Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Rating dla KBC Papierów Dłużnych - rygorystyczne limity i błędne decyzje oddalają fundusz od liderów

15.10.2011 | Paweł Wróbel, Tomasz Publicewicz

Data analizy: 13 października 2011 r.

Fundusz: GAMMA Papierów Dłużnych (GAMMA FIO)

Segment: dłużne PLN

Grupa: uniwersalne

Rating: Rating dla funduszu GAMMA Papierów Dłużnych (GAMMA FIO) - 3 gwiazdki

KBC Papierów Dłużnych to produkt przeznaczony dla klientów, którzy chcą posiadać dość przewidywalny i benchmarkowy, choć również nastawiony na wykorzystywanie pojawiających się na rynku szans, fundusz dłużny. Mimo, że proces inwestycyjny oparty jest o zespołowe podejmowanie decyzji, to produkt budowany jest głównie na kompetencjach Bogdana Jacaszka, który od niedawna sprawuje funkcję szefa działu inwestycji. Z jednej strony stabilność modelu podejmowania decyzji o zakupie aktywów i konserwatywne przestrzeganie limitów jest najsilniejszą stroną funduszu. Z drugiej jednak ograniczenia zmniejszają elastyczność zarządzającego i szansę na wypracowanie zdecydowanie wyższych niż średnia wyników. W szczególności jest to widoczne w podejściu do dźwigni, która w prosty sposób skutkuje zwiększeniem wrażliwości portfela na zmiany rynkowych stóp procentowych. Zarządzający rzadko przekracza poziom 30%, podczas gdy osiągający najlepsze rezultaty grupowi rywale obowiązani są w tym względzie znacznie łagodniejszymi restrykcjami.

Konserwatywne podejście do budowy portfela znajduje swoje odzwierciedlenie w osiąganych w ostatnich latach wynikach. Wypracowane stopy zwrotu, choć często przyzwoite, to w ujęciu długoterminowym nie są w stanie zagrozić liderom zestawień. Podkreślmy, że przyczyną gorszych rezultatów są nie tylko limity, ale i pojawiające się od czasu do czasu błędne decyzje. W 2008 r. i 2009 r. na bardzo zmiennym rynku zarządzający nie dostosował w odpowiedni sposób wrażliwości portfela do realiów rynkowych. W 2010 r i w pierwszej połowie 2011 r. dzięki trafnym pomysłom inwestycyjnym udało się pokonać rywali, niemniej jednak do końca września roztrwoniono całą wypracowaną od początku bieżącego roku przewagę. Ryzyko choć niższe od przeciętnej, nie sprawia że produkt może się pochwalić wysokimi notami w rankingach efektywności zarządzania. Na chwilę obecną tak w rocznym jak i trzyletnim okresie fundusz lokuje się w ostatniej piątce w tym zestawieniu.

KBC Papierów Dłużnych to ciekawe rozwiązanie inwestycyjne dla klientów, którzy przede wszystkim cenią sobie stabilność i przewidywalność. Wydaje się jednak, że szukająca zmian konkurencja nieco "odjechała" ostatnio KBC Papierów Dłużnych i powrót produktu do elity bez złagodzenia wewnętrznych ograniczeń z każdym kolejnym rokiem może być coraz trudniejszym zadaniem.

TAGI:

ratingi i analizy funduszy

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Popularne

przeczytaj inne analizy i raporty

↑ na górę