10 bestsellerów wśród funduszy inwestycyjnych
11.01.2019 | Wojciech Kiermacz
Kolejny rok i kolejny raz najlepiej sprzedaje się „bezpieczeństwo” i niska zmienność. Dziesięć funduszowych bestsellerów to fundusze o niskim poziomie ryzyka

Ubiegły rok 2018 pod kilkoma sprzedażowymi względami jest podobny do 2017. Pierwsza dziesiątka funduszy inwestycyjnych o najwyższej sprzedaży zdominowana jest przez „bankowe” TFI (z dwoma wyjątkami), ale już w pierwszej trzydziestce bestsellerów jest 12 funduszy z oferty „niebankowych” TFI – dokładnie tak samo było rok wcześniej.

Podobnie jak w 2017, również w 2018 roku najlepiej sprzedawały się fundusze gotówkowe i pieniężne. Ale skala jest rekordowa – w pierwszej dziesiątce jest ich osiem, a w pierwszej 50 – aż 23.  

[WAŻNE]: niedługo fundusze gotówkowe i pieniężne zmienią grupy. Dlaczego, i gdzie znajdą się po zmianach, czytaj w artykułach:

Zmiana klasyfikacji funduszy dłużnych polskich oraz gotówkowych i pieniężnych PLN
Konsekwencje zmian klasyfikacji funduszy dłużnych i gotówkowych 

Bestsellerem był PKO Skarbowy, który w 2018 roku pozyskał +4,3 mld zł netto, dystansując konkurencję o kilka miliardów złotych. Zresztą podobnie było rok wcześniej (+2,6 mld zł netto). W zestawieniu znalazły się jeszcze dwa fundusze z oferty PKO TFI – PKO Bursztynowy i PKO Szafirowy. To wyjątkowo udany sprzedażowo start – parasol Portfele Inwestycyjne SFIO, do którego należą, uruchomiony został bowiem w grudniu 2017 roku.

Fundusze

Obok PKO TFI, trzy funduszowe bestsellery należą do oferty Pekao TFI. Jak mówi Piotr Szulec, dyrektor ds. komunikacji inwestycyjnej w Pekao TFI, zadecydowały dobre i stabilne wyniki w ubiegłym i poprzednich latach.

Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że głównym dystrybutorem oferty funduszowej Pekao TFI pozostawał i pozostaje Bank Pekao SA, którego klienci cenią sobie przede wszystkim spokój i bezpieczeństwo powierzonych środków, a w naszej ofercie poszukują przede wszystkim alternatywy dla lokat bankowych – mówi Piotr Szulec.

W bardzo podobnym tonie prawdopodobnie wypowiedzieliby się wszyscy pozostali przedstawiciele dużych, bankowych TFI. Po trudnym roku na GPW, inwestorzy detaliczni (a w szczególności klienci banków), nawet bardziej niż w poprzednich latach, szukają „bezpiecznej przystani”. Zwłaszcza że w 2018 roku grupa funduszy gotówkowych była jedną z najlepszych pod względem stóp zwrotu w ogóle.

Wśród funduszowych bestsellerów znalazły się dwa fundusze niezależnych TFI – Investor Płynna Lokata i Skarbiec Oszczędnościowy (d. Skarbiec Kasa). Pierwszy z nich już od kilku lat gości w sprzedażowym rankingu.

Niskie oprocentowanie lokat bankowych powoduje, że inwestorzy cały czas poszukują produktów zapewniających atrakcyjną na ich tle stopę zwrotu, przy jednoczesnej niskiej zmienności. Investor Płynna Lokata od dłuższego czasu odpowiada na obie te potrzeby – wyniki za rok, trzy i pięć lat plasują subfundusz w pierwszym kwartylu w grupie porównawczej – tak tłumaczy sprzedażowy sukces Płynnej Lokaty Robert Szwajka, dyrektor sprzedaży Investors TFI.

Zarówno Pekao TFI jak i Investors TFI zakładają, że fundusze o najniższej zmienności będą dalej cieszyły się dużą popularnością wśród klientów.

Wojciech Kiermacz
Analizy Online

TAGI:

fundusze gotówkowe i pieniężne PLN uniwersalneInvestors TFIPekao TFIPKO TFIsaldo wpłat i wypłat

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Popularne

zobacz także

↑ na górę