Nowy lider w rankingu TFI

24.10.2013 | Maciej Leśniewski
Aviva Investors Poland, Union Investment i KBC to najlepsze na naszym rynku towarzystwa funduszy inwestycyjnych – wynika z rankingu przygotowanego przez „Rzeczpospolitą” i Analizy Online.


Od lat trwała zacięta walka między Union Investment a Aviva Investors Poland o pozycję lidera w naszym rankingu TFI. Union Investment skutecznie bronił pierwszego miejsca przez ostatnie cztery lata. Jednak w tym roku musiał ustąpić pola. Zwycięzcą rankingu zostało Aviva Investors Poland TFI. Na 100 możliwych do zdobycia punktów zgromadziło 73. To głównie zasługa bardzo dobrych wyników inwestycyjnych. Podkreślmy, że spośród sześciu grup funduszy, jakie braliśmy pod uwagę, te zarządzane przezAviva TFI zwyciężyły w trzech kategoriach. Dodatkowo fundusze zwycięskiego TFI charakteryzowały się wysoką powtarzalnością wyników inwestycyjnych i stabilnością zespołu zarządzających.
 
Na drugie miejsce spadł wielokrotny lider naszego rankingu, Union Investment TFI. Zdobył o 7 pkt mniej od lidera. W tym roku fundusze zarządzane przez to towarzystwo zanotowały nieznacznie gorsze wyniki (mierzone wskaźnikiem IR; patrz: metodologia). Niższe noty Union Investment otrzymał też za stabilność zespołu zarządzającego. Natomiast bardzo dobrze wypadł pod względem powtarzalności wyników (drugie miejsce).
 
Warto zwrócić uwagę, że w ciągu ostatnich pięciu lat Union Investment cieszył się największym uznaniem klientów. Fundusze tego TFI wykazują bowiem najwyższe saldo przepływów; w omawianym okresie nadwyżka wpłat nad umorzeniami wyniosła 1,5 mld zł.Bardzo duży skok w rankingu zanotowało KBC TFI. Z siódmego miejsca w ubiegłym roku awansowało teraz na trzecie. Fundusze KBC charakteryzują się największą powtarzalnością wyników inwestycyjnych. Co prawda, pod względem stabilności zespołu zarządzających KBC plasuje się dopiero w połowie stawki, ale zdecydowanie nadrabia to wynikami inwestycyjnymi.Tylko zdobywcom trzech pierwszych miejsc udało się zebrać więcej niż 50 proc. maksymalnej puli punktów. Dobrą pozycję z ubiegłego roku potwierdził SKOK TFI. Tuż za nim uplasował się tegoroczny debiutant w rankingu, Nobel Funds TFI. Zdobywał on punkty głównie dzięki funduszom akcji.

Najmocniej awansowała Opera TFI. Przesunęła się w górę aż o osiem pozycji (była 15., jest siódma). Z drugiej strony mamy BPH TFI, które spadło z piątego na 14. miejsce. W dole stawki bez większych zmian. Idea TFI i Pioneer Pekao TFI zgromadziły odpowiednio 8 i 10 proc. możliwych do zdobycia punktów.
 
Ranking TFI „Rzeczpospolita” przygotowuje razem z firmą Analizy Online. Obecna edycja jest już dziesiątą. Podstawowe kryteria oceny towarzystw funduszy inwestycyjnych nie zmieniły się. Główny nacisk kładziemy na wyniki inwestycyjne, stopień ryzyka ponoszonego przez fundusze oraz stabilność zespołów zarządzających. W poprzednich latach ocenialiśmy też politykę informacyjną TFI. Ale w tej dziedzinie praktycznie wszystkie towarzystwa radzą sobie już na tyle dobrze, że oceny nie miałyby wpływu na ostateczne rezultaty. Dlatego w tym roku to kryterium postanowiliśmy zastąpić powtarzalnością wyników inwestycyjnych, co z punktu widzenia klienta jest bardzo istotne.
 
Nasz ranking może być bardzo pomocny dla wszystkich oszczędzających i inwestujących pieniądze. Najniższy od wielu lat poziom stóp procentowych sprawia, że depozyty bankowe stały się mało atrakcyjne. Dlatego ci, którzy chcieliby korzystniej lokować swoje oszczędności, powinni uważniej przyjrzeć się ofercie funduszy inwestycyjnych.
 
Za: Rzeczpospolita (2013-10-24), dodatek Moje Pieniądze, Cezary Adamczyk, Zmiana Lidera

/mli

TAGI:

Aviva Investors TFIBPH TFIIdea TFIKBC TFIOpera TFIoszczędnościPioneer Pekao TFIranking TFI Rzeczpospolitej i Analiz OnlineSKOK TFIUnion Investment TFI

zobacz także

↑ na górę