GE rozważa sprzedaż banku BPH

16.10.2014 | Magdalena Patynowska
General Electric Company planuje sprzedaż akcji Banku BPH, o czym oficjalnie poinformował zarząd instytucji we wczorajszym raporcie. Do udziału w procesie zaangażowano już banki inwestycyjne oraz innych doradców. Obecnie amerykański gigant jest w posiadaniu 89,16% akcji podmiotu.

General Electric Company planuje skoncentrować się na innym obszarze działalności - Strategia GE zakłada pozyskiwanie 75% zysków z sektora przemysłowego i 25% z finansowego, przy czym GE Capital skupi się na naszym podstawowym biznesie komercyjnym – powiedziała w wywiadzie dla Reuters Katja Antila, rzeczniczka GE Capital.

Spółka zawiadomiła o możliwościach sprzedaży Komisję Nadzoru Finansowego - Podtrzymuję, że koncentracja na rynku bankowym w Polsce jest bliska optimum – skomentował Zbigniew Jakubiak, przewodniczący KNF. Jednocześnie  dodał, że GE powinien poszukać inwestora poza Polską. Dodatkowo nowy nabywca musi pochodzić z kraju o ratingu nie niższym niż polski i nie niższym niż dotychczasowy inwestor. Wykluczone są zatem Hiszpania, Portugalia, czy Włochy.

W ponad 20- letniej historii Bank BPH był poddawany wielu strategicznym zmianom. W 2007 roku nastąpił podział trzeciej co do wielkości instytucji finansowej na rynku. Największa część została włączona do Banku Pekao. W 2008 r. GE Money nabył od UniCredit spółkę, posiadającą ok. 65,9% akcji podmiotu, a pod koniec grudnia 2009 r. nastąpiło połączenie Banku BPH z GE Money Bank. W późniejszym czasie zarząd i rada nadzorcza przyjęły strategię przebudowy platformy biznesowej, a właściciel rozpoczął negocjacje w sprawie zwolnień grupowych. Jednakże ostatecznie BPH nie odzyskał dawnej formy.

Wcześniej Bank BPH rozpoczął proces sprzedaży  aktywów. Na pierwszy ogień poszły nieruchomości. W następnej kolejności planowana była sprzedaż BPH TFI- proces trwał ponad 2 lata. Pod koniec 2012 roku przedwstępną umowę kupna TFI podpisało Investor Holding, właściciel Investors TFI, jednakże Komisja Nadzoru Finansowego sprzeciwiła się temu przejęciu. Ostatecznie w sierpniu bank zdecydował o odstąpieniu od sprzedaży akcji BPH TFI. Powodem był brak optymalnych ofert ze strony potencjalnych inwestorów (przeczytaj: Bank BPH odstąpił od sprzedaży BPH TFI. Altus TFI zaskoczone). W gronie zainteresowanych znajdowały się wówczas Investors TFI i Altus TFI

/mp

TAGI:

BPHBPH TFIKNF

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

zobacz także

↑ na górę