Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!
IKZE – tarcza podatkowa dla każdego
21.11.2019 | Jan Chojnacki
Wszystkie trzeciofilarowe produkty emerytalne dają różne przywileje podatkowe, ale tylko IKZE pozwala co roku na skorzystanie z ulgi podatkowej (PIT) od wpłat; w 2019 roku nawet 1 830 zł

Oba produkty emerytalne do samodzielnego oszczędzania IKE i IKZE pozwalają na uniknięcie podatku od zysków kapitałowych oraz od spadków i darowizn. W przypadku IKZE otrzymujemy również zachętę podatkową w postaci możliwości odliczenia od podstawy opodatkowania wpłaconych na IKZE kwot już w roku ich uiszczania i odroczenia konieczności zapłacenia go dopiero przy wypłacie środków, po 65 roku życia. Dzięki temu co rok otrzymujemy zwrot 18% (od 2019 roku – 17%), 19% lub 32% wartości składki w zależności od progu podatkowego. Przy wypłacie środków po 65. roku życia pobierany jest natomiast zryczałtowany 10% podatek dochodowy.

Kto może rozliczyć ulgę podatkową?

Aby skorzystać z ulgi podatkowej, trzeba spełnić kilka warunków:
 • po pierwsze, trzeba posiadać konto IKZE (można mieć tylko jedno),
 • po drugie, trzeba na nie wpłacić dowolną kwotę w danym roku (najpóźniej w grudniu), ale nie wyższą niż oficjalnie ustalony limit – obecnie wynosi on 5 718 zł, a w 2020 będzie wynosić 6 272,40 zł, wtedy zwrot otrzyma się w kolejnym roku po rozliczeniu podatku,
 • po trzecie, trzeba mieć dochody (nie można odliczyć więcej niż się zarobiło), a ulgę rozliczyć w rozliczeniu rocznym PIT. Odliczenie przysługuje tym, którzy płacą podatek dochodowy na zasadach ogólnych według skali podatkowej (PIT 36 i PIT-37), rozliczają się ryczałtem ewidencjonowanym (PIT-28) bądź rozliczają się liniowo (PIT-36L).

Ile wyniesie bonus od fiskusa?

Roczna ulga podatkowa jaką uzyska posiadacz IKZE zależy od wysokości wpłat w danym roku i od progu podatkowego.  W rozliczeniu podatkowym za 2019 rok może wynieść maksymalnie:
 • 1829,76zł - w przypadku skali progresywnej 32%,
 • 1 014,95 zł w skali progresywnej 17,75% (w trakcie 2019 roku skala podatkowa została obniżona z 18% do 17%, stąd 17,75%)
 • 1086,42 zł w przypadku skali liniowej 19%.

Jak rozliczyć ulgę podatkową?

Aby pieniądze do nas wróciły należy je wykazać w corocznym PIT. Wpłaty na IKZE należy uwzględnić w deklaracji podatkowej PIT-O – przy rozliczeniu na zasadach ogólnych lub ryczałtem lub w deklaracji PIT-36L – przy podatku liniowym.

Przeczytaj więcej: Jak rozliczyć ulgę na IKZE?

 
Podstawą dokonania odliczeń są dowody wpłat na konto IKZE, może nim być np. wydruk przelewu. Powinny się na nim znaleźć: dane osoby wpłacającej składkę oraz  instytucji finansowej, do której były przekazywane środki, wysokość składki oraz tytuł przelewu.

Ile można zaoszczędzić dzięki IKZE?

Podstawowym celem IKZE jest oszczędzanie i  gromadzenie kapitału na emeryturę. Lokowanie oszczędności na różnego rodzaju produktach oszczędnościowych czy inwestycyjnych pozwala dodatkowo na wypracowywanie zysku z kapitału.
IKZE mogą oferować:
 • fundusze inwestycyjne,
 • podmioty prowadzące działalność maklerską, a więc domy maklerskie i banki prowadzące działalność maklerską,
 • zakłady ubezpieczeń na życie,
 • banki,
 • dobrowolne fundusze emerytalne, utworzone przez powszechne towarzystwo emerytalne.
Aby sprawdzić ile można zaoszczędzić, korzystając z IKZE warto skorzystać z kalkulatorów emerytalnych dostępnych na stronach internetowych różnych instytucji finansowych.Dla przykładu, załóżmy, że zdecydowaliśmy się odkładać stałą kwotę 100 zł miesięcznie w wieku 18 lat, aż do 65 roku życia. Suma naszych wpłat wyniesie  56 400 zł. W zależności od skali podatkowej zwrot podatku za wszystkie lata wyniesie od ok. 10 tys. zł do ok. 18 tys. zł. Oprócz tego, będąc zwolnionym z podatku od zysków kapitałowych oraz przyjmując średnioroczną stopę zwrotu na poziomie 3%, zysk na kapitale wyniesie ok. 67,5 tys. zł. Na naszym koncie pod koniec oszczędzania będzie zgromadzone w sumie 124 tys.  zł (według dzisiejszej wartości). Będziemy mogli wpłacić tę kwotę, uiszczając zryczałtowany podatek w wysokości 10% zgromadzonego kapitału.

Warto pamiętać:

Pieniądze zgromadzone w IKZE stanowią własność prywatną właściciela konta.
Ulgi podatkowe obowiązują jedynie wtedy, gdy utrzymamy kapitał do 65. roku życia.
Posiadacz IKZE może zdecydować się na wypłatę środków przed tym terminem, lecz będzie to się wiązało z koniecznością zapłacenia należnego podatku dochodowego i podatku od zysków kapitałowych. Wcześniejsza wypłata pieniędzy z IKZE musi być całkowita, nie można wypłacić części. Za można ponownie założyć nowe IKZE.

Przeczytaj także: Ranking IKZE 2019 – gdzie dostaniesz najlepsze IKZE?

TAGI:

IKZERanking IKZE

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

zobacz także

↑ na górę