Skuteczność funduszy absolutnej stopy zwrotu (październik 2016)
08.11.2016 | Zespół Analiz Online
pobierz plik: pdf
Październik upłynął pod znakiem sporej zmienności. O ile można było sporo zarobić na rynku japońskim (Nikkei 225 +5,9%) czy brazylijskim (Bovespa +11,2%), o tyle rynek amerykański nie rozpieszczał inwestorów. Tracił w miarę poprawy notowań Donalda Trumpa w sondażach przedwyborczych i ostatecznie indeks S&P 500skończył -1,9% „pod kreską”. Lepiej wypadły europejskie indeksy giełdowe. Niemiecki DAX wzrósł +1,5%, a turecki BIST100 o +2,7%. Również inwestujący na krajowym rynku mieli powody do zadowolenia, indeks szerokiego rynku WIG zyskał +4,4%.

Bądź na bieżąco

Dołącz do 15 000 inwestorów, którzy prosto na maila otrzymują powiadomienia o nowych artykułach, wynikach inwestycyjnych oraz ważnych wydarzeniach rynkowych.

Różnice w zachowaniu poszczególnych rynków znalazły odzwierciedlenie w wynikach funduszy absolutnej stopy zwrotu, charakteryzujących się szerokim spektrum inwestycyjnym. Podczas gdy część funduszy zakończyła miesiąc z bardzo dobrymi wynikami: Opera Za 3 Grosze FIZ (+5,6%), Sniper FIZ (+4,3%), czy PZU FIZ Akcji Focus (+2,8%), inne sporo straciły: Superfund Alternatywny (Superfund SFIO Portfelowy) -5,1%, Medyczny Publiczny FIZ -5,0%, a InValue FIZ -4,9%. Jednak to nie miesięczny wynik jest najważniejszy, ale realizacja celu, jakim jest osiąganie dodatnich wyników niezależnie od warunków rynkowych, w dodatku w sposób regularny. Dla przykładu pierwszy z wymienionych funduszy ma za sobą bardzo udany miesiąc, ale w skali roku traci aż -16,5%, w dodatku na 24 analizowane okresy 12-miesięczne, aż 19 zakończył ze stratą.

Dlatego też w naszym comiesięcznym raporcie skupiamy się na ocenie skuteczności funduszy absolutnej stopy zwrotu pod kątem regularnego wypracowania dodatnich wyników.
W badaniu sprawdzamy, jak często w ciągu ostatnich 3 lat fundusze wypracowały zysk w 12-miesięcznych okresach przesuwanych co miesiąc. Ponadto 3-letni wynik porównujemy ze stopą zwrotu indeksu opartego na WIBID1M, czyli odzwierciedlającego rynek depozytów. Działające na rynku fundusze podzieliliśmy na dwie grupy. Pierwszą tworzą produkty, które są wyceniane co najmniej raz w miesiącu, a drugą rzadziej, czyli przynajmniej raz na kwartał.


W pierwszej z wymienionych grup na czele naszego zestawienia utrzymują się fundusze InReturn FIZ (zarządzany przez Time Asset Management) oraz ALTUS Absolutnej Stopy Zwrotu Dłużny (FIO Parasolowy). To jedyne rozwiązania, działające min. 3 lata,  które zdołały zakończyć każdy ze zbadanych przez nas 12-miesięcznych okresów z zyskiem. Jednak różnią się one między sobą. Podczas gdy InReturn FIZ charakteryzuje się wysoką zmiennością miesięcznych wyników (wahają się między -7% a +12% ), to ALTUS Absolutnej Stopy Zwrotu Dłużny (FIO Parasolowy) zachowuje się zdecydowanie bardziej stabilnie.
Wśród funduszy wycenianych co najmniej raz w miesiącu niezmiennie wyróżniają się także inne produkty z oferty Altus TFI, z których trzy miały tylko 1 okres z 24 analizowanych z ujemnym wynikiem. Wysoko w zestawieniu jest także QUERCUS Stabilny (Parasolowy SFIO), który na 24 12-miesięczne okresy, tylko 2 zakończył z ujemnym wynikiem. W dodatku słabszy okres miał w 2014 roku, co oznacza, że jeśli utrzyma dobrą formę, to za trzy miesiące znajdzie się w gronie liderów ze 100% skutecznością zarządzania.

Ostatnie dwa miejsca w tabeli zajmują najdłużej działające na rynku - Investor FIZ oraz wspomniana Opera Za 3 Grosze FIZ. Oba fundusze na 24 analizowane roczne stopy zwrotu (przesuwane co miesiąc), tylko 2 zakończyły na plusie.
 
Zdecydowanie lepiej radzą sobie młodsze fundusze, które działają krócej niż 3 lata. Na 24 fundusze wyceniane co najmniej raz w miesiącu aż 16 wszystkie roczne okresy (przesuwane co miesiąc) w swojej historii zakończyły z dodatnim wynikiem. Jeden z nich - Trigon Quantum Neutral FIZ – już za dwa miesiące, dzięki wystarczająco długiej historii trafi do zestawienia podstawowego i jeśli utrzyma formę znajdzie się w gronie liderów rynku.
Najgorzej wygląda sytuacja Noble Fund Long Short FIZ, który żadnego z 7 rocznych okresów nie zakończył z zyskiem.


Wśród funduszy absolutnej stopy zwrotu, które publikują wyceny rzadziej niż raz w miesiącu pod względem powtarzalności dodatnich wyników w ujęciu rocznym wyróżniają się Trigon Quantum Absolute Return FIZ, Corum Opportunity Absolute Return FIZ oraz Opoka One FIZ. Każdy z nich zakończył osiem ostatnich rocznych okresów z dodatnim wynikiem (dane na koniec września br.). Aktualizacji wyników dokonamy w raporcie grudniowym.
W ciągu ostatnich trzech lat blisko 60% strategii absolutnej stopy zwrotu (działających odpowiednio długo) z oferty krajowych TFI zdołało osiągnąć wyższy zysk od depozytu (5,55% stopa zwrotu indeksu WIBID 1M). W tym czasie indeks szerokiego rynku WIG stracił -8,3%.
 
Zespół Analiz Online

TAGI:

fundusze absolute returnwyniki inwestycyjne

zobacz także

Copyright © Analizy Online S.A. 2018

↑ na górę