Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!
Początek końca czy koniec początku - co z tą recesją [PANEL]
15.03.2019 | Marcin Różowski
Na 9 Fund Forum nie mogło zabraknąć tradycyjnego już panelu dyskusyjnego, dotyczącego bieżących wydarzeń na rynkach

W rozmowie uczestniczyły 4 osoby ze świata inwestycji, dwóch prelegentów z instytucji zagranicznych (David Zahn – Franklin) oraz Martin Lueck (Blackrock) oraz dwóch z „krajowego podwórka” – Piotr Minkina (Union Investment) oraz Bartosz Pawłowski (mBank), dyskusję zaś moderował Wojtek Kiermacz (Analizy Online). Rozmówcy wzięli pod lupę najważniejsze obecnie tematy, takie jak polityka największych banków centralnych, relacje na linii USA-Chiny, jak i wyzwania stojące przed gospodarkami rozwiniętymi. Nie mogło też oczywiście zabraknąć typów inwestycyjnych na kolejne miesiące, a szczególnie uczestnicy skoncentrowali się na polskich obligacjach skarbowych.

Dyskusję otworzyło pytanie, które dziś zadaje sobie zapewne nie jeden inwestor, czyli „Czy powinniśmy obawiać się o Europę?”. Jak się okazało, uczestnicy panelu nie są nastawieni zbyt pesymistycznie. David Zahn zwrócił uwagę, że struktura wzrostu na Starym  Kontynencie jest oparta na konsumpcji, bezrobocie jest relatywnie niskie, a wynagrodzenia rosną – trudno to uznać za przejaw kłopotów. Martin Lueck z kolei zwrócił uwagę na zaskakujący ruch EBC z ostatniego miesiąca, bardziej charakteryzujący czasy kryzysowe, niż zdrowego rozwoju. Jednak działania banku można wpisać w obszar zarządzania oczekiwaniami oraz odpowiedź na spowolnienie w Niemczech. W bardziej twardym tonie wypowiedział się Bartosz Pawłowski – według niego każdy dzień przynosi dla Europy nowe zmartwienia, a końca tego nie widać. Z drugiej jednak strony, trudno oczekiwać by bardzo bogata Europa była w stanie się szybko rozwijać. Wynika to z niskiego potencjału demograficznego (niskiej liczby urodzeń) i generalnie zróżnicowania poszczególnych krajów – trudno „leczyć” pacjentów z różnymi schorzeniami jedną terapią.

Po temacie Europy naturalnym było pytanie o USA. Tutaj rozmówcy generalnie zgodzili się, że Stany zjednoczone są w naprawdę dobrej kondycji. Jak zauważył David Zahn, konsumpcja cały czas jest silnym punktem, a bezrobocie pozostaje niskie. To w połączeniu z bardziej zachowawczym FED-em daje dobre otoczenie ekonomiczne. Pozostali uczestnicy jednak skoncentrowali się na gigantycznym deficyie USA. Zdaniem Bartosza Pawłowskiego to dla tego kraju poważny problem, gdyż jego znaczenie w światowej gospodarce spada, więc za deficyt przyjdzie kiedyś zapłacić rachunek. Dyskusja płynnie przeszła w stronę rynku dolara. Piotr Minkina przedstawił szereg argumentów za siłą dolara w przyszłości, gdzie jednym z ważniejszych mogą być skoki zmienności, które wywołają ucieczkę kapitału w stronę bezpiecznych aktywów. Martin Lueck uzasadnił siłę dolara zmianą parytetu stóp procentowych, ale wskazał deficyt jako główny hamulcowy.

Kolejnym ciekawym tematem były relacje na linii USA – Chiny, a w szczególności wojna handlowa między tymi dwoma potęgami. Rozmówcy zgodzili się, że to co miało być dla USA spacerkiem, okazało się poważnym wyzwaniem, a rozstrzygnięć brak. Jednak to co wszyscy podkreślili, to fakt, że w tej konkretnej ‘potyczce’ chodzi o coś więcej niż cła na konkretne towary. Mianowicie USA doskonale zdają sobie sprawę, że Chiny mają potencjał by zająć pozycję nr 1 na świecie, w związku z czym starają się ten proces jak najbardziej spowolnić. Jednak Donald Trump wykorzystuje w tym celu bardzo proste środki, które są mało skuteczne, za to populistyczne z natury. Ogólnie problem sprowadza się do rywalizacji dwóch mocarstw na wiele pokoleń do przodu, gdzie dzięki demografii Chiny są w tej bitwie preferowane i inicjatywy w stylu wojen handlowych nie odwrócą ego trendu.

Aby podsumować dyskusje, nasi goście wypowiedzieli się na temat preferowanych przez siebie klas aktywów w kolejnych miesiącach. Piotr Minkina faworyzuje polskie akcje, szczególnie w drugiej połowie roku. Ma to przede wszystkim związek ze startem PPK w Polsce.  Z kolei Bartosz Pawłowski jeżeli miał by postawić na akcje, to wybrałby te zagraniczne. Polskim przedsiębiorstwom brakuje ekspozycji na rynki zagraniczne, w związku z czym nie są one w stanie partycypować w globalizacji. Podobają mu się z kolei polskie obligacje skarbowe. Zgodził się z nim David Zahn, któremu ogólnie podoba się dług europejski, a polski w szczególności.
 
Marcin Różowski
Analizy Online

TAGI:

Bartosz PawłowskiDavid ZahnFund ForumMartin LueckPiotr Minkina

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Zobacz także:

Popularne

zobacz także

↑ na górę