Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Koniec struktur bez podatku?

07.03.2013 | Anna Księżak
Z początkiem 2014 roku Ministerstwo Finansów chce opodatkować polisolokaty oraz produkty strukturyzowane oferowane w formie polis inwestycyjnych. Rozpoczęte prace nad projektem ustawy mają na celu przede wszystkim „uszczelnienie” systemu podatku dochodowego przez wyeliminowanie optymalizacji podatkowej. Zmiany dotknęłyby ok. 1/3 rynku struktur.
 
Tym samym ministerstwo stawia na równe traktowanie świadczeń o charakterze inwestycyjnym z ubezpieczeń na życie i dożycie i z polis z UFK.
 
W połowie lutego Ministerstwo Finansów opublikowało projekt zmian ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Obecnie jest on na etapie konsultacji społecznych. Projekt odnosi się m.in. do równego traktowania posiadaczy polis z UFK oraz posiadaczy polis inwestycyjnych, których forma prawna pozwala uniknąć podatku „Belki”. „W wyniku zmiany opodatkowane będą również świadczenia z ubezpieczeń na życie, w których świadczenie zakładu ubezpieczeń jest ustalane w zależności od wartości określonego indeksu lub wartości innego świadczenia bazowego, analogicznie jak ma to miejsce w przypadku ubezpieczeń z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym” – czytamy w uzasadnieniu projektu z 12 lutego 2013. Chodzi tu o produkty strukturyzowane opakowane w polisę inwestycyjną.
 
Według naszych wyliczeń, zmiany dotknęłyby ok. 1/3 rynku struktur. Największą popularnością produkty strukturyzowane o konstrukcji polisy na życie i dożycie cieszyły się w 2008 roku, kiedy stanowiły ponad 70% rynku. Wprawdzie rok później ich liczba wzrosła do ponad 450, udział w rynku spadł do ok. 50%. Od 2011 roku utrzymuje się na zbliżonym poziomie, nieprzekraczającym 30% nowo uruchamianych produktów.
 
Wprowadzenie opodatkowania produktów strukturyzowanych w formie polis inwestycyjnych może odebrać jeden z argumentów sprzedażowych doradcom finansowym. Zwolnienie zysku z podatku „Belki” było jednym z argumentów przemawiających na korzyść tej formy struktury.


 
W ostatnich latach coraz więcej struktur oferowanych jest w formie polisy z UFK. Są jednak na rynku firmy wybierające formę polisy inwestycyjnej. Według naszych danych, w minionym roku najwięcej nieopodatkowanych struktur oferowało Nordea TUnŻ (ok. 20 produktów), niewiele mniej znalazło się w ofercie PZU Życie oraz Warta TUnŻ,  które zaproponowały swoim klientom po kilkanaście rozwiązań.
 
Anna Księżak, młodszy analityk
Analizy Online

TAGI:

Nordea TUnŻproduktyprodukty strukturyzowaneprodukty z UFKPZU ŻycieWarta TUnŻ

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

zobacz także

↑ na górę