10 bestsellerów wśród funduszy inwestycyjnych
16.01.2020 | Jan Chojnacki
Kolejny rok z rzędu najlepiej sprzedawały się fundusze dłużne. Niemal wszystkie z 10 najpopularniejszych należą właśnie do tego segmentu

Jak pokazują dane dotyczące bilansu sprzedaży najpopularniejszych funduszy, bezpieczeństwo i niska zmienność jest czymś, co wciąż najbardziej interesuje polskich inwestorów. Nie bez znaczenia jest fakt, że czołówkę funduszy pod względem napływów netto tworzą te, których towarzystwa są kapitałowo powiązane z dużymi grupami kapitałowymi.


Dziewięć na dziesięć funduszy należy do segmentu polskich papierów dłużnych i jedynie jeden jest funduszem mieszanym (PKO Zabezpieczenia Emerytalnego 2020).

W 2019 roku bestsellerem był PKO Obligacji Długoterminowych, który jest jednym z największych pod względem aktywów funduszem otwartym w Polsce. W 2019 roku pozyskał on dodatkowe 4,6 mld zł, zostawiając swoją konkurencję daleko w tyle. PKO TFI dominuje w tegorocznym zestawieniu 10 bestsellerów, gdyż znalazły się na nim aż trzy fundusze tego towarzystwa. Oprócz wcześniej wspomnianego jest to PKO Papierów Dłużnych Plus (pozyskał 1,1 mld zł netto) oraz PKO Zabezpieczenia Emerytalnego 2020 (bilans sprzedaży wyniósł 0,6 mld zł). Samo TFI zakończylo rok z ujemnym saldem wpłat i wyplat (2,5 mld zł). 

Zobacz również: zmieniliśmy klasyfikację z funduszy gotówkowych i pieniężnych.

Najlepsze wyniki sprzedażowe odnotowało natomiast NN Investment Partners TFI, które do detalicznych funduszy pozyskało +2,6 mld zł. W zestawieniu bestsellerów znalazł się NN Obligacji z napływami netto wynoszącymi ponad +1,1 mld zł. Oprócz tego w tabeli znajdziemy NN Krótkoterminowych Obligacji, który pozyskał +0,8 mld zł aktywów netto.

Zestawienie zamyka fundusz Alior Oszczędnościowy. Tylko w 2019 roku pozyskał on ponad 0,6 mld zł nowego kapitału. Jak wyjaśniał wcześniej członek zarządu towarzystwa Artur Włoch, napływy w 2019 są skutkiem zacieśniania współpracy towarzystwa z Alior Bankiem. Dalsze plany towarzystwa są dosyć ambitne. TFI chce osiągnąć poziom 1 miliarda złotych aktywów w połowie 2020 roku. Jest na dobrej drodze – obecnie jest to prawie 0,9 mld zł – trzykrotnie więcej niż rok wcześniej.

Dynamicznie rozwijającym się towarzystwem jest również BNP Paribas TFI. Na liście bestsellerów znalazł się BNP Paribas Konserwatywnego Oszczędzania, który przez większość roku odnotowywał dodatnie napływy kapitału sięgające nawet 100 mln zł netto miesięcznie. Całe towarzystwo w 2019 zwiększyło aktywa pod zarządzaniem o 1,1 mld zł, co oznacza wzrost aktywów o ponad połowę.

W zestawieniu jest również Generali Korona Dochodowy, który do kwietnia notował przewagę umorzeń (klienci wypłacili ponad 214 mln więcej niż wpłacili). Od maja fundusz zaczął odnotowywać regularne napływy nowych środków, które sięgały nawet blisko 200 mln zł  miesięcznie. Cały rok zakończył z dodatnim saldem +0,8 mld zł.

TAGI:

Alior TFIflowsGenerali Investments TFInajpopularniejsze funduszeNN Investment Partners TFIPKO TFIwartość i struktura aktywów

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Popularne

zobacz także

↑ na górę