KBC TFI: Fundusze akcji wygrały z innymi formami oszczędzania
03.01.2017 | KBC TFI
Stabilizacja stóp procentowych najbardziej prawdopodobnym scenariuszem
Wypowiedzi płynące ze strony przedstawicieli Rady Polityki Pieniężnej potwierdzają, że czeka nas okres stabilizacji stóp procentowych na obecnym poziomie. Okres utrzymania dotychczasowego kosztu pieniądza przez RPP do połowy przyszłego roku wydaje się być niezagrożony. Niewykluczone, że może się on wydłużyć do końca 2017. Naszą tezę potwierdza wypowiedź członka Rady Polityki Pieniężnej Jerzego Żyżyńskiego, który powiedział, że co najmniej do końca pierwszego półrocza 2017 r. poziom stóp procentowych pozostanie bez zmian. Po trzech wzrostowych tygodniach grudnia, na rynku obligacji o oprocentowaniu zmiennym sytuacja ustabilizowała się. Pomimo znacznej zwyżki od cenowego dołka, który miał miejsce na początku miesiąca, podtrzymujemy pozytywne nastawienie do rynku.
 
Dane o inflacji zwiększają aktywność inwestorów w ostatnim dniu giełdowym starego roku
Poświąteczny tydzień na rynku polskich obligacji charakteryzował się niewielką aktywnością. Jedynie w piątek, po wyższych od oczekiwań danych o inflacji CPI, handel się zaktywizował. Rentowności polskich 10-latek wzrosły. Polska krzywa rentowności pozostaje stroma, a różnica pomiędzy dochodowością 10-latek i 2-latek oscyluje wokół historycznego maksimum. Na rynkach bazowych rentowności lekko spadły. Lepsze od oczekiwań dane płynące z największej globalnej gospodarki USA podnoszą prognozy dotyczące inflacji oraz umacniają przekonanie, że skala zacieśniania polityki monetarnej przez FED będzie większa niż dotychczas sądzono. Jednak może się okazać, że dalsze ewentualne wzrosty rentowności w USA będą miały ograniczony charakter, gdyż większość informacji jest już zdyskontowana w cenach. Z uwagi na kończący się rok 2016, istnieje ryzyko pojawienia się zwiększonej zmienności napoczątku 2017 roku.
 
Wyniki ubiegłego roku
Krajowe fundusze akcji zarobiły w 2016 r. średnio około 8-9%, natomiast fundusze MiŚ około 11%. Stało się tak przede wszystkim na skutek różnic w zachowaniu indeksów. WIG20 zarobił 4%, natomiast mWIG40 aż 18%. Przyczyną jest słabe zachowanie największych spółek - banki ucierpiały z powodu obciążenia nowym podatkiem oraz środowiska niskich stóp, energetyka zaś jest pod kontrolą Skarbu Państwa, który ma zgoła inne cele niż inwestorzy mniejszościowi. Od połowy roku byliśmy świadkami wzrostu zainteresowania rynkami wschodzącymi. Pieniądze płynące do polski nie były jednak kierowane do państwowych molochów, ale do w miarę płynnych, prywatnych spółek. Krajowi inwestorzy zaś cały czas jedynie wypłacali pieniądze.
 
Szansa na zmianę
Być może zmieni się to wraz z przyjęciem pierwszych ustaw dotyczących OFE, zgodnych z tzw. „Planem Morawieckiego”.Przewiduje on między innymi modyfikację III filara emerytalnego, która spowodowałaby kilkunastomiliardowe napływy na rynki kapitałowe, a co za tym idzie hossę na giełdzie. Inną możliwością aktywizacji krajowych inwestorów jest analiza wyników oszczędności za 2016 rok. Pomimo negatywnego nastawienia i trwających odpływów, fundusze akcji wygrały zdecydowanie z innymi formami oszczędzania. Wypada mieć nadzieję, że przed nami jeszcze lepszy rok.

Bogdan Jacaszek, Piotr Lubczyński, zarządzający funduszami KBC TFI

TAGI:

Bogdan Jacaszekfundusze akcjifundusze akcji małych i średnich spółekkomentarze zarządzającychmWIG40Piotr LubczyńskiRPPWIG20

Bądź na bieżąco

Dołącz do 13 000 inwestorów, którzy prosto na maila otrzymują powiadomienia o nowych artykułach, wynikach inwestycyjnych oraz ważnych wydarzeniach rynkowych.


Pozostałe komentarze

23
lut
Empty-hex
MM Prime TFI: Reforma OFE – nowe pomysły na razie nie martwią rynku
22
lut
Empty-hex
Investors TFI: Dobry tydzień dla rynków akcji
20
lut
Empty-hex
KBC TFI: GPW okazuje dawno niespotykaną siłę
17
lut
Empty-hex
AgioFunds TFI: Fed znów testuje nastroje
Skarbiec TFI: Rynkowa schizofrenia
15
lut
Empty-hex
Quercus TFI: Inflacja najszybsza od czterech lat!
14
lut
Empty-hex
KBC TFI: Inflacja będzie umiarkowana
13
lut
Empty-hex
Union Investment TFI: Risk-on na GPW. Banki rosną jak na drożdżach
Empty-hex

Popularne


zobacz także

Copyright © Analizy Online S.A. 2017

↑ na górę