Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!
MiFID II – klient czy compliance, oto jest pytanie
15.03.2019 | Olga Sierakowska
Jakie będą skutki wdrożenia MiFID II i jakie miejsce w obliczu nowych regulacji zajmuje klient? Na 9 Fund Forum głos w tej sprawie zabrał Sergio Miguez, przedstawiciel stowarzyszenia EFPA

Swoją prezentację rozpoczął od nakreślenia wyzwań oraz możliwości jakie stoją przed branżą inwestycyjną w kontekście wdrażania regulacji MiFID II. Jego zdaniem rola indywidualnego doradztwa finansowego w obliczu nowej rzeczywistości zyska na znaczeniu w jeszcze większym stopniu. Pojawiają się nowi gracze na rynku, nowe produkty, jednocześnie rośnie świadomość inwestycyjna, dostęp do informacji, a technologia umożliwia osiąganie wartości dodanej dla klienta.

Sergio  Miguez pochylił się również nad regulacjami (RDR) wdrożonymi w Wielkiej Brytanii w 2013 r., które są ukłonem w stronę niezależnych, transparentnych i wysoko wykfalifikowanych usług. Choć wiele osób sugeruje, że te regulacje mogłyby posłużyć jako „precedens” dla czasów po MiFID II, to jednak zdaniem eksperta nie do końca jest to dobre porównanie. Model funkcjonujący w Wielkiej Brytanii jest inny od działającego np. w Hiszpanii, Polsce czy Niemiec. Aż 75% rynku jest oparte na niezależnym doradztwie finansowym, 85% dystrybucji funduszy jest prowadzona za pomocą platform.

Zdaniem eksperta stałe wdrażanie MiFID II oraz opóźnienia w niektórych krajach powodują, że za wcześnie jest na jednoznaczną ocenę skutków implementacji dyrektywy. Niemniej jednak już dzisiaj można powiedzieć, że klient będzie „królem”, a wykwalifikowany doradca finansowy kluczem do realizacji jego celów. Ważna jest również kwestia tego, jak zmieni się model biznesowy. Sergio Miguez odniósł się do rodzimego podwórka. W Hiszpanii banki posiadają olbrzymią przewagę dystrybucyjną, niemniej jednak model powoli ewoluuje. Co więcej, przesuwa się on z „produkto-centrycznego” do „doradczego”, czyli bardziej ukierunkowanego na potrzeby klienta. Kolejną zmianą jest np. konsolidacja niezależnych graczy.

9

Kluczowym przesłaniem wystąpienia eksperta była konkluzja, że choć MiFID II prawdopodobnie nie zmieni całego rynku, to jednak stworzy bezpieczniejsze otoczenie dla ochrony inwestorów. Ważna jest również technologia, która łączy różne elementy całego systemu. Robo advisory wspomaga pracę doradcy, niemniej jednak w konfrontacji z rzeczywistością to rozmowa z klientem jest kluczem do poznania jego potrzeb. W efekcie, choć MiFID II spędza sen z powiek branży inwestycyjnej, to jednak tworzy bezpieczniejsze ramy ochrony inwestorów i jest bodźcem do zmian. Dotyczą one ewolucji usług inwestycyjnych, produktów, kanałów i stosowanych narzędzi oraz opłat.
 
Olga Szałata
Analizy Online

TAGI:

Fund ForumMiFID II

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Zobacz także:

Popularne

zobacz także

↑ na górę