Skuteczność funduszy absolutnej stopy zwrotu (listopad 2016)
08.12.2016 | Zespół Analiz Online
pobierz plik: pdf
Wydarzeniem listopada były wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. W kilka dni po ogłoszeniu wyników, które wygrał D. Trump, amerykańskie indeksy osiągnęły nowe rekordy wszechczasów. Potaniało złoto, za to zyskały ceny niektórych innych surowców. Gwałtownie spadły notowania obligacji skarbowych. Na warszawskim parkiecie koniunktura była zmienna. W sumie tylko połowa funduszy absolutnej stopy zwrotu zakończyła listopad z dodatnim wynikiem. 

Bądź na bieżąco

Dołącz do 15 000 inwestorów, którzy prosto na maila otrzymują powiadomienia o nowych artykułach, wynikach inwestycyjnych oraz ważnych wydarzeniach rynkowych.

Aż +21% zarobił fundusz dostępny dla wąskiego grona klientów - InReturn FIZ (zarządzany przez Time Asset Management). Jest on jednocześnie liderem naszego zestawienia –  wszystkie 24 ostatnie okresy 12-miesięczne zakończył z dodatnim wynikiem, a 3-letnia stopa zwrotu przekroczyła +47%.

W naszym badaniu sprawdzamy, jak często w ciągu ostatnich 3 lat fundusze wypracowały zysk w 12-miesięcznych okresach przesuwanych co miesiąc. To właśnie regularne dostarczanie stóp zwrotu powinno być głównym celem funduszy absolutnej stopy zwrotu. 3-letni wynik porównujemy z wynikiem indeksu opartego na WIBID1M, czyli odzwierciedlającego rynek depozytów. Działające na rynku fundusze podzieliliśmy na dwie grupy. Pierwszą tworzą produkty, które są wyceniane co najmniej raz w miesiącu, a drugą - rzadziej, czyli przynajmniej raz na kwartał.

W pierwszej z wymienionych grup na czele naszego zestawienia - poza wspomnianym InReturn FIZ – utrzymał się ALTUS Absolutnej Stopy Zwrotu Dłużny (FIO Parasolowy). Tylko te dwa rozwiązania, działające min. 3 lata,  zdołały zakończyć każdy ze zbadanych przez nas 12-miesięcznych okresów z zyskiem. Jednak różnią się one między sobą. Podczas gdy InReturn FIZ charakteryzuje się wysoką zmiennością miesięcznych wyników (wahają się między -7% a +21% w listopadzie br. ), to ALTUS Absolutnej Stopy Zwrotu Dłużny (FIO Parasolowy) zachowuje się zdecydowanie bardziej stabilnie.


Wśród funduszy wycenianych co najmniej raz w miesiącu niezmiennie wyróżniają się także inne produkty z oferty Altus TFI, z których trzy miały tylko 1 okres z 24 analizowanych z ujemnym wynikiem. Podobną skuteczność wykazał QUERCUS Stabilny (Parasolowy SFIO).

Ostatnie dwa miejsca w tabeli zajmują najdłużej działające na rynku - Investor FIZ oraz Opera Za 3 Grosze FIZ. Oba fundusze na 24 analizowane roczne stopy zwrotu (przesuwane co miesiąc), tylko odpowiednio 3 i 2 zakończyły na plusie.

Dzięki wystarczająco długiej historii w zestawieniu zadebiutował Superfund Alternatywny, niestety z nie najlepszą skutecznością. Na 24 roczne okresy tylko 13 zakończył bez straty.  


Nieco lepiej wygląda zestawienie młodszych funduszy, które działają krócej niż 3 lata. Na 31 podmiotów wycenianych co najmniej raz w miesiącu, połowa zakończyła wszystkie roczne okresy w swojej historii przesuwane co miesiąc z dodatnim wynikiem. Jeden z nich - Trigon Quantum Neutral FIZ – już za miesiąc, dzięki wystarczająco długiej historii trafi do zestawienia podstawowego i jeśli utrzyma formę znajdzie się w gronie liderów rynku.

W listopadzie w zestawieniu zadebiutowały 4 fundusze, dwa z nich z dodatnim wynikiem: OPTI Absolute Return FIZ (+5,2%) oraz FIAR Fixed Income Absolute Return FIZ (+2,1%).


Wśród funduszy absolutnej stopy zwrotu, które publikują wyceny rzadziej niż raz w miesiącu pod względem powtarzalności dodatnich wyników w ujęciu rocznym wyróżniają się Trigon Quantum Absolute Return FIZ, Corum Opportunity Absolute Return FIZ oraz Opoka One FIZ. Każdy z nich zakończył osiem ostatnich rocznych okresów z dodatnim wynikiem (dane na koniec września br.). Aktualizacji wyników dokonamy w raporcie grudniowym.

W ciągu ostatnich trzech lat tylko niecałe 40% strategii absolutnej stopy zwrotu (działających odpowiednio długo) z oferty krajowych TFI zdołało osiągnąć wyższy zysk od depozytu (5,47% stopa zwrotu indeksu WIBID 1M). W tym czasie indeks szerokiego rynku WIG stracił -11,1%.
 
Zespół Analiz Online

TAGI:

fundusze absolute returnwyniki inwestycyjne

zobacz także

Copyright © Analizy Online S.A. 2018

↑ na górę