Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Jak kupujemy fundusze? [WYNIKI ANKIETY]

08.08.2016 | Wojciech Kiermacz
Prawie połowa czytelników naszego serwisu, którzy wzięli udział w ostatniej ankiecie, kupuje jednostki uczestnictwa przez internet. To najtańszy sposób, ale też wymagający odpowiedniej wiedzy


Dlaczego najtańszy? Na większości internetowych platform transakcyjnych nie ponosimy opłaty manipulacyjnej (czyli za każdorazowy zakup jednostek). Dzieje się tak, ponieważ kupując jednostki samodzielnie, nie angażujemy w proces pośrednika (dystrybutora), a to właśnie ze wspomnianej opłaty otrzymuje on wynagrodzenie.
 
Z drugiej strony, dokonując zakupu przez internet musimy sami dokonać najlepszego dla nas wyboru. Zazwyczaj serwisy dające możliwość zakupu funduszy, udostępniają również wszelkiego rodzaju wskazówki inwestycyjne, które mogą pomóc w podjęciu decyzji. Z pomocą przychodzi również nasz serwis Analizy.pl, na którym można prześwietlić cały rynek lub też zdać się na nasze doświadczenie i skrócić listę do rozwiązań wyróżniających się jakością (czytaj „Najlepsze z najlepszych - fundusze do budowy portfela”)
 
W Polsce funkcjonuje kilka dużych platform transakcyjnych, na których można dokonać zakupu jednostek funduszy wybranych towarzystw, jak np. Supermarket Funduszy Inwestycyjnych mBanku, czy Bossafund.
 
Ponad jedna trzecia ankietowanych kupuje fundusze bezpośrednio w swoim banku. Za takim wyborem może przemawiać przyzwyczajenie, wygoda lub też zaufanie do instytucji lub konkretnej osoby, która sprzedaje nam fundusze. Warto mieć jednak świadomość, że oferta banku często jest ograniczona do funduszy z grupy kapitałowej, co ogranicza dostęp do wielu ciekawych rozwiązań oferowanych u innych dystrybutorów.
 
Co dziesiąta osoba, która wzięła udział w naszej ankiecie nie posiada jeszcze funduszu. Obecne warunki rynkowe nie zachęcają nowicjuszy do podjęcia tej ważnej dla osobistych finansów decyzji. Tymczasem bogactwo strategii jest tak duże, że praktycznie na każde warunki można znaleźć odpowiedni produkt.

Wojciech Kiermacz
Analizy Online

 

TAGI:

dystrybucjaOpłata manipulacyjnawyniki ankiety

zobacz także

↑ na górę