Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Rating dla Arka Akcji - wielkość aktywów utrudni szybką poprawę parametrów funduszu

06.05.2011 | Michał Duniec, Tomasz Publicewicz

Data analizy: 05 maja 2011 r.

Fundusz: Santander Akcji Polskich (Santander FIO)

Segment: akcje polskie

Grupa: uniwersalne

Rating: Rating dla funduszu Santander Akcji Polskich (Santander FIO) - 3 gwiazdki


Niezależnie od tego czy kupowalibyśmy jednostki Arki Akcji 3,6 czy nawet 12 miesięcy temu, uzyskana stopa zwrotu była jedną z najgorszych wśród wszystkich funduszy akcji polskich uniwersalnych. Seria złych wyników doprowadziła do popsucia niemal wszystkich, do niedawna naprawdę bardzo dobrych parametrów funduszu. Pogorszenie to nie dotyczy jedynie krótkoterminowych stóp zwrotu, ale doprowadziło również do zmiany długoterminowych wyników tego rynkowego giganta. Pod względem 36 miesięcznej stopy zwrotu fundusz jest dopiero na 20 miejscu na 29 działających w tym czasie produktów. Słabiej prezentują się także wyniki za okres 5 ostatnich lat. W połowie kwietnia stopa zwrotu za okres 60 miesięcy okazała się nieznacznie gorsza od średniej w grupie.

Pomimo bardzo złych wyników, spółki, które doprowadziły do bardzo słabych wyników są w gruncie rzeczy fundamentalnie dobre i wpisują się w strategię od lat realizowaną przez BZ WBK Asset Management. Problemem jest to, że ich ceny nie rosną, a bardzo często nawet spadają. Choć trudno jest postawić jednoznaczną diagnozę trzeba powiedzieć, że kłopotem dla inwestorów stały się spółki, w których BZ WBK TFI i BZ WBK Asset Management stały się głównym akcjonariuszem. Zaliczyć do nich należy m.in. Agorę, Orbis, Comarch czy Rafako choć wpływ na złe wyniki funduszu miały także inne decyzje selekcyjne. Co ważne trudno upatrywać przyczyn gorszej selekcji w personalnych zmianach w zespole, gdyż sporo spośród nietrafionych wyborów pojawiło się w portfelu jeszcze przed owymi roszadami.

Warto przy tym pamiętać, że przebudowę portfela utrudniają bardzo wysokie aktywa (2,6 mld złotych) i pokaźne odpływy środków. Pod względem umorzeń fundusz w ciągu ostatnich 6 miesięcy był niechlubnym liderem wśród funduszy akcyjnych, gdyż inwestorzy wycofali łącznie około -350 mln złotych. Odpływ środków sprawia, że szanse na szybką poprawę sytuacji staja pod dużym znakiem zapytania. Byłoby bez wątpienia prościej, gdyby zarządzający nie musiał wykorzystywać środków pochodzących ze sprzedaży papierów na zaspokojenie umorzeń. Stąd należy raczej założyć, że zmiany na poziomie portfela będą miały raczej ewolucyjny charakter. Rozpoczęcie przebudowy portfela potwierdzają już komunikaty o zejściu z zaangażowaniem w niektórych spółkach.
W świetle złych krótkoterminowych osiągnięć Arki Akcji oraz wobec obserwowanego odpływu środków, który pod znakiem zapytania stawia możliwość szybkiego wyjścia z kłopotów, za uzasadnione uważamy obniżenie ratingu do poziomu 3 gwiazdek.

TAGI:

ratingi i analizy funduszy

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Popularne

przeczytaj inne analizy i raporty

↑ na górę