Liderzy 2018 roku wśród funduszy akcyjnych
07.01.2019 | Anna Zalewska
Po bardzo dobrym 2017 roku, na rynki powróciła zmienność, szczególnie pod koniec roku. Większość giełdowych indeksów straciła na wartości, a co za tym idzie straty poniosła większość funduszy z domieszką akcji

Rok 2018 był dla inwestorów bardzo emocjonujący. Główne indeksy światowych giełd to biły rekordy, to osuwały się pod ciężarem informacji płynących z rynków. Ostatecznie większość z nich zakończyła rok pod kreską. Dla przykładu amerykański S&P500 stracił -6,2%, niemiecki DAX -18,3%, a chiński CSI300 nawet -25%. W ten obraz wpisał się także warszawski parkiet, któremu ciążyła głównie afera GetBack. Indeks szerokiego rynku zakończył rok ze stratą -9,5%.
W tych okolicznościach trudno było o zarobek. Żaden z funduszy akcyjnych czy mieszanych nie znalazł się w zestawieniu 10 najlepszych inwestycji roku. W dodatku nie było przypadku, aby fundusz wypracował dwucyfrowy wynik – to drugi przypadek w historii (poza 2008 rokiem).
 
Fundusze

Na ponad 200 funduszy akcyjnych tylko 7 wypracowało zysk. Nie jest zaskoczeniem, że wśród nich znalazły się fundusze, które używają instrumentów pochodnych do zarabiania na spadkach notowań głównych indeksów (short). Z racji tego, że WIG20 w minionym roku spadł o -7,5%, dało to szansę na osiągnięcie dodatniego wyniku (w przedziale między +1,5% a +2,6%). Poza tym zestawienie najlepszych funduszy akcji polskich zdominowały produkty o uniwersalnej strategii (średni wynik całej grupy to -15,3%). Pierwsze zajął młodziutki fundusz MS Akcji, którego aktywa w połowie 2018 roku warte były zaledwie 0,1 mln zł. Na kolejnym miejscu znalazł się zarządzający ponad 120 mln zł Investor Akcji Spółek Dywidendowych (Investor FIO). Wyróżnia się on na tle konkurentów wysokim udziałem akcji zagranicznych w portfelu (ok. 1/3), głównie spółek o globalnym zasięgu (jak Nvidia, Amazon, Zalando czy Wirecard). W zestawieniu znalazły się też m.in. dwa fundusze z oferty PKO TFI, w tym GAMMA Akcyjny. Zdecydowanie gorzej wiodło się funduszom, których portfele są wypełnione akcjami małych i średnich spółek (średni wynik grupy to -19,7%). Najlepszy z nich znalazł się dopiero na 13. miejscu zestawienia rocznego funduszy akcji polskich z wynikiem -10,8% (także z oferty PKO TFI).
 
Fundusze

Fundusze, które inwestują poza granicami naszego kraju również nie miały łatwego roku, tylko cztery z nich zdołały zakończyć rok z dodatnim wynikiem. Wśród nich znalazły się dwa niewielkie fundusze inwestujące głownie w spółki z związane z szeroko pojętym sektorem medycznym (oba zarządzają aktywami wartymi kilka milionów zł). Fundusze te świetnie sobie radziły przez większą część roku, ale w ostatnim kwartale sytuacja odwróciła się o 180 stopni, co przyniosło utratę niemal w całości wcześniejszych zysków.

Z dodatnim wynikiem zakończyły rok także Opera Beta-plus (15 mln zł aktywów) oraz Investor Ameryka Łacińska (Investor SFIO), który pośrednio przez fundusz zagraniczny Deutsche Invest I Latin American Equities inwestuje głównie w akcje brazylijskich spółek. A to właśnie brazylijska giełda była gwiazdą wśród rynków w zeszłym roku. Podczas gdy prawie cały świat zanurkował, indeks Bovespa wzrósł o +15%. Powód? Wygrana w wyborach prezydenckich Jaira Bolsonero – pierwszego kandydata o prawicowych poglądach od czasu upadku wojskowej dyktatury w połowie lat 80. Jego prorynkowe spojrzenie na gospodarkę w połączeniu z poprawiającymi się danymi makroekonomicznymi (wyższa od oczekiwanej dynamika PKB, niższa inflacja) pozytywnie wpłynęło na wyceny brazylijskich spółek giełdowych. Generalnie zestawienie najlepszych inwestycji zagranicznych 2018 roku zdominowało Investors TFI z 4 swoimi funduszami.

/az

TAGI:

fundusze akcji amerykańskichfundusze akcji polskich

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Popularne

zobacz także

↑ na górę