Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!
Fundusze, które podbiły serca klientów w 2017 roku
11.01.2018 | analizy.pl
Do 10 najpopularniejszych funduszy detalicznych ubiegłego roku wpłacono netto 12,5 mld zł. Wciąż na topie są fundusze o niższym profilu ryzyka, choć w naszym zestawieniu jest również fundusz akcji 

Po dwa fundusze Investors TFIPKO TFIBZ WBK TFI oraz po jednym z oferty Millennium TFINoble Funds TFIPioneer Pekao TFI i Union Investment TFI – tak wygląda lista 10 produktów o najwyższym bilansie sprzedaży w 2017 roku. W porównaniu z poprzednim rokiem, zabrakło na niej miejsca dla funduszy absolutnej stopy zwrotu. Jak bardzo Polacy cenią sobie bezpieczeństwo niech świadczy fakt, że na trzech pierwszych pozycjach znalazły się fundusze z grupy gotówkowych i pieniężnych.  


Pierwsze miejsce należy do największego funduszu inwestycyjnego w Polsce – PKO Skarbowy. Jego aktywa przekroczyły na koniec grudnia 10 mld zł. W całym 2017 roku wpłacono do niego netto prawie +2,6 mld zł. Duży nie oznacza ociężały. Jest to fundusz o elastycznej polityce inwestycyjnej. Zarządzający ma dostępną szeroką paletę instrumentów  – od papierów skarbowych przez obligacje korporacyjne na instrumentach na stopę procentową kończąc.

Drugim funduszem PKO TFI w naszym zestawieniu jest PKO Technologii i Innowacji Globalny. W 2017 roku pozyskano do niego netto +1 mld zł.  Jest to jedyny fundusz akcji w zestawieniu. Jego popularność to zasługa zarówno wysokich, powtarzalnych wyników, jak i sytuacji na globalnych rynkach kapitałowych. Spółki technologiczne są jednym z najgorętszych tematów inwestycyjnych ostatnich lat, a miniony rok był dla nich wyjątkowo udany. Skutek – PKO Technologii i Innowacji Globalny stał się największym krajowym detalicznym funduszem akcji - zarówno zagranicznych jak i polskich.

Wśród najpopularniejszych funduszy są również UniKorona Pieniężny (+1,7 mld zł) oraz Investor Płynna Lokata (+1,6 mld zł). Obydwa fundusze skierowane są do klientów „poszukujących wysokiego poziomu bezpieczeństwa, ale liczących na zyski większe niż na lokacie”. Mając na uwadze, że tego właśnie oczekuje zdecydowana większość polskich inwestorów, wysoki bilans sprzedaży nie dziwi. Są to fundusze, których zarządzający nie czekają z założonymi rękami na wzrost stóp procentowych, tylko aktywnie szukają dodatkowych rentowności, które przełożą się na stopy zwrotu dla klientów. Oprócz papierów skarbowych dużą rolę grają w nich obligacje korporacyjne. W obydwu przypadkach jest to średnio 50% udziału w portfelu.

Tradycyjnie już dużą popularnością cieszyły się fundusze obligacji korporacyjnych. Wśród nich Arka Prestiż Obligacji Korporacyjnych (+1,2 mld zł) i Arka BZ WBK Obligacji Korporacyjnych (+0,8 mld zł). Obydwa produkty mają wiele cech wspólnych i przypominają raczej fundusze z rynków zachodnich. Co ważne z punktu widzenia polskich inwestorów, to fakt, że wiele papierów korporacyjnych jest w nich wycenianych rynkowo, a nie metodą efektywnej stopy procentowej, jak to ma miejsce w przypadku wielu bezpośrednich konkurentów. Więcej na temat możemy przeczytać w artykule: Wycena w funduszach - gdzie tkwi diabeł?. Skutek dla inwestorów – nie tak estetyczny, z marketingowego punktu widzenia, wykres stóp zwrotu, ale lepsze odzwierciedlenie kondycji emitenta obligacji.

W zestawieniu towarzystw o największym bilansie sprzedaży funduszy detalicznych w 2017 roku przoduje PKO TFI z saldem +4,6 mld zł. Za nim znalazło się Investors TFI (+2,7 mld zł) oraz Union Investment TFI (+1,8 mld zł).

Wojciech Kiermacz
Analizy Online


TAGI:

najpopularniejsze funduszesaldo wpłat i wypłatwartość i struktura aktywów

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

zobacz także

↑ na górę