczęściej deklarowały zarówno osoby mieszkające w miastach powyżej 500 tys. mieszkańców (39%), jak i osoby w wieku 35-44 lat (33 %). Im respondent był młodszy lub starszy, tym odsetek wskazań na tę odpowiedź był mniejszy.
 
Zdaniem Moniki Szlosek, Dyrektora Bankowości Detalicznej i Inwestycyjnej w Deutsche Banku, wyniki badania ukazują pozytywną prawidłowość.

Bądź na bieżąco

Dołącz do 15 000 inwestorów, którzy prosto na maila otrzymują powiadomienia o nowych artykułach, wynikach inwestycyjnych oraz ważnych wydarzeniach rynkowych.

– Wśród części z nas nastąpiło pewne przewartościowanie priorytetów. Na znaczeniu zyskują rozwiązania długoterminowe, które pomogą nam zapewnić bezpieczeństwo finansowe na emeryturze. (…) Może to być również rezultat kolejnych zmian w systemie emerytalnym. W wyniku głośnej debaty komunikat o nieuniknionej potrzebie odkładania na emeryturę poza obowiązkowymi składkami przebił się do świadomości szerszej grupy ludzi – mówi Szlosek.
 
Drugą najpopularniejszą metodą alokacji kapitału jest oszczędzanie na lokacie terminowej. Na trzecim miejscu znalazły się inwestycje alternatywne, np. w wino, grunty, dzieła sztuki, itd. Jeśli chodzi o inwestycję jednostki funduszy inwestycyjnych, na taki krok decyduje się niespełna 4% badanych.
 
Niestety wciąż jeszcze nie widać specjalnego zapału inwestycyjnego wśród Polaków, mimo że nasza sytuacja finansowa systematycznie się poprawia – komentuje Szlosek.  

TAGI:

Deutsche Banklokaty bankoweoszczędnościoszczędzanieRodzina 500+

zobacz także

Copyright © Analizy Online S.A. 2018

↑ na górę