Nowości napędzają sprzedaż UFK

29.08.2013 | Anna Księżak
W I półroczu 2013r. do ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych wpłaciliśmy łącznie +2,4 mld zł netto. Niemal połowa tej kwoty to środki, które wpłynęły do tegorocznych nowości. Wśród nich największą popularnością cieszyły się te fundusze, które uruchomiono na potrzeby produktów strukturyzowanych.

Przez pierwszych 6 miesięcy roku powstało łącznie ponad 180 nowych funduszy kapitałowych, które pozyskały łącznie nieco ponad +1 mld zł. Ponad +0,8 mld zł z tej kwoty to środki wpłacone do UFK uruchomionych na potrzeby produktów strukturyzowanych. Dla porównania w I półroczu 2012r. ich udział w bilansie sprzedaży wszystkich nowych UFK wyniósł nieco ponad 80%, a w całym minionym roku blisko 60%.


Najlepiej sprzedające się nowości w gronie produktów strukturyzowanych zdominowały rozwiązania uruchomione przez ING TUnŻ oraz Open Life TuŻ. Pierwszą dziesiątkę zamyka fundusz uruchomiony przez Wartę TUnŻ.

Blisko 90 mln zł nowych środków trafiło do ING Europejskie Spółki UFK, który na potrzeby klientów Alior Banku uruchomiło ING TUnŻ w ramach produktu strukturyzowanego - Europejskie Spółki. To 1,5 roczna inwestycja, której wynik uzależniony jest od notowań 4 spółek - BMW, Adidas, Heineken, Danone. Klienci mają szansę na zysk w wysokości +9% (zysk przed podatkiem), jeśli w dniu zakończenia struktury cena akcji każdej ze spółek będzie wyższa od ich ceny w dniu rozpoczęcia inwestycji. Łącznie w pierwszej połowie roku klienci Alior Banku do rozwiązań uruchomionych przez ING TUnŻ wpłacili ponad 260 mln zł netto.

Sporym zainteresowaniem cieszyła się także cała gama funduszy Open Life Depo QT UFK uruchomionych na potrzeby produktu strukturyzowanego Quattro dla klientów m.in. Open Finance, Home Broker oraz Getin Noble Banku. W pierwszej dziesiątce najpopularniejszych nowości znalazło się aż 5 takich rozwiązań. Wszystkie one stanowią część depozytową kolejnych subskrypcji produktu strukturyzowanego. Łącznie do funduszy tego typu w pierwszym półroczu 2013 roku wpłacono ponad +300 mln zł nowych środków.

W ostatnich latach produkty strukturyzowane oferowane w formie polisy na życie z UFK istotnie zyskały na znaczeniu. Od 2011 roku blisko co trzecia uruchamiana struktura przyjmuje taką formę, nie dziwi zatem duży udział UFK tworzonych na potrzeby struktur w łącznym bilansie sprzedaży nowych rozwiązań.

* Większość ubezpieczycieli podaje szczegółowe informacje o saldzie wpłat i wpłat do poszczególnych funduszy, jednak w przypadku niektórych dane podawane są zbiorczo (np. w PZU Życie).

Anna Księżak, młodszy analityk
Analizy Online

 

TAGI:

Alior BankGetin Noble BankING TUnŻOpen FinanceOpen Lifeprodukty strukturyzowanesaldo wpłat i wypłatwartość i struktura aktywów

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

zobacz także

↑ na górę