Napływ środków do funduszy inwestycyjnych (październik 2016)
10.11.2016 | Zespół Analiz Online
pobierz plik: pdf
W październiku bilans sprzedaży całego rynku był ujemny i wyniósł -1,7 mld zł. 

O słabym wyniku zdecydował segment funduszy dedykowanych pojedynczym inwestorom – z kilku funduszy wycofali oni znaczne środki. Gdy analizę zawęzimy do segmentu detalicznego, okaże się, że więcej środków klienci wpłacili do funduszy niż z nich wypłacili. Choć to czwarty miesiąc z rzędu z dodatnim bilansem sprzedaży, to jego skala z każdym miesiącem słabnie. W październiku saldo tych operacji wyniosło +0,7 mld zł, w porównaniu do +1,6 mld zł w lipcu, czy +1,0 we wrześniu.  

Bądź na bieżąco

Dołącz do 15 000 inwestorów, którzy prosto na maila otrzymują powiadomienia o nowych artykułach, wynikach inwestycyjnych oraz ważnych wydarzeniach rynkowych.


Nie zmieniła się natomiast struktura sprzedaży. Wciąż klienci najchętniej wybierali mniej ryzykowne strategie oraz - tradycyjnie już - fundusze absolutnej stopy zwrotu. Po blisko +400 mln zł netto trafiło do funduszy gotówkowych i pieniężnych oraz dłużnych. W pierwszym segmencie najwięcej nowych środków pozyskał największy fundusz detaliczny na rynku - PKO Skarbowy (+124 mln zł), który został październikowym liderem sprzedaży. Klienci chętnie nabywali jednostki także Investor Płynna Lokata, którego aktywa przekroczyły już 800 mln zł oraz NN Lokacyjny Plus – najpopularniejszego funduszu w ofercie NN Investment Partners TFI.


W segmencie funduszy dłużnych, gros nowego kapitału trafiło do produktów opartych na długu korporacyjnym (+0,27 mld zł). Niezmiennie królują tu fundusze z oferty BZ WBK TFI, które zarządzają łącznie już blisko 5,0 mld zł. Jedynie fundusze obligacji skarbowych odnotowały odpływ (-0,1 mld zł).


Po nieco słabszym miesiącu, bardzo dobrą sprzedaż odnotowały fundusze absolutnej stopy zwrotu, które pozyskały blisko +250 mln zł. Liderem został Raiffeisen Aktywnego Inwestowania.
Kolejny nieudany miesiąc mają natomiast za sobą fundusze akcyjne. W październiku klienci wypłacili z nich prawie -0,2 mld zł. Wypłacali oni swoje oszczędności z produktów dających ekspozycję na krajowy rynek akcji (zarówno małe i średnie spółki, jak i szeroką), ale także z funduszy akcji zagranicznych. W sumie, licząc od początku roku, bilans sprzedaży funduszy akcyjnych wynosi już -2,4 mld zł. W podobnej sytuacji jest segment funduszy mieszanych, które notują przewagę umorzeń nad nabyciami już siódmy miesiąc z rzędu. Od początku roku klienci wypłacili z nich -1,7 mld zł netto.

Po 10 miesiącach saldo wpłat i wypłat do wszystkich funduszy detalicznych wynosi +4,5 mld zł. W samym październiku najwięcej nowych aktywów do funduszy szeroko dostępnych pozyskały PKO TFI (+187 mln zł), tegoroczny lider sprzedaży - Altus TFI (+165 mln zł) oraz Trigon TFI (+119 mln zł). Najwyższe ujemne saldo wpłat i wypłat odnotowało natomiast Noble Funds TFI (-63 mln zł).
 
Zespół Analiz Online

TAGI:

fundusze absolute returnfundusze akcyjnefundusze dłużnefundusze mieszanewartość i struktura aktywów

zobacz także

Copyright © Analizy Online S.A. 2018

↑ na górę