Copernicus Capital TFI: Nerwowe czekanie na wrzesień
07.08.2015 | Copernicus Capital TFI
Lipiec w polskiej gospodarce nie zaskoczył niczym szczególnym. Można wręcz powiedzieć, że było nudno. Opublikowane w ubiegłym miesiącu dane wskazują bowiem na stabilizację dynamiki naszego krajowego wzrostu gospodarczego około 3,5%, utrzymanie się inflacji poniżej zera przynajmniej do jesieni i stabilizację stóp procentowych banku centralnego bez zmian przynajmniej do połowy przyszłego roku. Nic więc dziwnego, że – przy tak mało ekscytujących informacjach krajowych - o tym co dzieje się na naszych krajowych rynkach finansowych przesądzają głównie czynniki zewnętrze. A wśród tych czynników ubiegły miesiąc przyniósł istotne przetasowanie.

Osiągnięte porozumienie w sprawie greckiego długu spowodowało, że kraj ten zniknął z radarów globalnych inwestorów zaś na jego miejsce pojawiły się nowe czynniki ryzyka. Właściwie stare-nowe czynniki ryzyka bo głównym determinantem tego co dzieje się na globalnych rynkach finansowych ponownie stały się spekulacje odnośnie decyzji Fed. A dokładniej odnośnie tego czy do pierwszej podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych dojdzie już na wrześniowym spotkaniu amerykańskich władz pieniężnych. Niestety, najnowszy (lipcowy) komunikat Fed nie przyniósł żadnych istotniejszych informacji w tym względzie, co oznacza, że rynki wciąż skazane są na spekulacje i błądzenie w rytm kolejnych danych napływających z USA. Przy takich uwarunkowaniach zewnętrznych raczej mało zachęcająco rysują się krótkookresowe perspektywy naszych krajowych rynków finansowych.

Ze wszystkich krajowych aktywów najbardziej wystawiony na ryzyko około-Fedowego zamieszania jest złoty. Podobnie jak w przypadku poczesnej części walut rynków wschodzących tu reakcja powinna przebiegać według prostej zasady – im lepsze dane ze Stanów tym większe ryzyko wrześniowej podwyżki stóp i tym gorzej dla złotego. A wziąwszy pod uwagę, że gospodarka amerykańska, a szczególnie rynek pracy, jest w całkiem dobrej kondycji to do wrześniowego spotkania Fed powinniśmy zobaczyć trochę mocnych danych z USA. To z kolei w ciągu nadchodzących tygodni zwiększy ryzyko testowania słabszych poziomów polskiej waluty.

Na pierwszy rzut oka nieco stabilniej wygląda sytuacja na naszym krajowym rynku długu (sprawdź wyniki funduszy polskich obligacji skarbowych). Jak pokazują doświadczenia ostatnich miesięcy i kwartałów niezależnie od zawirowań zewnętrznych polskie obligacje cieszą się zainteresowaniem inwestorów zagranicznych. Niemniej jednak zarówno oczekiwanie na Fed, jak i zbliżające się nasze krajowe wybory parlamentarne, również na tym rynku mocno ograniczają pole do poprawy sentymentu. A im bliżej września tym bardziej będzie rosło ryzyko, że i na polski rynek długu może wdać się (przynajmniej przejściowo) trochę przed-Fedowej nerwowości.

Marcin Mróz, Główny Ekonomista Copernicus Capital TFI

TAGI:

Copernicus Capital TFIkomentarze zarządzającychMarcin Mrózprognozy 2015

Bądź na bieżąco

Dołącz do 13 000 inwestorów, którzy prosto na maila otrzymują powiadomienia o nowych artykułach, wynikach inwestycyjnych oraz ważnych wydarzeniach rynkowych.


Pozostałe komentarze

28
mar
Empty-hex
Union Investment TFI: Europejski pociąg omija przeszkody i zaczyna się rozpędzać
Co dalej z surowcami?
27
mar
Empty-hex
Quercus TFI: Na taki przełom w wynikach inwestorzy czekali od lat
23
mar
Empty-hex
AgioFunds TFI: Korekta jednych straszy, drugich kusi
22
mar
Empty-hex
Quercus TFI: Kiedy wyklaruje się trend na złocie?
17
mar
Empty-hex
Quercus TFI: WIG 60.000!
16
mar
Empty-hex
Union Investment TFI: Amerykańsko-holenderska euforia na giełdach
15
mar
Empty-hex
Quercus TFI: Jaki wpływ na giełdy może mieć trzecia podwyżka stóp w USA?
Empty-hex

Popularne


zobacz także

Copyright © Analizy Online S.A. 2017

↑ na górę